KOMENTÁŘ | Sníží nebo nesníží nižší DPH na potraviny jejich ceny? Neshodne se na tom ani stát

Češi by měli platit za potraviny méně. Proč? Inu, jednoduše řečeno, má to být díky chystané změně sazeb Daně z přidané hodnoty (DPH). V rámci tzv. „Konsolidačního balíčku“ se totiž dosavadní snížené sazby DPH ve výši deset a patnáct procent sloučí do jedné, a to ve výši 12 procent. Vedle toho má pak být tzv. základní sazba, a to ve výši 21 procent. Nutno říct, že mimo všechny procenta DPH mají pak mít jedinou výjimku z tohoto navrhovaného systému, v podobě nulové sazby DPH, knihy. No a zmiňované potraviny mají být zdaněny místo dosavadních patnácti procent oněch dvanácti procenty DPH. 

Nechám nyní stranou nejedním ekonomem, analytikem či známým ekonomickým exponentem kritizovaný odborářský leták, ve kterém jejich matematici vykalkulovali astronomická čísla, z nichž pro veřejnost zřejmě vyplývá, že vinou těchto ztrát si asi nekoupí ani chleba. Důležitější věcí je, zda ty ceny potravin opravdu klesnou nebo ne a zda navrhované změny, ať už v sazbách DPH nebo dalších daňových úpravách sníží ceny nejen potravin. A na koho budou mít vlastně největší dopad. 
 
Zatímco nejen odbory, ale i levicově orientovaní voliči politici a uskupení křičí, že „tohle teda ne“, že s těmi dluhy na tom nejsme prý zase tak špatně, takže žádné změny v daních, natož u potravin, nejsou potřeba, a že nezávislá část ekonomů, analytiků nebo lidí, spojených s návrhy na sražení veřejných dluhů země, a tedy i s návrhy na úpravu důchodové, daňové a legislativní reformy nemá vůbec pravdu, tak právě tato strana říká, že představený návrh konsolidačního balíčku, vč. úpravy DPH, je jen jakýsi pomyslný PRVNÍ krok, který má ve výsledku vést právě ke stabilizaci rozvrácené státní kasy. Můžete si sice říct, že politici jen slibují a blázni se radují. Takže nikomu nelze nic nevěřit, však se teprve časem ukáže, co je pravda. Vždyť nedávno jsem tu sám psal o tom, že právě v problematice vysokých cen potravin se tu vina za to svaluje z jedné strany na druhou a nikdo za nic nemůže.  
 
Jenže, když nebudu věřit nikomu a ničemu, možná sám zvyšuju ta inflační očekávání, poukáže jistě nejeden erudovaný ekonom. Ale když sám Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR ve veřejném prostoru prohlásí, že potravinové řetězce ono navrhované snížení DPH u potravin, projde-li to Parlamentem, do cen promítnou, tak se musím ptát, aniž bych byl fanda ve sporu o ceny a inflaci jakékoliv strany, proč tomu nevěřit? Je sice fakt, jak uvedl server iRozhlas.cz, který ve spolupráci s agenturou PAQ Research v projektu Život k nezaplacení, který analyzuje ekonomický vývoj domácností, že: „Snížení DPH na potraviny si zákazníci nevšimnou, shodují se v malých obchodech.“ A nějaké velké cenové změny u potravin nečeká ani Potravinářská komora. Ale…  
 
Faktem třeba je, že i řada států Eurozóny poté, co vyšla dubnová data o inflaci, ze kterých vyplývá, že právě u potravin v členských zemí této skupiny, tedy platících eurem, klesla právě potravinová inflace, přistoupily k dočasnému snížení DPH u potravin. A to i přesto, že Mezinárodní měnový fond ve své nedávné zprávě kritizoval inflační snížení DPH.  Zkušenosti s příznivým dopadem strategie snížení DPH na konečné ceny u potravin ale mají například nejen ve Španělsku, ale i v Německu a dalších zemích Evropské unie.   
 
Ať už tak nebo onak, jedno je z toho jasné. Češi evidentně budou kritizovat, i přes vědomí toho, že „něco“ je se zadluženým státem třeba udělat, vždycky všechno. Jenže ani vládnoucí garnitura zřejmě nepředstavila úplně ten nejlepší plán úspor, který má šanci zachránit minulými politiky rozvrácenou státní kasu před úplným krachem. Jasné je také to, že ať klesnou ceny potravin o dvě či ona tři procenta níže nebo ne, zásadní dopad na rozpočet rodin to zřejmě mít nebude. Ty však nejspíše ovlivní další daňové a úsporné opatření. A i když je u projektu nynějších úspor vidět snaha nikoho nenaštvat a snaha všem tak nějak moc nepřidat ani moc neodebrat, možná stálo za to kousnout do kyselého jablka víc. Záchrana eráru, která by vedla k jeho zdravějšímu fungování, zvláště při ještě víc „Crazy“ nápadech nynější opozice, je možná důležitější než vítězství v příštích volbách. 

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
TikTok Komentář

Konec zábavných sociálních sítí. TikTok a X bez omezení ovlivňují světovou politiku

Sociální síť TikTok čelí v západních zemích rostoucí kritice kvůli obavám o bezpečnost dat a vliv na veřejné mínění. Navzdory omezením v několika státech zůstává rozšířený i mezi politickými lídry, a to i přes varování expertů. Sociální sítě jako TikTok či X dnes neslouží jen pro zábavu – staly se mocnými nástroji ovlivňujícími geopolitiku.

Více souvisejících

komentář DPH potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident

Vládní důchodová reforma, která například postupně zvýší věk odchodu do důchodu až na 67 let, může začít platit. V pátek ji totiž podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Pražský hrad. Novelu zákona už předtím schválily obě komory parlamentu. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie

Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.

včera

včera

včera

François Bayrou

Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou

Francouzská politická scéna zažila další významný zvrat. François Bayrou byl jmenován novým premiérem Francie poté, co Michel Barnier podal demisi. Třiasedmdesátiletý centrista je dlouholetým politickým hráčem a klíčovým partnerem prezidenta Emmanuela Macrona, jehož centristická aliance nyní usiluje o stabilizaci politické situace, uvedl server SkyNews.

včera

včera

Tomáš Řepa

Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa

Ukrajinci pomohli svrhnout syrský režim Bašára Asada minimálně nasazením svých zkušených operátorů dronů nebo předáním informací. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekl bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany. „Ovlivňovat dění za hranicemi dnes už lze i bez statutu velmoci a myslím, že kdyby nebylo války na Ukrajině, tak žádné takové ambice zapojovat se i do konfliktů mimo region by Ukrajinci určitě neměli,“ říká.

včera

včera

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl potichu evakuován do Moskvy poté, co povstalecké síly obsadily Damašek. Úniková operace, organizovaná ruskými tajnými službami, byla provázena přísným utajením – dokonce i Asadův bratr údajně nebyl informován. Zatímco Moskva dříve Asadovu režimu poskytovala vojenskou podporu, nyní mu zajistila útočiště, které se však pravděpodobně stane místem jeho politického zapomnění. Uvedl to server The Guardian.

včera

Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý

Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy