Zatímco hnutí ANO poměrně suverénně ovládlo krajské volby, vládní strany mají řadu podnětů k zamyšlení. Celonárodní vedení politiky se propsalo do krajů a rozhodlo o podobách zastupitelství. Kromě náročné politické situace za tím stojí i nezvládnutá komunikace vlády Petra Fialy – a tím pádem upadnutí v nemilost u velké části českého elektorátu.
Vláda rozhodla o konání voleb navzdory tragickým povodním, které Českou republiku za poslední dva týdny zasáhly. Šlo o náročné a nevděčné rozhodnutí. V případě odsunutí voleb na základě vyhlášeného nouzového stavu by Česku hrozilo obviňování z úpadku demokracie. Naopak konání voleb způsobilo, že množství lidí ze zasažených oblastí nemohlo nebo nechtělo dorazit.
Tato zloba, ještě posílená o opoziční tlak, mohla snadno způsobit, že se mnoho nerozhodnutých voličů nakonec rozhodlo k podpoře hnutí ANO. Stejně mohli učinit i ti voliči, kteří nejsou v podpoře vládních stran tak pevní. Nakonec to vedlo k tomu, že ANO vyhrálo ve valné většině krajů s výjimkou Jihočeského, Libereckého a Jihomoravského.
V těchto krajích se ale potvrdila hlavně síla zdejších osobností, jako je jihomoravský hejtman Jan Grolich, který získal 46 854 preferenčních hlasů nebo jihočeský Martin Kuba s 38 544 hlasy. Na Liberecku pak zafungovala dlouhodobě pevná pozice Starostů pro Liberecký kraj v čele s Martinem Půtou.
Naopak ANO obecně mívá silnou podporu v silnějších krajích jako je Moravskoslezský nebo Ústecký, což se opětovně (a poměrně drtivě) potvrdilo i při letošních volbách. Jenže tentokrát naprosto drtivou podporu získalo ANO i v kraji Olomouckém, ve Středočeském pak porazilo Starosty a SPOLU – což ale nutně nemusí znamenat sestavení koalice.
Vládě se však podařilo přesně to, co si žádná z koaličních stran nepřála. Mapa krajských voleb ukazuje na jasnou podporu hnutí Andreje Babiše. Kupříkladu Piráti naprosto pohořeli, samotná strana v celé zemi získala pouze tři mandáty – oproti nim komunisté či SPD výrazně uspěli.
Nejde ale pouze o dohru povodní, nýbrž politiku, jakou jednotlivé vládní strany vedou. Piráti, KDU-ČSL i TOP09 se v průzkumech nadále propadají. Zatímco důležitý resort práce a sociálních věcí Mariana Jurečky se za dobu vládnutí potýkal s vážnými problémy, pirátský předseda Ivan Bartoš na ministerstvu pro místní rozvoj s velkými těžkostmi rozjíždí digitalizaci stavebního řízení.
I to se promítá do výsledků krajských voleb. ANO dokázalo, že celorepublikové vedení kampaně se vyplatilo, zatímco spíše lokální kampaně vládních stran byly poměrně chabé. Babišovo hnutí v čele s Karlem Havlíčkem a Annou Schillerovou ukázalo svůj celorepublikový vliv, který sice běžně na krajské úrovni nehraje takovou roli, tentokrát ale byl zřejmě rozhodující.
Krajské volby prokázaly těsné provázání krajské politiky s celostátní. Politici na hejtmanstvích v tom případě mohou být jakkoli vlivní a třeba i oblíbení. Byly to právě celonárodní problémy, které jim definitivně podtrhly nohy.
Vláda nejen před volbami rozjela antikampaň proti sobě samé. Za bezmála tři roky se nedokázala dostat k voličům ANO, SPD a komunistů, naopak je od sebe ještě více odehnala. Někteří z nich pak třeba u voleb do Evropského parlamentu odešli k Přísaze a Motoristům, která získala historicky první mandáty v této klíčové evropské zákonodárné instituci.
Stojí za tím mimo jiné velmi špatná komunikace a obecně rovněž nepříznivá situace na společenské úrovni. To, co vláda nedokázala „vykomunikovat“, zastaly sítě dezinformátorů a antisystémových aktivistů. Zmocnili se těch částí sociálních médií, kam koaliční politici nedosáhli.
To, co lidé vědí například o České televizi, je fakt, že vláda navyšuje koncesionářské poplatky a prezentuje tu „jednu pravdu“. Tento faktor pak podporuje rozmach takzvaných alternativních médií, která většinou straní opozici a propagují věčný nesouhlas s vládní politikou – a mnohdy zklamaní lidé nemají jinou možnost než souhlasit.
Vláda selhala na více frontách. Každé z těchto selhání má velké důsledky na její podporu – nejen lokální, nýbrž celonárodní. Nezdá se, že dokáže situaci ještě napravit. Trend rostoucí podpory ANO a stran na krajích politického spektra pravděpodobně zůstane až do sněmovních voleb, které se konají příští podzim.
Související
Moldavské prezidentské volby ovlivnily rozsáhlé zásahy z Ruska
Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách
Aktuálně se děje
včera
Mar-a-Lago na nohou: Trump s pomocí Muska vybírá budoucí vládu USA
včera
Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení
včera
Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval
včera
Otevírací doba obchodů na výročí sametu. Víte, zda se dá 17. listopadu nakoupit?
včera
Zelenskyj uzpůsobuje mírový plán Trumpovi. Dva body jsou zcela klíčové
včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Několik lidí utrpělo zranění
včera
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
včera
Mladík dostal v případu požáru Penny v Chodově podmínku. Má ale zaplatit škodu
včera
Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii
včera
Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil
včera
Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní
včera
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
včera
Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor
včera
Stát, který změny počasí zničí jako první. Pro svět představují změny klimatu problém, pro tisíce lidí otázku přežití
včera
COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví
včera
Virtuální sídlo firmy: Efektivní řešení pro moderní podnikatele
včera
Nad centrální bankou USA se stahují mračna. Ekonomové se třesou, Musk našeptává Trumpovi
včera
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
včera
Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci
včera
Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti
Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.
Zdroj: Libor Novák