Na covid-19 zemřela Milena Jelínková, autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo

Ve věku 85 let zemřela v New Yorku na komplikace spojené s koronavirem česká scenáristka Milena Jelínková, autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Na twitteru o tom dnes informoval režisér Jan Hřebejk.

Přidejte svůj názor

Milena Jelínková (scénáristka)
doporučujeme

"Zlá zpráva z New Yorku. Dáma uprostřed, Martina Formanová, mi právě napsala, že na komplikace s koronavirem dnes zemřela dáma vlevo, Milena Jelínek," uvedl Hřebejk, který zároveň zveřejnil fotografii z února letošního roku, na které je kromě scenáristky zachycena také vdova po režiséru Miloši Formanovi Martina Formanová a scenárista Petr Jarchovský.

Absolventka pražské FAMU Jelínková v roce 1961 emigrovala do USA. Na Columbijské univerzitě v New Yorku se stala profesorkou, vyučovala scenáristiku. Známá je především jako autorka scénáře k dramatu režiséra Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo, ve kterém si v roce 1996 zahráli Bolek Polívka a Veronika Žilková. Příběh vesnického faráře, který na sklonku 80. let bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, vznikl podle knižní předlohy Jakuba Demla.

Milena Jelínková se narodila 19. srpna 1935 v Přešticích a dětství strávila v okolí Plzně. Podle jejího studentského scénáře vznikl v roce 1957 film Snadný život. "Byl to příběh o studentech. Zajímavé bylo, že tam vůbec nebyla žádná komunistická strana. Nikdo o ní nemluvil, nikdo se o ní nezajímal, nikdo nikomu neříkal soudruhu," vzpomínala Jelínková pro projekt Paměť národa.

Vzhledem ke své protikomunistické činnosti nemohla dokončit FAMU, kde byl mezi jejími spolužáky také Miloš Forman. V lednu 1961 emigrovala do USA, do vlasti se na rok vrátila v roce 1991.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve věku 85 let zemřel francouzský herec Guy Bedos

28.05.2020 20:29 Ve věku 85 let zemřel francouzský herec, scenárista a komik Guy Bedos, známý svými humoristickými…

Provoz kin je stále omezený, v čele návštěvnosti se drží šokující dokument…

25.05.2020 16:47 Dokument režiséra Víta Klusáka V síti, který natočil spolu s Barborou Chalupovou, je druhý týden od…

Bourák alias Elvis Presley v podání Ivana Trojana v červnu v kinech

24.05.2020 08:39 BOURÁK, nová česká komedie Ondřeje Trojana s Ivanem Trojanem a první český celovečerní film, který…

Do kin po pauze dorazily tisíce diváků. Který film je v čele žebříčku…

18.05.2020 17:00 Do kinosálů, které musely od 10. března kvůli covidu-19 přerušit provoz, dorazily minulý týden…

Související:

Právě se děje

Další zprávy