Máte potíže se startováním auta v zimě? Toto jsou možné příčiny

S příchodem zimy se nejen zhoršují podmínky na pozemních komunikacích, ale mohou se vyskytnout i problémy se startováním automobilu. Jaké jsou nejčastější příčiny této nepříjemnosti a jak jim můžete předcházet?

V zimě buďte při startování auta trpěliví

Spěcháte do práce, ale poté, co jste své auto úspěšně zbavili sněhu a pomocí škrabky na sklo se zbavili námrazy, nemůžete nastartovat? Než se podíváte pod kapotu a začnete se poohlížet po příčině problému, snažte se ještě jednou v klidu nastartovat. Předtím ale vypněte vše, co není k nastartování auta nutné. 

Konkrétně tedy zhasněte všechna světla, větrání, topení i rádio. Stále nic? V tento moment vám nezbývá nic jiného než vylézt z auta a jít hledat příčinu. Pokud je problém vážnější, možná bude nutné koupit nějaké nové autodíly.

Proč vám nejde v zimě nastartovat?

Důvodů, proč s vámi automobil v zimě nespolupracuje, existuje víc. Na vině je mnohdy autobaterie, karburátor, palivo nebo olej. Abyste lépe pochopili, proč jsou právě tyto věci příčinou toho, že nemůžete se svým vozem odjet, přinášíme vám menší přehled toho, jak venkovní teplota ovlivňuje chování automobilu a jednotlivých autodílů.

Teploty, při kterých mohou nastat potíže s vozem

Teploty, při kterých mohou nastat problémy s nastartováním vozu, nemusí být nijak extrémní. Již při 0 °C mohou některé autobaterie ztratit až 30 % svého výkonu. Nízke teploty mají vliv na chemický proces, který produkuje a ukládá energii v baterii, zpomalují ji a snižují schopnost baterie udržet se v nabitém stavu. 

Pokud se teploty pohybují pod bodem mrazu, může dojít také k zhoustnutí kapalin. Jmenovitě tedy k houstnutí oleje, kapaliny v převodovce i v ostřikovačích. Pokud jezdíte na benzín, měli by být vaše cesty bezproblémové až do -60 °C. Příliš nízké teploty nevyhovují ani karburátorům. Máte-li možnost parkovat v garáži, využijte ji.

Máte potíže se startováním auta v zimě? Toto jsou možné příčiny Máte potíže se startováním auta v zimě? Toto jsou možné příčiny Foto: AdobeStock

Jak předcházet potížím s nastartováním auta?

Počasí samozřejmě ovlivnit nemůžete, ale existují určitá preventivní opatření, která můžete dodržovat. Před příchodem zimy nezapomeňte na výměnu provozních kapalin. Vyměňte kapalinu v ostřikovačích a nechte si zkontrolovat stav brzdové i chladící kapaliny, a také se podívejte na stav oleje. Pokud je pro vás vaše auto pouze dopravním prostředkem, kterým se dostanete z bodu A do bodu B, a nemáte ponětí o tom, kde se co nachází, neváhejte jej před příchodem zimy svěřit do péče automechanikovi.

Mrazy, sníh a teploty klesající hluboko pod nulu automobilům v žádném případě nesvědčí. Abyste měli jistotu, že každé ráno nastartujete, vyplatí se auto parkovat v garáži, ideálně takové, která je vytápěná. Nemáte-li tu možnost, buďte při startování vozu v zimě trpěliví. Zejména v případech, že řídíte starší modely.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.
Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy