KOMENTÁŘ | Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

Bankéři z ČNB dále vyhlásili, že ceny nemovitostí zůstávají (pořád) nadhodnocené. Na konci prvního čtvrtletí byly prý o 57 (!) procent vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácnosti, a zhruba o 23 procent vyšší, než by odpovídalo požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti. Ono zmírnění podmínek pro braní hypoték je proto potřeba vnímat jako zatím opravdu drobný ústup z přísně nastavených pravidel. Ostatní pravidla pro hypotéky ponechala ČNB beze změny v platnosti.  

Říkáte si ale, že každý impuls v této zemi není ovšem radno podceňovat. Může totiž být, že si „trh“ řekne: „Tak ok. Centrální banka uvolňuje pravidla pro hypotéky, to znamená, že si více lidí vezme úvěr, za který si budou chtít koupit nějaký ten byteček či domeček. To je přece příležitost k tomu, jak říká zákon nabídky a poptávky, že kde je vysoká poptávka, zvyšuje se i cena.“ A tuhle, možná až příliš jednoduše formulovanou myšlenku sem tam, nutno říct, že ne moc oficiální cestou, potvrzují i realitní odborníci. Zatím jde ale jen opravdu o prostou úvahu, ničím nepodloženou a nikým nepotvrzenou. 

Třeba specializovaný web, zaměřený právě na problematiku hypoték, Hypoindex.cz tvrdí, že Zmírnění jednoho ukazatele rezidenčnímu bydlení nepomůže. Nesmíme zapomínat totiž nejen na to, že ze všech omezujících pravidel stanovených centrální bankou se bez omezení stále musí splnit další dvě. A aby si lidé nedělali příliš velké naděje, že pravidla ekonomiky přestanou fungovat, guvernér ČNB Aleš Michl to řekl jasně: „V době, kdy bojujeme se zvýšenou inflací, je nutné dodržovat přísné podmínky pro poskytování hypoték.“ Rozumějte milí čtenáři, tržní zákony nepřestávají fungovat ani v kritických okamžicích vývoje dané ekonomiky. Tedy, většina z nás si sice může přát, kvůli tomu, že chce bydlet, aby se stavělo levně, a ještě o to levněji se poskytovaly na dlouhá léta splatnosti hypotéky. Bohužel realita pak nastaví zrcadlo úplně nám všem. 

Neznamená to ale, že se nic nestane. Ekonomové říkají, že i tento krok má šanci alespoň o něco málo rozhýbat zamrzlý realitní trh. A možná se tím aktivuje i riziko dalšího navyšování cen nemovitostí. Možná ale také ne. Každopádně i finanční domy budou mít zřejmě lepší byznys. Na nemovitosti totiž budou moci poskytnout hypotéku maximálně do 80 procent ceny nemovitosti a celkové zadlužení žadatele nad 36 let nebude smět překročit 8,5násobek jeho čistého ročního příjmu. Jen ty vysoké ceny nemovitostí, jak už řečeno, dělají vrásky na čele nejen centrální bance. A protože jsem v úvodu použil jedno z českých pořekadel, i konci textu využiju další: Každá věc má svůj rub i líc. 

Co z toho? Stačí si přečíst nějakou tu názorovou platformu pod textem o uvolnění pravidel pro poskytování hypoték. Hlas lidu je zkrátka hlas Boží. Každopádně doporučuji ještě před tím, než si půjdete s radostí pro hypoték na vysněnou nemovitost, zjistit v nějaké ověřené „kalkulačce“ na internetu, zda váš rodinný příjem opravdu vyhovuje podmínkám a finančním možnostem. Nemá cenu se stát dalším z řady lidí, kteří se vinou ekonomických událostí dostaly do problémů se splácením. Čísla mluví jasně. Podle ČNB dluhy českých domácností u bank v dubnu meziměsíčně stouply o 31 miliard korun na 2,19 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 21 miliard na 1,29 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 126 miliard korun a u firem o 55 miliard korun. No a nesplácený dluh Čechů se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,3 procenta na 28,2 miliardy korun. Jde o první růst tohoto ukazatele za deset let. Tak je možná ještě čas na to zeptat, zda by to s vámi ještě chvíli ještě rodiče nevydrželi. Než ty ceny bytů a domů (snad) spadnou ještě víc dolů. 

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář hypotéky ČNB

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy