KOMENTÁŘ | Íránské zapojení do útoku na Trumpa bude válečným aktem i pro Bidena. Snad se zpravodajci pletou

Americké zpravodajské služby varovaly před íránským plánem k atentátu na republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Pokud dojde k potvrzení této možnosti, přijde skutečný „oheň a hněv“ – a ne nutně z rukou Trumpa. Jako válečný akt útok na exprezidenta pochopí i ten nejliberálnější demokrat. 

Americká stanice CNN včera přišla s překvapivým zjištěním souvisejícím se sobotním pokusem o atentát na Donalda Trumpa. Americké úřady totiž v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. CNN však uvádí, že Thomas Matthew Crooks, který se 13. července pokusil zastřelit Trumpa během předvolebního shromáždění v Pensylvánii, nemá žádné vazby na Írán.

Teorie o zapojení Íránu je ale snad ještě více než znepokojivá – spíše děsivá. Írán je totiž jedním z úhlavních nepřátel Spojených států a není ani zdaleka nereálné, aby se o rozvratné akce na americké půdě pokoušel.

Jestliže zpravodajské služby opravdu zjistí, že útok na exprezidenta jakkoli podporoval nebo dokonce financoval Írán, přijde skutečný „oheň a hněv“, což je slovní obrat, s nímž přišel reportér Michael Wolff při psaní knihy „Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu“. Tento výrok Trump použil v souvislosti s potenciálním konfliktem USA a Severní Koreje.

Nicméně tento „oheň a hněv“ by výjimečné nesměřoval vůči Íránu a ani by nemusel přijít od Trumpa samotného. Administrativa Joe Bidena je snad jen o něco málo smířlivější ve vztahu k této blízkovýchodní zemi.

A co je ještě nutné podotknout – exprezidenti jsou ve Spojených státech tak trochu „polobozi“. Až do smrti požívají většinu výhod, jaké měli v úřadu – u Trumpa neexistuje žádná výjimka.

Útok na bývalého prezidenta z rukou cizí mocnosti bude pro Američany citlivý a lze předpokládat, že budou požadovat krev. Biden ani nikdo jiný k jejich žádostem nepřistoupí odmítavě – ba naopak – útok na ústavního činitele a na samotné americké demokratické zřízení bude i ten nejliberálnější demokrat chápat jako válečný akt.

O tom, že íránská hrozba není smyšlená – a platí ve zvýšené míře i pro Českou republiku, svědčí výroční zpráva Bezpečnostní informační služby ČR za rok 2021. „Zpravodajské aktivity Íránu představují dlouhodobou bezpečnostní hrozbu pro evropské státy včetně ČR. Íránské zpravodajské aktivity lze pozorovat i na území ČR, ale jejich charakter nebyl doposud zásadní,“ uvedla BIS.

Propojení nepřátelství vůči ČR a USA dokazuje fakt, že se obě země dostaly jako vůbec první na ruský seznam „nikoliv přátelských zemí“. Írán je velice blízkým spojencem Ruska a tím pádem by nebylo vůbec překvapivé, kdyby ke konfrontační politice vůči Západu přistupoval velice podobně.

Trump se s Íránem nemá v lásce

Během svého prezidentování nebyl Trump k Teheránu právě smířlivý. Otázka amerického útoku v souvislosti s íránským jaderným programem byla na stole především v posledním roce prezidentova úřadování.

Například v roce 2020 se ptal poradců jeho administrativy na možné varianty útoku na hlavní íránské jaderné zařízení. „Poradci ho varovali že vojenský akce by mohla vyvolat širší konflikt,“ napsala britská stanice BBC s odvoláním na úředníky Bílého domu.

Tehdy reagoval i mluvčí íránské vlády Alí Rabíí. „Jakákoli akce proti íránskému národu bude jistě čelit zdrcující reakci,“ uvedl. To podle amerického listu Wall Street Journal potvrdil jeden z amerických představitelů obeznámený s jednáním. „Konflikt s Íránem skončí špatně pro všechny zúčastněné,“ sdělil.

Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem jsou dlouhodobě napjaté a obě země neudržují přímé diplomatické vztahy. V roce 2015 USA pod vedením prezidenta Baracka Obamy spolu s Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem uzavřely s Íránem jadernou dohodu. Trump od ní ale v roce 2018 odstoupil. Na řadu íránských subjektů následně uvalily USA sankce.

V lednu 2020 na Trumpův příkaz bezpilotní letoun v Bagdádu zabil íránského generála Kásema Solejmáního. Cílem nyní zvažovaného útoku mohl být podle The New York Times podnik na obohacování uranu v Natanzu, ve kterém podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii Írán instaloval do podzemí první kaskádu moderních centrifug.

USA tak reagovaly na zprávu MAAE o tom, že Teherán pokračuje ve zvyšování zásob uranu obohaceného na nízkou úroveň, překračuje tím limity stanovené dohodou z roku 2015 a nedodržuje ani stanovenou úroveň obohacování. Írán i po letech tvrdí, že jeho jaderný program je zaměřený výhradně na mírové účely.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Donald Trump USA (Spojené státy americké) komentář

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy