KOMENTÁŘ | Desítky let diskuzí o ničem. Čeští politici zneužívají euro ke sbírání levných hlasů

Říkat v českých poměrech, že tu tak nějak všichni dlouhá léta kvůli vlastní pohodlnosti trpíme neřešené zásadní ekonomické, společenské či nutné a smluvní nedodržená témata, položky a institucionální kroky by bylo, jak se říká nosit dříví do lesa. Politici už třeba dávno pochopili, že pro ně za doslova nulovou námahu a levným, ale efektivnějším a ve sběru voličských preferencí o to výnosnějším tématem je zavedení eura v ČR. Jedna partička totiž desítky let hraje desku o nechuti ztratit suverenitu české měny, jiná zase mlátí hlava nehlava číselnými argumenty o tom, že euro (teď, ale vlastně kdy?) není výhodné, a tak dále. Je to na doslova „na palici“ 

Voliči ale, zdá se, ještě nepochopili, anebo možná nechtějí pochopit, že právě tématem přijetí eura se jim politici smějí do obličeje. Pro někoho proklaté euro je totiž jen nástrojem laciných národoveckých písniček, kterými se bez větších nákladů a námahy dají posbírat zajímavé počty volebních hlasů. Demokracie je prý diskuse. No to je určitě. Jen se možná nechce už říkat, že jen v zemích, kde tenhle, jak se rádo cizím slovem říká axiom, dává smysl. Ve východních zemích Evropy už to ale smysl asi nemá.

Třicet let diskusí o tom, jestli zavedeme společnou evropskou měnu nebo ne, by mohlo být ideálním příkladem. Takže co? Přijmout, nepřijmout, přestat mluvit, nepřestat mluvit, dělat něco, nedělat nic. Jistě můžete namítnout, že argument o výhodnosti či nevýhodnosti pořád platí. A že nejen Česko, ale i některé další země Západu, coby členové Evropské unie s eurem váhají, tak proč se drát do spolku za který bychom platili dluhy, které jsme navíc nenadělali, museli bychom dodržovat, co si přejí Němci a Francouzi, tak dále. To se dá slyšet, vidět i přečíst.  
 
Český rozhlas k tématu zavedení eura nedávno uvedl: Možnost vést si vlastní měnovou politiku Česku nepomohla inflaci lépe zvládnout, právě naopak, hodnotí ekonom Jan Švejnar z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Pokud jde o růst cenové hladiny, Česko patří k nejhůře se vyvíjejícím ekonomikám zemí EU. A pak ekonoma z Kolumbijské univerzity citoval: „Značnou část jsme si přitom přivodili sami,“ konstatuje Švejnar. Když euro slavilo v lednu 2019 své dvacáté výročí fungování, vyšel v českých médiích závěr výzkumu veřejného mínění Eurobarometr, který konstatoval, že 66 procent lidí euro nechce. Co na to říct? Proč mít euro, když tu máme Kačku. Pravdou ale je, že poslední roky tuhle nepřiznivou statistiku dost podstatně mění. Je tu ale pořád dost ale. 
 
Takže jak už bylo ale řečeno. Říkat pro řadu politiků voličům, že kvůli zavedení eura by bylo nutné udělat to, a to a to, zkrátka plnou stránku domácích úkolů a v mnoha případech jistě ne úplně bezbolestných, by byla ztráta politických preferencí s ohrožením být zvolen do křesílka v instituci blízko Malostranského náměstí v  Praze. Navíc být přece odkázán na rozhodování o důležitých ekonomických parametrech mimo ústředí místních politických stran, tuzemské centrální banky a poslouchat jen Němce či Francouze co je prý pro Čechy nutné, as ani většina stávajících politických reprezentantů moc nebude chtít. Je to tak pořád KDYBY… Kdyby Česko přijalo euro, vedlo by to totiž nejen k posílení otevřenosti celého evropského, a tedy i českého trhu a tím zřejmě i větší ekonomické prosperitě, ale hlavně i větší provázanosti tuzemských institucí s těmi evropskými. 
 
No a přiznejme si, že zrovna tohle není, více než argumenty o nákladech či výhodnosti nebo nevýhodnosti zavedení společné evropské měny, co bychom jen tak „zkousli“. Jistě, řada milých spoluobčanů pak namítne, proč bychom to měli ale vlastně dělat a ztratit tak ty naše národovecké „békačky“ a „halekačky“. Na začátku textu jsem zmínil to, že diskuse znamená demokracii. Škoda, že jsme si možná kvůli vlastní pohodlnosti, podpořené navíc často vážnými nejrůznějšími argumenty o tom, co a jak je výhodné či nevýhodné zvykli na to, že nedostatek vizí lídrů a ochota je naplňovat nám vlastně vyhovuje víc, než třeba nějaká námaha či nutná práce pro splnění zadání a úkolu. Je i s podivem to, že nám stále více vyhovuje přijímat od institucí závěry ve stylu: Stejně jako všechno má přijetí eura své výhody i nevýhody. Opravdu jsme tak zpohodlněli? 

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář EUR

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 3 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 11 hodinami

Policie zasahuje na gymnáziu v Litvínově. Škola byla evakuována

Policie v pátek ráno zasahuje na gymnáziu v Litvínově v Ústeckém kraji. Evakuovány byly desítky studentů kvůli násilnému vstupu osoby do budovy. Strážci zákona podezřelého člověka zadrželi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy