Vietnam ratifikoval dohodu o volném obchodu s EU

Vietnam ratifikoval smlouvu o volném obchodu s Evropskou unií. Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Vietnamem (EVFTA) zruší či sníží 99 procent cel na zboží obchodované mezi oběma zeměmi a poskytne Vietnamu potřebnou podporu k tomu, aby se zotavil po pandemii.

Vietnam, ilustrační foto
doporučujeme

Dohoda je podle tiskových agentur označována za nejobsáhlejší, jakou EU kdy uzavřela s rozvojovou zemí, a je první svého druhu uzavřenou mezi EU a některou z rozvíjejících se zemí v Asii. Vstoupit v platnost by měla v červenci.

V dnešním hlasování v parlamentu se pro dohodu vyslovilo 94 procent poslanců. Vietnamský parlament téměř vždy ratifikuje vládní návrhy, upozornila agentura Reuters.

EU tak má dohodu o volném obchodu s druhou zemí, která je členem Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). První byl Singapur. Evropští kritici dohody upozorňovali hlavně na dodržování lidských a pracovních práv ve Vietnamu. Součástí dohody je tak poprvé klauzule týkající se lidských a pracovních práv.

Světová banka v květnu odhadla, že EVFTA by mohla do roku 2030 zvýšit hrubý domácí produkt (HDP) Vietnamu o 2,4 procenta a vývoz o 12 procent. Mohla by také dostat stovky tisíc lidí z chudoby.

Jednání o dohodě začala v roce 2012 a podepsána byla v Hanoji loni v červnu. Evropský parlament ji ratifikoval v únoru.

Až vstoupí smlouva v platnost, EU zruší 85 procent cel na vietnamské zboží a v příštích sedmi letech začne postupně další cla snižovat. Vietnam zruší 49 procent dovozních cel na zboží z EU, na zbytek bude mít deset let.

Dohoda otevírá ve Vietnamu firmám z EU sektor služeb, včetně poštovních, bankovních a přepravních. Firmy z EU se také budou moci ucházet o veřejné zakázky. Sladí i některé normy a ochrání před imitacemi potraviny a nápoje z EU, jako je například šampaňské nebo řecký sýr feta.

Ekonom a bývalý poradce vietnamských premiérů Pham Chi Lan uvedl, že realizace dohody nemohla pro Vietnam přijít v lepší čas, protože země s 95 miliony obyvatel se teď snaží zotavit z propadu způsobeného nemocí covid-19. Dohoda by také měla zlepšit konkurenceschopnost Vietnamu a zvýšit jeho atraktivitu pro investory, kteří přesouvají továrny z Číny.

Vietnam je druhým největším obchodním partnerem EU v jihovýchodní Asii. Hodnota vzájemného obchodu mezi oběma zeměmi loni činila 56 miliard USD (1,3 bilionu Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strike for Black Lives. Odbory v USA chystají stávku proti systémovému…

09.07.2020 08:37 Odbory sdružující ve Spojených státech zaměstnance řetězců s rychlým občerstvením, pečovatele a…

Dolar slábne na pozadí růstu koronavirové nákazy, především v USA

08.07.2020 17:46 Americký dolar slábne. Investoři spíše než na jeho statut bezpečné měny v časech ekonomické…

Levi Strauss se propadl do ztráty, propustí 15 procent zaměstnanců

08.07.2020 09:06 Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. kvůli prudkému propadu tržeb souvisejícímu s…

OECD čeká nejvyšší nezaměstnanost od krize ve 30. letech

07.07.2020 17:27 Míra nezaměstnanosti v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy