Zahraniční obchod Slovenska klesl, schodek je na dlouhodobém maximu

Zahraniční obchod exportně orientovaného hospodářství Slovenska se v březnu po útlumu ekonomické aktivity kvůli koronaviru prudce propadl. Vývoz i dovoz klesaly podle předběžných údajů dvouciferným tempem a obchodní bilance se propadla do nejvyššího schodku za poslední roky. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Celkový vývoz zboží ze Slovenska klesl v březnu v porovnání se stejným obdobím loňska o 19,2 procenta na 5,89 miliardy eur (159 miliard Kč). Dovoz se snížil mírnějším tempem, a to o 11,6 procenta na 6,22 miliardy eur (168 miliard Kč).

Schodek zahraničního obchodu Slovenska tak v březnu dosáhl téměř 332 milionů eur (devět miliard Kč), co je nejvyšší hodnota za posledních nejméně deset let.

Kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 v březnu přerušily výrobu také závody čtyř automobilek na Slovensku, které je v přepočtu na obyvatele největším producentem aut. Automobilový průmysl byl stále hlavním motorem slovenské ekonomiky.

Slovenské ministerstvo financí ve své poslední prognóze odhadlo, že hospodářství letos klesne o 7,2 procenta. Pesimističtější je centrální banka, která za nejpravděpodobnější scénář označila propad ekonomiky až o zhruba devět procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Prognóza Evropské komise: Ekonomika ČR se letos propadne o 7,8 procenta

07.07.2020 12:39 Aktualizováno České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 procenta,…

Německá ekonomika ožívá. Průmyslová výroba v květnu stoupla o 7,8 procenta

07.07.2020 12:16 Průmyslová výroba v Německu se v květnu podle sezonně upravených údajů zvýšila ve srovnání s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy