Triak – polovodičové zařízení

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Triak je polovodičové zařízení. Jeho celé jméno je Symmetrical Triode Thyristor. Jeho vlastností je, že můžete vést elektřinu v obou směrech. Tento obvodový prvek má tři výstupy: jeden je ovládací a další dva jsou výkonové.

Co je triak?

Charakteristickým rysem triaku je obousměrná vodivost elektrického proudu procházejícího zařízením. Konstrukce zařízení je založena na použití dvou protiběžných tyristorů se společným ovládáním. Tento princip činnosti dal jméno zkratce "symetrické tyristory". Protože elektrický proud může protékat oběma směry, nemá smysl označovat výstupní výkon jako anodu a katodu. Celkový obraz doplňuje řídicí elektroda. 

Jak triak funguje?

Zpočátku je polovodičová součástka triak v zablokovaném stavu a neprotéká jím žádný proud. Když je na řídicí elektrodu přiveden proud, tato se otevře a triak začne procházet proud skrz sebe. Při použití střídavého proudu se polarita kontaktů neustále mění. Schéma, které používá tento prvek, bude fungovat bez problémů. Proud totiž teče oběma směry. Aby triak mohl plnit své funkce, je na řídicí elektrodu přiveden proudový impuls, po sebrání impulsu proud protéká podmíněnou anodou a katodou, dokud není obvod přerušen nebo je získáno napětí s obrácenou polaritou. Při použití v obvodu střídavého proudu se triak uzavře na inverzní půlvlně sinusovky, pak je nutné přivést pulz opačné polarity. 

Jaké výhody a nevýhody má triak?

K čemu slouží toto polovodičové zařízení? Nejčastějším případem použití je spínání ve střídavých obvodech. V tomto ohledu je triak velmi pohodlný - pomocí malého prvku můžete zajistit řízení vysokého napětí.

Jedná se o velmi populární řešení, když nahrazují obvyklé elektromechanické relé. Výhodou je, že zde není žádný fyzický kontakt, díky čemuž je zapínání spolehlivější, spínání je tiché, zdroje jsou řádově větší a rychlost je vyšší. Další výhodou triaku je jeho relativně nízká cena, která spolu s vysokou spolehlivostí obvodu a střední dobou mezi poruchami vypadá atraktivně.

A jaké jsou nevýhody triaku? Velkou nevýhodou je, že se zařízení při zátěži velmi zahřívá. Je nutné zajistit odvod tepla. Na radiátorech se instalují výkonné triaky. Napětí na zátěži se bude lišit od sinusovky, která souvisí s minimálním napětím a proudem, při kterém je možné zapnout. Z tohoto důvodu by měla být připojena pouze zátěž, která neklade vysoké požadavky na výkon. Triaky jsou velmi citlivé na šum, přechodné jevy a rušení. Máte-li zájem o koupi triáku, navštivte tme.eu, kde najdete okolo 500 000 produktů. 

Související

Ilustrační foto

Ze zákulisí Cermatu: jak se připravují a co testují jednotné přijímačky?

Státní přijímačky, tzv. jednotná přijímací zkouška Cermat, byla u nás jako součást přijímacího řízení na SŠ zavedena od roku 2017. Dva roky předem se testy tvořily a pilotovaly. Letos tedy již sedmým rokem psali deváťáci Cermat testy z českého jazyka a matematiky. A díky letošnímu silnému ročníku deváťáků, přetlaku zájmu o některé střední školy a chaosu po vyhlášení výsledků přijímacích zkoušek je nyní nastavení přijímacího řízení a podávání přihlášek pod drobnohledem. Řeší se, jaké změny v přijímacím řízení by měly do budoucna nastat a jestli jsou jednotné přijímací zkoušky opravdu takové zlo a nebo vhodným nástrojem k rozřazení žáků na střední školy. Jisté je, že pokud chceme digitalizovat přihlašování a vyhlašování výsledků přijímaček, bude nutné data od škol i Cermatu centralizovat a vytvořit funkční systém.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 15 hodinami

před 17 hodinami

před 17 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy