Koronavirus ničí média, mnohé noviny nepřežijí pandemii

Pandemie způsobená koronavirem a s ní spojené potíže ničí mediální průmysl, mnohé americké noviny současné problémy nepřežijí. Kvůli masivnímu poklesu inzerce se v médiích šetří a už i propouští, přestože zájem o spolehlivé informace je v těchto časech paradoxně na vzestupu. Napsal to americký deník The Washington Post (WP).

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

"Je tu velký zájem o to, co teď děláme," řekl listu šéf deníku Tampa Bay Paul Tash. "Na druhou stranu zadavatelé reklamy, kteří naše podnikání dotují, jsou pod obrovským tlakem... Pro mnohé místní podniky představuje (uzavření) hrozivý zvrat," upozornil. List až do minulého týdne nevynechal žádné tištěné vydání už skoro 96 let.

List Tampa Bay Times propustil 11 novinářů a už pět dní nevyšel v tištěné podobě. Týdeník Stranger, který získal Pulitzerovu cenu, propustil 18 zaměstnanců a tištěné vydání úplně zrušil. Propouštět začaly i listy Denver Post a Boston Herald. Deník Dallas Morning News snížil zaměstnancům mzdy.

Příjmy mediálního průmyslu klesají už více než deset let. Čtenáře začaly přitahovat internetové zpravodajské weby, které zahájily boj o kus reklamního trhu, jemuž dominují velcí hráči. Podle The Washington Post se ale situace jevila jako zvládnutelná, než před několika týdny udeřil koronavirus a začal existenčně ohrožovat lokální firmy - poslední podpůrný pilíř mnoha zpravodajských organizací.

Kromě tištěných novin strádají i lokální televizní stanice, které se v letech obtížných pro média držely nejlépe. Vysychají jim dva nejspolehlivější inzerentské pilíře - automobilový průmysl a političtí kandidáti. V dobré kondici jsou zatím jen velké celostátní listy typu The Wall Street Journal, The New York Times nebo právě The Washington Post, které se mohou opřít o širokou síť velkých inzerentů a miliony digitálních předplatitelů.

Rostoucí problémy tak vtahují do hry dosud nemyslitelné - myšlenku na vládní pomoc, která ale budí obavy kvůli možnému střetu zájmů. Výzvu, aby byla místní média zahrnuta do příštího balíčku vládních podpůrných opatření, už ve středu podepsalo 19 amerických senátorů.

Americký prezident Donald Trump na středečním brífinku řekl, že by chtěl ekonomiku navrátit k chodu s "velkým rachotem", ale než se tak stane, bude muset začít v USA ubývat lidí, kteří umírají na koronavirus.

Ve Spojených státech si nemoc covid-19 podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse vyžádala asi 14.530 životů, což je po Itálii a Španělsku nejvíce na světě. Nakazilo se přes 429.000 Američanů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odveta za pomoc Boeingu: WTO povolila EU uvalit cla na některé zboží z USA

26.10.2020 17:20 Aktualizováno Světová obchodní organizace (WTO) dnes oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží…

Huawei zvýšil tržby, tempo růstu ale zpomaluje kvůli sankcím a pandemii

23.10.2020 10:40 Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby…

Británie podepsala obchodní dohodu s Japonskem

23.10.2020 08:47 Británie a Japonsko formálně podepsaly dohodu o volném obchodu. Pro Británii je to první velká…

Trump a Biden se střetli kvůli ekonomice. Na závěr debaty poslali voličům…

23.10.2020 07:34 Prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden se v poslední předvolební debatě střetli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama