Lechtivý český film Extase boduje v Benátkách, před 85 lety vyvolal skandál

Slavný černobílý snímek českého režiséra Gustava Machatého Extase z roku 1932 získal na festivalu v Benátkách cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Světová premiéra digitálně restaurované Extase se uskutečnila v předvečer zahájení prestižního festivalu 27. srpna. Cenu si dnes převzal kurátor hudby a restaurátor zvuku Jonáš Kucharský z Národního filmového archivu.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Snímek Extase se vrátil do Benátek po 85 letech, protože se zde promítal v roce 1934 a způsobil tenkrát skandál.

zdroj: YouTube

V sekci Venice Classics byly tento rok společně s Extasí uvedeny filmy jako Crash Davida Cronenberga, New York, New York Martina Scorseseho či Bílý šejk Federika Felliniho. Film Extase digitálně restauroval Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary ve společnosti L’Immagine Ritrovata v Boloni.

"Pro Národní filmový archiv je to mimořádný úspěch, zvláště když přihlédneme k tomu, jaká byla mezi restaurovanými filmy letos konkurence. Náš restaurátorský tým odvedl vynikající prácí a ocenění patří všem, kdo se na návratu Extase do kin podíleli," sdělil dnes ČTK ředitel Národního filmového archivu (NFA) Michal Bregant.

Extase Gustava Machatého, která vstoupila do distribuce v roce 1933, se řadí k nejambicióznějším českým filmům 30. let. Hlavní roli ztvárnila tehdy osmnáctiletá Hedy Kieslerová, kterou tato role proslavila po celém světě. Takže i když hrála pod jménem Hedy Lamarrová od 30. let v Hollywoodu, její role v Extasi pro ni zůstala osudovou. Na jednoduchém příběhu, v němž novomanželka Eva prožije první milostné vzplanutí nikoliv s postarším manželem Emilem, ale s mladým inženýrem Adamem, rozehrál Machatý za pomoci kameramana Jana Stallicha extravagantní obrazovou oslavu vášně a lidské práce plnou symbolů a metafor.

Extase byla původně vyrobena ve třech jazykových verzích - české, německé a francouzské a další verze později vznikaly zejména kvůli cenzurním zásahům či rozhodnutím distributorů a podobně. Cílem restaurování, které provádělo italské studio L´Immagine Ritrovata, je zpřístupnit film v původní české jazykové verzi, která vstoupila do distribuce v roce 1933. Pro restaurování zvuku i obrazu bylo třeba kombinovat mnoho různých materiálů a prvků, pouze ale takových, které byly prokazatelně přítomné v původní české verzi, sdělila dnes ČTK mluvčí NFA Veronika Bokšteflová.

Nakonec k restaurování sloužilo šest zdrojů - filmové materiály uchované v Cinémathèque suisse, Danish Film Institute, Filmmuseum München a francouzském CNC. Ze sbírky Národního filmového archivu byl využit duplikační negativ a duplikační pozitiv.

Extase se na benátském filmovém festivalu promítala třikrát a vždy před vyprodanými sály - poprvé v předvečer prvního festivalového 27. srpna a dvakrát v rámci sekce Venice Classics. Do českých kin vstoupí restaurovaná Extase na začátku roku 2020, dodala mluvčí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Dolittle je barevná pohádka o doktorovi, který umí mluvit se…

26.01.2020 14:00 Iron Mann Robert Downey Jr. u Marvelu skončil, tak se vydal vstříc novým projektům. Dolittle, kde…

Má Oscara v kapse? Američtí režiséři vybrali nejlepší film sezóny

26.01.2020 12:06 Americké Sdružení filmových režisérů (DGA) v sobotu ocenilo jako nejlepší film sezony válečný…

Trilobita získali herci Schmitzer a Mrkvička, potupný citron má…

25.01.2020 21:44 Český filmový a televizní svaz FITES dnes udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu…

RECENZE: Případ mrtvého nebožtíka si těžkou municí střílí z krimiseriálů

25.01.2020 15:50 Parodie inspirovaná policejními seriály si utahuje z jejich klišé a scénáristických šablon, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama