KOMENTÁŘ | Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

Bankéři z ČNB dále vyhlásili, že ceny nemovitostí zůstávají (pořád) nadhodnocené. Na konci prvního čtvrtletí byly prý o 57 (!) procent vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácnosti, a zhruba o 23 procent vyšší, než by odpovídalo požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti. Ono zmírnění podmínek pro braní hypoték je proto potřeba vnímat jako zatím opravdu drobný ústup z přísně nastavených pravidel. Ostatní pravidla pro hypotéky ponechala ČNB beze změny v platnosti.  

Říkáte si ale, že každý impuls v této zemi není ovšem radno podceňovat. Může totiž být, že si „trh“ řekne: „Tak ok. Centrální banka uvolňuje pravidla pro hypotéky, to znamená, že si více lidí vezme úvěr, za který si budou chtít koupit nějaký ten byteček či domeček. To je přece příležitost k tomu, jak říká zákon nabídky a poptávky, že kde je vysoká poptávka, zvyšuje se i cena.“ A tuhle, možná až příliš jednoduše formulovanou myšlenku sem tam, nutno říct, že ne moc oficiální cestou, potvrzují i realitní odborníci. Zatím jde ale jen opravdu o prostou úvahu, ničím nepodloženou a nikým nepotvrzenou. 

Třeba specializovaný web, zaměřený právě na problematiku hypoték, Hypoindex.cz tvrdí, že Zmírnění jednoho ukazatele rezidenčnímu bydlení nepomůže. Nesmíme zapomínat totiž nejen na to, že ze všech omezujících pravidel stanovených centrální bankou se bez omezení stále musí splnit další dvě. A aby si lidé nedělali příliš velké naděje, že pravidla ekonomiky přestanou fungovat, guvernér ČNB Aleš Michl to řekl jasně: „V době, kdy bojujeme se zvýšenou inflací, je nutné dodržovat přísné podmínky pro poskytování hypoték.“ Rozumějte milí čtenáři, tržní zákony nepřestávají fungovat ani v kritických okamžicích vývoje dané ekonomiky. Tedy, většina z nás si sice může přát, kvůli tomu, že chce bydlet, aby se stavělo levně, a ještě o to levněji se poskytovaly na dlouhá léta splatnosti hypotéky. Bohužel realita pak nastaví zrcadlo úplně nám všem. 

Neznamená to ale, že se nic nestane. Ekonomové říkají, že i tento krok má šanci alespoň o něco málo rozhýbat zamrzlý realitní trh. A možná se tím aktivuje i riziko dalšího navyšování cen nemovitostí. Možná ale také ne. Každopádně i finanční domy budou mít zřejmě lepší byznys. Na nemovitosti totiž budou moci poskytnout hypotéku maximálně do 80 procent ceny nemovitosti a celkové zadlužení žadatele nad 36 let nebude smět překročit 8,5násobek jeho čistého ročního příjmu. Jen ty vysoké ceny nemovitostí, jak už řečeno, dělají vrásky na čele nejen centrální bance. A protože jsem v úvodu použil jedno z českých pořekadel, i konci textu využiju další: Každá věc má svůj rub i líc. 

Co z toho? Stačí si přečíst nějakou tu názorovou platformu pod textem o uvolnění pravidel pro poskytování hypoték. Hlas lidu je zkrátka hlas Boží. Každopádně doporučuji ještě před tím, než si půjdete s radostí pro hypoték na vysněnou nemovitost, zjistit v nějaké ověřené „kalkulačce“ na internetu, zda váš rodinný příjem opravdu vyhovuje podmínkám a finančním možnostem. Nemá cenu se stát dalším z řady lidí, kteří se vinou ekonomických událostí dostaly do problémů se splácením. Čísla mluví jasně. Podle ČNB dluhy českých domácností u bank v dubnu meziměsíčně stouply o 31 miliard korun na 2,19 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 21 miliard na 1,29 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 126 miliard korun a u firem o 55 miliard korun. No a nesplácený dluh Čechů se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,3 procenta na 28,2 miliardy korun. Jde o první růst tohoto ukazatele za deset let. Tak je možná ještě čas na to zeptat, zda by to s vámi ještě chvíli ještě rodiče nevydrželi. Než ty ceny bytů a domů (snad) spadnou ještě víc dolů. 

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář hypotéky ČNB

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy