Festival outdoorových filmů vyhrál Tieň jaguara, soutěžil rekordní počet snímků

Hlavní cenu 17. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů dnes získal slovenský horský a horolezecký snímek Tieň jaguara. Slovenský režisér Pavol Barabáš se při jeho natáčení vydal proti proudu amazonských řek. Se svými spolupracovníky překonal venezuelské pohoří Sierra Maigualida, které kromě indiánů nikdo nepřešel.

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Do letošního ročníku festivalu se přihlásilo rekordních 1486 filmů ze 102 zemí. Do soutěže jich bylo vybráno 83.

Festival od 4. října nabídl netradiční filmy nejen se sportovní, ale i sociální a ekologickou tematikou na 60 místech a městech Česka a Slovenska. Na závěrečném večeru v Městské knihovně v Praze pořadatelé rozdali celkem 16 cen.

"Byl to hodně pestrý ročník a těžké rozhodování. Porota na tomto festivalu nesedí pohromadě, snímky sledujeme na různých místech a pak o filmech diskutujeme," uvedl předseda poroty António P. Nobre.

Cenu TV Noe za osobní statečnost a mimořádný sportovní výkon obdržel jednonohý německý horolezec Tom Belz, hrdina snímku režiséra Claudia von Planta Mbuzi Dume - Silný kozel. Cenou Kilpi za mimořádný celoživotní sportovní výkon byl oceněn snímek Osm vrcholů režiséra Alana Smitha, který nabídl příběh Billa Burkeho, příběh nejstaršího Američana, který pokořil nejvyšší hory planety.

V kategorii dobrodružných a extrémních sportovních filmů vyhrál snímek 8000+ režisérů Antoineho Girada a Christiana Schmidta zachycující třítýdenní túru s paraglidem do pohoří Korákóram v Pákistánu. V kategorii horolezeckých a horských filmů zvítězil extrémní sportovní snímek Jejich příběh makedonského režiséra Igora Hristova vyprávějící o velké vášni tří atletek z Balkánu pro horolezectví. V kategorii dobrodružných vodních sportovních filmů uspěl snímek Ohromná cesta, ve kterém německý režisér Maximilian Stolarow popisuje cestu na SUP boardu podél pobřeží Grónska a ukazuje místní změny způsobené globálním oteplováním.

Za nejlepší cestopisný film organizátoři prohlásili dvoudílné Strážce přírody českého režiséra Michala Gálika. Dokument popisuje činnost ekologických detektivů, kteří se vydávají po stopách pašeráků a pytláků.

Hlavní cenu loňského 16. ročníku získal francouzský sportovní snímek Sejít z cesty (Off Path) režisérky Julie Jouveové. Hrdinkou šestadvacetiminutového dokumentu je mladá matka, která se účastní ultramaratonu Šílená diagonála na ostrově Reunion.

Mezinárodní festival outdoorových filmů letos získal prestižní ocenění značku EFFE (Europe for Festivals/Festivals for Europe) a patří mezi významné evropské festivaly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny Emmy se kvůli covidu udílely na dálku, nejvíc sošek získal seriál…

21.09.2020 12:35 Aktualizováno Letošní 72. ročník amerických televizních cen Emmy, který se kvůli pandemii covidu-19 uskutečnil…

Nejlepší dabing: Cenu Františka Filipovského získali Jan Šťastný a Vanda…

19.09.2020 19:25 Ceny za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu dnes v Občanské záložně v Přelouči získali…

Na Festivalu české filmové komedie bodoval snímek Vlastníci

19.09.2020 18:07 Hlavní cenu Zlatý prim získal na Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují snímek…

Do Rudolfina přišly vzdát hold Menzelovi stovky lidí

18.09.2020 18:26 Asi tři stovky lidí se do odpoledne přišly do pražského Rudolfina rozloučit s režisérem Jiřím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama