Češi by měli platit za potraviny méně. Proč? Inu, jednoduše řečeno, má to být díky chystané změně sazeb Daně z přidané hodnoty (DPH). V rámci tzv. „Konsolidačního balíčku“ se totiž dosavadní snížené sazby DPH ve výši deset a patnáct procent sloučí do jedné, a to ve výši 12 procent. Vedle toho má pak být tzv. základní sazba, a to ve výši 21 procent. Nutno říct, že mimo všechny procenta DPH mají pak mít jedinou výjimku z tohoto navrhovaného systému, v podobě nulové sazby DPH, knihy. No a zmiňované potraviny mají být zdaněny místo dosavadních patnácti procent oněch dvanácti procenty DPH.
Nechám nyní stranou nejedním ekonomem, analytikem či známým ekonomickým exponentem kritizovaný odborářský leták, ve kterém jejich matematici vykalkulovali astronomická čísla, z nichž pro veřejnost zřejmě vyplývá, že vinou těchto ztrát si asi nekoupí ani chleba. Důležitější věcí je, zda ty ceny potravin opravdu klesnou nebo ne a zda navrhované změny, ať už v sazbách DPH nebo dalších daňových úpravách sníží ceny nejen potravin. A na koho budou mít vlastně největší dopad.
Zatímco nejen odbory, ale i levicově orientovaní voliči politici a uskupení křičí, že „tohle teda ne“, že s těmi dluhy na tom nejsme prý zase tak špatně, takže žádné změny v daních, natož u potravin, nejsou potřeba, a že nezávislá část ekonomů, analytiků nebo lidí, spojených s návrhy na sražení veřejných dluhů země, a tedy i s návrhy na úpravu důchodové, daňové a legislativní reformy nemá vůbec pravdu, tak právě tato strana říká, že představený návrh konsolidačního balíčku, vč. úpravy DPH, je jen jakýsi pomyslný PRVNÍ krok, který má ve výsledku vést právě ke stabilizaci rozvrácené státní kasy. Můžete si sice říct, že politici jen slibují a blázni se radují. Takže nikomu nelze nic nevěřit, však se teprve časem ukáže, co je pravda. Vždyť nedávno jsem tu sám psal o tom, že právě v problematice vysokých cen potravin se tu vina za to svaluje z jedné strany na druhou a nikdo za nic nemůže.
Jenže, když nebudu věřit nikomu a ničemu, možná sám zvyšuju ta inflační očekávání, poukáže jistě nejeden erudovaný ekonom. Ale když sám Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR ve veřejném prostoru prohlásí, že potravinové řetězce ono navrhované snížení DPH u potravin, projde-li to Parlamentem, do cen promítnou, tak se musím ptát, aniž bych byl fanda ve sporu o ceny a inflaci jakékoliv strany, proč tomu nevěřit? Je sice fakt, jak uvedl server iRozhlas.cz, který ve spolupráci s agenturou PAQ Research v projektu Život k nezaplacení, který analyzuje ekonomický vývoj domácností, že: „Snížení DPH na potraviny si zákazníci nevšimnou, shodují se v malých obchodech.“ A nějaké velké cenové změny u potravin nečeká ani Potravinářská komora. Ale…
Faktem třeba je, že i řada států Eurozóny poté, co vyšla dubnová data o inflaci, ze kterých vyplývá, že právě u potravin v členských zemí této skupiny, tedy platících eurem, klesla právě potravinová inflace, přistoupily k dočasnému snížení DPH u potravin. A to i přesto, že Mezinárodní měnový fond ve své nedávné zprávě kritizoval inflační snížení DPH. Zkušenosti s příznivým dopadem strategie snížení DPH na konečné ceny u potravin ale mají například nejen ve Španělsku, ale i v Německu a dalších zemích Evropské unie.
Ať už tak nebo onak, jedno je z toho jasné. Češi evidentně budou kritizovat, i přes vědomí toho, že „něco“ je se zadluženým státem třeba udělat, vždycky všechno. Jenže ani vládnoucí garnitura zřejmě nepředstavila úplně ten nejlepší plán úspor, který má šanci zachránit minulými politiky rozvrácenou státní kasu před úplným krachem. Jasné je také to, že ať klesnou ceny potravin o dvě či ona tři procenta níže nebo ne, zásadní dopad na rozpočet rodin to zřejmě mít nebude. Ty však nejspíše ovlivní další daňové a úsporné opatření. A i když je u projektu nynějších úspor vidět snaha nikoho nenaštvat a snaha všem tak nějak moc nepřidat ani moc neodebrat, možná stálo za to kousnout do kyselého jablka víc. Záchrana eráru, která by vedla k jeho zdravějšímu fungování, zvláště při ještě víc „Crazy“ nápadech nynější opozice, je možná důležitější než vítězství v příštích volbách.
Související
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
Konec zábavných sociálních sítí. TikTok a X bez omezení ovlivňují světovou politiku
komentář , DPH , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
včera
Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo
včera
Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu
včera
Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů
včera
Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi
včera
Ženu z Rychnovska viní i z druhé vraždy miminka. Tělo ukryla už před lety
včera
Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád
včera
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
včera
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
včera
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
včera
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
včera
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
včera
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
včera
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
včera
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
včera
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
včera
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
včera
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
včera
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
včera
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
včera
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo.
Zdroj: Libor Novák