Triak – polovodičové zařízení

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Triak je polovodičové zařízení. Jeho celé jméno je Symmetrical Triode Thyristor. Jeho vlastností je, že můžete vést elektřinu v obou směrech. Tento obvodový prvek má tři výstupy: jeden je ovládací a další dva jsou výkonové.

Co je triak?

Charakteristickým rysem triaku je obousměrná vodivost elektrického proudu procházejícího zařízením. Konstrukce zařízení je založena na použití dvou protiběžných tyristorů se společným ovládáním. Tento princip činnosti dal jméno zkratce "symetrické tyristory". Protože elektrický proud může protékat oběma směry, nemá smysl označovat výstupní výkon jako anodu a katodu. Celkový obraz doplňuje řídicí elektroda. 

Jak triak funguje?

Zpočátku je polovodičová součástka triak v zablokovaném stavu a neprotéká jím žádný proud. Když je na řídicí elektrodu přiveden proud, tato se otevře a triak začne procházet proud skrz sebe. Při použití střídavého proudu se polarita kontaktů neustále mění. Schéma, které používá tento prvek, bude fungovat bez problémů. Proud totiž teče oběma směry. Aby triak mohl plnit své funkce, je na řídicí elektrodu přiveden proudový impuls, po sebrání impulsu proud protéká podmíněnou anodou a katodou, dokud není obvod přerušen nebo je získáno napětí s obrácenou polaritou. Při použití v obvodu střídavého proudu se triak uzavře na inverzní půlvlně sinusovky, pak je nutné přivést pulz opačné polarity. 

Jaké výhody a nevýhody má triak?

K čemu slouží toto polovodičové zařízení? Nejčastějším případem použití je spínání ve střídavých obvodech. V tomto ohledu je triak velmi pohodlný - pomocí malého prvku můžete zajistit řízení vysokého napětí.

Jedná se o velmi populární řešení, když nahrazují obvyklé elektromechanické relé. Výhodou je, že zde není žádný fyzický kontakt, díky čemuž je zapínání spolehlivější, spínání je tiché, zdroje jsou řádově větší a rychlost je vyšší. Další výhodou triaku je jeho relativně nízká cena, která spolu s vysokou spolehlivostí obvodu a střední dobou mezi poruchami vypadá atraktivně.

A jaké jsou nevýhody triaku? Velkou nevýhodou je, že se zařízení při zátěži velmi zahřívá. Je nutné zajistit odvod tepla. Na radiátorech se instalují výkonné triaky. Napětí na zátěži se bude lišit od sinusovky, která souvisí s minimálním napětím a proudem, při kterém je možné zapnout. Z tohoto důvodu by měla být připojena pouze zátěž, která neklade vysoké požadavky na výkon. Triaky jsou velmi citlivé na šum, přechodné jevy a rušení. Máte-li zájem o koupi triáku, navštivte tme.eu, kde najdete okolo 500 000 produktů. 

Související

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Poptávka po přívěsech roste, ať už jde o přepravu nábytku, stavebních materiálů nebo dokonce věcí na dovolenou. Pro většinu lidí však nákup přívěsu nedává ekonomický smysl, protože ho potřebují pouze občas. V takových případech se stává půjčovna přívěsů ideálním řešením, které kombinuje flexibilitu a úsporu nákladů.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 29 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 51 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy