Slovensko má alarmující schodek rozpočtu. Už teď je vyšší, než se čekalo za celý rok

Schodek slovenského státního rozpočtu, který poznamenala pandemie choroby covid-19, v květnu opět výrazněji stoupl a překročil plánovanou hodnotu na celý rok. Vyplývá to z dnešních informací slovenského ministerstva financí, které už dříve zhoršilo odhad letošního vývoje ekonomiky i hospodaření státu.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Rozpočtový deficit Slovenska se v květnu meziročně více než zdvojnásobil na téměř 3,14 miliardy eur (84,5 miliardy Kč). Oproti letošnímu dubnu se schodek prohloubil o dalších zhruba 717 milionů eur (19,3 miliardy korun).

Předchozí kabinet premiéra Petera Pellegriniho, který v březnu vystřídala vláda Igora Matoviče, naplánoval na letošek schodek státního rozpočtu na hotovostním principu téměř 2,77 miliardy eur (74,5 miliardy Kč). Analytici i nezávislá rozpočtová rada už loni při schvalování rozpočtu a před vypuknutím pandemie covidu-19 upozornili, že hospodaření státu bude bez dodatečných opatření horší. Matovičova vláda zatím nenavrhla novelu zákona o státním rozpočtu na tento rok.

Příjmy slovenského rozpočtu za období od ledna do konce května klesly oproti stejnému období minulého roku o desetinu, ještě rychlejším tempem se snížil výnos státu z daní. Rozpočtové výdaje byly oproti loňsku naopak o 15 procent vyšší.

Slovensko kvůli koronaviru například zákonem plošně odložilo termín platby daně z příjmů za minulý rok na období po skončení pandemie covidu-19.

Státní rozpočet je součástí veřejných financí, které letos podle odhadu rozpočtové rady skončí ve schodku 7,5 miliardy eur (201,8 miliardy korun), tedy 8,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Předchozí vláda počítala s deficitem veřejných financí na úrovni 0,49 procenta HDP. Ekonomové pro letošek předpokládají kvůli dopadům koronaviru rovněž propad slovenské ekonomiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady vyšetřují Wirecard kvůli praní špinavých peněz

09.07.2020 19:33 Aktualizováno Německé úřady vyšetřují společnost Wirecard kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle Reuters…

Dieselgate: Volkswagen může čelit žalobě v zemích prodeje aut, rozhodl…

09.07.2020 17:01 Aktualizováno Spotřebitelé v Evropské unii mohou žalovat Volkswagen u soudu ve své zemi, pokud si zde koupili…

Evropský parlament přijal nová pravidla pro autodopravce a řidiče kamionů

09.07.2020 12:25 Aktualizováno Evropský parlment dnes přijal několik let vyjednávaná nová pravidla pro řidiče kamionů…

Na Korfu funguje covid hotel, nakažení turisté pobyt neplatí

09.07.2020 09:51 V případě, že by turista na řeckém ostrově Korfu onemocněl covidem-19, mohl by být převezen do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy