Vishing a spoofing jako nové hrozby: Jak se vás kyberzločinci snaží obrat o peníze

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Kyberzločinci patří mezi vynalézavce. Neustále nachází nové způsoby, jak z důvěřivých lidí vytáhnout jejich citlivé údaje nebo rovnou peníze. Povědomí o kybernetické bezpečnosti je v Česku pořád poměrně slabé. Častější bývají kybernetické útoky na větší firmy, nemocnice nebo státní správu. Nevyhýbají se ale ani jednotlivcům. Nejnovější metody útočníků míří přímo na klienty bank a jejich účty.

Vishing: Jeden hovor vás může stát všechny úspory

Jako vishing se označuje nový trend v kybernetických útocích, které cílí převážně na klienty bank. Pojem vishing spojuje dvě anglická slova „voice“ a „phishing“. Zatímco klasický phishing ohrožuje převážně e-mailové schránky podvodnými zprávami a podezřelými odkazy a přílohami, vishing se přesouvá do světa telefonních hovorů.

Podvodníci lidem volají, často i v pozdějších hodinách, a představí se jako zaměstnanci banky. Svou oběť se pak snaží přesvědčit, že její bankovní účet není bezpečný. Podobně jako klasický mailový phishing používá i vishnig apel na strach, vyzývá k rychlému jednání a nabízí jednoduché řešení, jak se vyhnout problému.

Řešením jak ochránit své peníze z údajně kompromitovaného účtu je v tomhle případě okamžitý převod všech peněz na zdánlivě zabezpečený účet. Útočník většinou zmíní, že jde pouze o dočasné řešení. Slibuje, že jakmile bude původní účet opět bezpečný, peníze se vrátí zpět.

Podvodníci ale vědí, že lidé jsou už často poučenější a opatrnější. Zvlášť co se týče peněz. Proto následuje většinou i druhý telefonát. Tentokrát se jiný podvodník vydává za policistu a potvrdí, že skutečně existuje bezpečnostní hrozba, která vyžaduje okamžitý převod peněz na jiný účet. Stejně jako při prvním telefonátu zazní ujištění, že jde jen o dočasné řešení, a znovu je vyžadovaná rychlá akce uživatele.

Právě apelem na rychlost se útočníci snaží své oběti znervóznět. Chtějí vyvolat pocit, že pokud se okamžitě nerozhodnou a neudělají požadovanou akci, „něco se stane“. Útočníci cílí častěji na starší osoby, kteří se v online světě a moderních technologiích stále hůře orientují. Terčem vishingu se ale může stát prakticky kdokoli.

Spoofing: Když chodí falešné zprávy z pravých telefonních čísel

Říkáte si, že takové podvodné telefonáty poznáte na první pohled právě podle podezřelého telefonního čísla? Že přeci víte, jaké je číslo vašeho bankovního poradce a snadno určíte i číslo infolinky své banky? Právě tohle vědí i podvodníci. K podezřelým číslům s netypickým tvarem jsme přirozeně více nedůvěřiví.

A útočníci opět našli řešení. Používají spoofing k maskování skutečného telefonní čísla a vydávají ho za jakékoli jiné, ke kterému má volaný důvěru. Může jít právě o telefon bankovního poradce, technické podpory a klidně i policie. Ověřování telefonního čísla v tomhle případě nepomůže – na první pohled to totiž skutečně vypadá, že vám volá vaše banka. Útočníci jsou díky spoofingu dobře schovaní za cizí identitou.

Jediný způsob, jak se účinně bránit útokům je proto dostatečná osvěta a maximální obezřetnost.

Mějte své peníze v bezpečí: Rady a tipy, jak se bránit kyberzločincům

Otřepaná fráze „důvěřuj, ale prověřuj“ je stále platná i v naší digitální době. Abyste se nechytli do pasti podvodníků, většinou stačí dodržovat pár základních pravidel kybernetické bezpečnosti.

A o ochraně účtu u vaší banky to platí úplně stejně.

Nesdělujte po telefonu žádné citlivé údaje – banka vás nebude z ničeho nic kontaktovat a lákat z vás citlivé údaje. Po telefonu (ani v e-mailu) proto nikomu nesdělujte PIN k platební kartě, hesla do internetového bankovnictví, CVV kód z vaší karty nebo autorizační kódy k platbám. Pokud se vám hovor nezdá úplně v pořádku, raději ho ukončete. Seriózní bankéř toto pochopí a nabídne vám alternativu, jak komunikovat, abyste se cítili dobře a bezpečně. Sledujte zprávy v internetovém bankovnictví – banky své klienty pravidelně informují o možných bezpečnostních hrozbách. Většinou rozesílají upozornění na podvodné praktiky e-mailem a zprávy posílají i do internetového a mobilního bankovnictví. Tak je neignorujte, ale pečlivě čtěte. Ověřujte si informace přímo v bance – nebojte se být opatrní a podezřívaví. Pokud vás kontaktuje kdokoli s podivnou žádostí, vyvíjí na vás jakýkoli nátlak a chce po vás rychlé rozhodnutí, klidně hovor ukončete. Zavolejte na infolinku banky a informujte je o tom, co se stalo. Když už nic jiného, dostane se zaměstnanci banky poučení o tom, jak se má chovat k zákazníkům. Nikdy nepřevádějte své peníze na neznámý účet – ať se druhá strana tváří jakkoliv přesvědčivě, banka po vás nikdy nebude chtít, abyste z ničeho nic převedli všechny své peníze na cizí účet. Na podobné výzvy nereagujte a každý takový pokus o podvod nahlaste své bance i na policii.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.
Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek Hello bank!

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy