Reuters: Zákaz platformy zasáhne všechny, říkají hvězdy TikToku

Hvězdy sociální sítě TikTok v jedné z přepychových vil v losangeleské čtvrti Holywood Hills nezahálejí; v záři ranního slunce nahrávají krátká a pro někoho bláznivá videa, o kterých doufají, že jim na platformě přinesou úspěch. Mají však i obavy o to, co přinese budoucnost, píše agentura Reuters.

TikTok, ilustrační foto

Kids Next Door LA je jedním z mnoha amerických domů, který dospívajícím slouží jako místo pro život i vytváření obsahu pro sociální sítě. Populární tvůrci zde vymýšlejí různé tanečky či hudební videa a snaží se získat smlouvy se značkami. Těm nejlepším to může vynést až miliony dolarů.

Jejich živobytí ale ohrozil exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého bude tato sociální síť v USA zablokována, pokud se vlastník TikToku, čínská společnost ByteDance, platformy do poloviny září nezbaví.

"Každého to po dobu dvou až pěti měsíců opravdu zasáhne. Všichni přijdeme o výdělek. Myslím si, že to co Trump dělá ... je opravdu hloupé," uvedl podle Reuters 27letý Adam Miguest, který je jedním ze sedmi takzvaných "influencerů" žijících v domě.

Zájem o koupi aplikace TikTok projevily americké společnosti Microsoft či Walmart. Očekává se, že ByteDance si zájemce, se kterým pak začne exkluzivně vyjednávat, vybere už tento pátek. Není však jasné, jak případná dohoda ovlivní budoucnost svérázných videí, která si oblíbily miliony lidí, i jejich tvůrců.

TikTok se rychle stal významnou součástí kultury dospívajících, domnívá se 18letá Claire Hesserová, která se dříve účastnila soutěží krásy. "Myslím si, že když nám to seberou, přinese to víc škody než užitku ... Přála bych si, aby pochopili, že TikTok má doopravdy vliv na náš svět a obzvlášť na naši generaci," uvedla Hesserová.

Zákaz TikToku však neohrozí jen dospívající; může ublížit i společnostem, které s nimi uzavírají obchody. "Někdo třeba ... plánoval internetovou obchodní strategii zahrnující TikTok. Může to ovlivnit hodně odvětví - obzvláště hudební průmysl, protože mnoho písniček se začne virálně šířit na TikToku," připomíná Ariadna Jacobsová, jejíž společnost provozuje Kids Next Door LA.

"Jestli ho zakážou, mám samozřejmě záložní plán - přejít na youtube a instagram," uvádí Hailey Oronová, která má na TikToku 9,5 milionu sledujících a brzy plánuje spustit vlastní kosmetickou značku. Instagram na začátku srpna uvedl novou službu Reels, která má být právě konkurencí TikToku a kterou hodlá Oronová využívat. Na platformě má dalších 2,8 milionu sledujících, o které se může v případě zákazu TikToku opřít.

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Energetická krize zvýší poptávku po ropě, to může vést k dalšímu zdražování

14.10.2021 11:31 Celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě až o půl milionu barelů denně, což by mohlo…

G20 schválila dohodu o reformě daňového systému, včetně globální minimální…

13.10.2021 21:56 Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20)…

MMF považuje zavádění kryptoměn jako platidel za nerozumné a riskantní

13.10.2021 10:02 Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku…

Růst čínského exportu v září překvapivě zrychlil

13.10.2021 08:18 Růst čínského vývozu v září nečekaně zrychlil, protože globální poptávka zůstává solidní a…

MMF zhoršil výhled růstu globální i české ekonomiky

12.10.2021 21:11 Aktualizováno Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy.…

OECD ohlásila dosažení dohody o globální minimální dani

08.10.2021 21:24 Aktualizováno Mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023…

MMF vyzval vlády, aby si vytvořily plán na snížení dluhu po pandemii

07.10.2021 16:18 Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim…

Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého…

06.10.2021 20:13 Aktualizováno Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny…

Světový obchod se vyšplhal na rekord, WTO zlepšila odhady

04.10.2021 14:32 Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal…

Související:

Právě se děje

reklama