KOMENTÁŘ | Íránské zapojení do útoku na Trumpa bude válečným aktem i pro Bidena. Snad se zpravodajci pletou

Americké zpravodajské služby varovaly před íránským plánem k atentátu na republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Pokud dojde k potvrzení této možnosti, přijde skutečný „oheň a hněv“ – a ne nutně z rukou Trumpa. Jako válečný akt útok na exprezidenta pochopí i ten nejliberálnější demokrat. 

Americká stanice CNN včera přišla s překvapivým zjištěním souvisejícím se sobotním pokusem o atentát na Donalda Trumpa. Americké úřady totiž v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. CNN však uvádí, že Thomas Matthew Crooks, který se 13. července pokusil zastřelit Trumpa během předvolebního shromáždění v Pensylvánii, nemá žádné vazby na Írán.

Teorie o zapojení Íránu je ale snad ještě více než znepokojivá – spíše děsivá. Írán je totiž jedním z úhlavních nepřátel Spojených států a není ani zdaleka nereálné, aby se o rozvratné akce na americké půdě pokoušel.

Jestliže zpravodajské služby opravdu zjistí, že útok na exprezidenta jakkoli podporoval nebo dokonce financoval Írán, přijde skutečný „oheň a hněv“, což je slovní obrat, s nímž přišel reportér Michael Wolff při psaní knihy „Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu“. Tento výrok Trump použil v souvislosti s potenciálním konfliktem USA a Severní Koreje.

Nicméně tento „oheň a hněv“ by výjimečné nesměřoval vůči Íránu a ani by nemusel přijít od Trumpa samotného. Administrativa Joe Bidena je snad jen o něco málo smířlivější ve vztahu k této blízkovýchodní zemi.

A co je ještě nutné podotknout – exprezidenti jsou ve Spojených státech tak trochu „polobozi“. Až do smrti požívají většinu výhod, jaké měli v úřadu – u Trumpa neexistuje žádná výjimka.

Útok na bývalého prezidenta z rukou cizí mocnosti bude pro Američany citlivý a lze předpokládat, že budou požadovat krev. Biden ani nikdo jiný k jejich žádostem nepřistoupí odmítavě – ba naopak – útok na ústavního činitele a na samotné americké demokratické zřízení bude i ten nejliberálnější demokrat chápat jako válečný akt.

O tom, že íránská hrozba není smyšlená – a platí ve zvýšené míře i pro Českou republiku, svědčí výroční zpráva Bezpečnostní informační služby ČR za rok 2021. „Zpravodajské aktivity Íránu představují dlouhodobou bezpečnostní hrozbu pro evropské státy včetně ČR. Íránské zpravodajské aktivity lze pozorovat i na území ČR, ale jejich charakter nebyl doposud zásadní,“ uvedla BIS.

Propojení nepřátelství vůči ČR a USA dokazuje fakt, že se obě země dostaly jako vůbec první na ruský seznam „nikoliv přátelských zemí“. Írán je velice blízkým spojencem Ruska a tím pádem by nebylo vůbec překvapivé, kdyby ke konfrontační politice vůči Západu přistupoval velice podobně.

Trump se s Íránem nemá v lásce

Během svého prezidentování nebyl Trump k Teheránu právě smířlivý. Otázka amerického útoku v souvislosti s íránským jaderným programem byla na stole především v posledním roce prezidentova úřadování.

Například v roce 2020 se ptal poradců jeho administrativy na možné varianty útoku na hlavní íránské jaderné zařízení. „Poradci ho varovali že vojenský akce by mohla vyvolat širší konflikt,“ napsala britská stanice BBC s odvoláním na úředníky Bílého domu.

Tehdy reagoval i mluvčí íránské vlády Alí Rabíí. „Jakákoli akce proti íránskému národu bude jistě čelit zdrcující reakci,“ uvedl. To podle amerického listu Wall Street Journal potvrdil jeden z amerických představitelů obeznámený s jednáním. „Konflikt s Íránem skončí špatně pro všechny zúčastněné,“ sdělil.

Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem jsou dlouhodobě napjaté a obě země neudržují přímé diplomatické vztahy. V roce 2015 USA pod vedením prezidenta Baracka Obamy spolu s Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem uzavřely s Íránem jadernou dohodu. Trump od ní ale v roce 2018 odstoupil. Na řadu íránských subjektů následně uvalily USA sankce.

V lednu 2020 na Trumpův příkaz bezpilotní letoun v Bagdádu zabil íránského generála Kásema Solejmáního. Cílem nyní zvažovaného útoku mohl být podle The New York Times podnik na obohacování uranu v Natanzu, ve kterém podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii Írán instaloval do podzemí první kaskádu moderních centrifug.

USA tak reagovaly na zprávu MAAE o tom, že Teherán pokračuje ve zvyšování zásob uranu obohaceného na nízkou úroveň, překračuje tím limity stanovené dohodou z roku 2015 a nedodržuje ani stanovenou úroveň obohacování. Írán i po letech tvrdí, že jeho jaderný program je zaměřený výhradně na mírové účely.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Írán Donald Trump USA (Spojené státy americké) komentář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 5 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 6 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 11 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno

Pokud si před Štědrým dnem chcete něco vyřídit na poště, máte zítra poslední možnost. Česká pošta v tomto týdnu informovala, jak budou fungovat její pobočky během vánočních a novoročních svátků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy