Festival outdoorových filmů vyhrál Tieň jaguara, soutěžil rekordní počet snímků

Hlavní cenu 17. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů dnes získal slovenský horský a horolezecký snímek Tieň jaguara. Slovenský režisér Pavol Barabáš se při jeho natáčení vydal proti proudu amazonských řek. Se svými spolupracovníky překonal venezuelské pohoří Sierra Maigualida, které kromě indiánů nikdo nepřešel.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Do letošního ročníku festivalu se přihlásilo rekordních 1486 filmů ze 102 zemí. Do soutěže jich bylo vybráno 83.

Festival od 4. října nabídl netradiční filmy nejen se sportovní, ale i sociální a ekologickou tematikou na 60 místech a městech Česka a Slovenska. Na závěrečném večeru v Městské knihovně v Praze pořadatelé rozdali celkem 16 cen.

"Byl to hodně pestrý ročník a těžké rozhodování. Porota na tomto festivalu nesedí pohromadě, snímky sledujeme na různých místech a pak o filmech diskutujeme," uvedl předseda poroty António P. Nobre.

Cenu TV Noe za osobní statečnost a mimořádný sportovní výkon obdržel jednonohý německý horolezec Tom Belz, hrdina snímku režiséra Claudia von Planta Mbuzi Dume - Silný kozel. Cenou Kilpi za mimořádný celoživotní sportovní výkon byl oceněn snímek Osm vrcholů režiséra Alana Smitha, který nabídl příběh Billa Burkeho, příběh nejstaršího Američana, který pokořil nejvyšší hory planety.

V kategorii dobrodružných a extrémních sportovních filmů vyhrál snímek 8000+ režisérů Antoineho Girada a Christiana Schmidta zachycující třítýdenní túru s paraglidem do pohoří Korákóram v Pákistánu. V kategorii horolezeckých a horských filmů zvítězil extrémní sportovní snímek Jejich příběh makedonského režiséra Igora Hristova vyprávějící o velké vášni tří atletek z Balkánu pro horolezectví. V kategorii dobrodružných vodních sportovních filmů uspěl snímek Ohromná cesta, ve kterém německý režisér Maximilian Stolarow popisuje cestu na SUP boardu podél pobřeží Grónska a ukazuje místní změny způsobené globálním oteplováním.

Za nejlepší cestopisný film organizátoři prohlásili dvoudílné Strážce přírody českého režiséra Michala Gálika. Dokument popisuje činnost ekologických detektivů, kteří se vydávají po stopách pašeráků a pytláků.

Hlavní cenu loňského 16. ročníku získal francouzský sportovní snímek Sejít z cesty (Off Path) režisérky Julie Jouveové. Hrdinkou šestadvacetiminutového dokumentu je mladá matka, která se účastní ultramaratonu Šílená diagonála na ostrově Reunion.

Mezinárodní festival outdoorových filmů letos získal prestižní ocenění značku EFFE (Europe for Festivals/Festivals for Europe) a patří mezi významné evropské festivaly.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revolucionář Zapata jako gay? Kvůli obrazu se v Mexiku strhly potyčky

13.12.2019 09:02 Protesty zemědělců i potyčky s urážkami homosexuálů vyvolal před Palácem výtvarných umění v mexické…

Formanův Amadeus patří k nejvýznamnějším dílům, USA ho daly do národního…

11.12.2019 14:25 Film nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana Amadeus z roku 1984 se stal jedním z 25 filmů, které…

Zemřel René Auberjonois (†79), hrál ve filmu MASH či seriálu Star Trek

09.12.2019 13:14 Ve věku 79 let v neděli zemřel americký herec René Auberjonois, který proslul zejména rolí Otce…

RECENZE: Jumanji: Další level je svižné akční dobrodružství, které chytne…

08.12.2019 19:25 Nejnebezpečnější videohra světa Jumanji je zpět a zase válí. Svižné tempo, podařená akce a docela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama