RECENZE: Horor pro náctileté Démon zatracení míchá čarodějnice a Hitchcocka

Svěží snímek z produkce bratří Pierců střídá hororové pasáže s psychologicko-sociálním exkurzem útrap teenagera, který se přistěhoval do nového města a po rozvodu rodičů musí obnovit vztah se svým otcem. Jenže záhy se v sousedství začne dít něco podivného a zlo se pomalu rozlézá do okolí.

film "Démon zatracení"

Démon zatracení je klasickým zástupcem subžánru čarodějnických hororů. V tomto případě se démon či čarodějnice z lesa usídlila v domě v malém městečku a kromě toho, že požírá děti, na něž si nikdo nepamatuje, dokáže si obléct lidskou kůži a uhranout lidi tak, aby konali její vůli.

trailer Démon zatracení | zdroj: YouTube

Do sousedního domu se přistěhuje Ben (John-Paul Howard), který se po rozvodu rodičů stěhuje k otci, protože jej jeho matka nezvládala. Mladík v městě nikoho nezná, a přestože má brigádu v přístavu, zůstává mu spousta volného času, který tráví doma. Jednou si všimne malého kluka, který si hraje na sousední zahradě. Ten nedlouho potom zmizí, nikdo jej nehledá a ani si na něj nikdo nepamatuje. Ben se tak začne zajímat, co se stalo a pomalu proniká do temného tajemství.

Samotnému začátku filmu předchází krátký prolog, který diváka skvěle navnadí, protože vypadá parádně. Atmosféra, napětí, mystično – všechno v něm je. Jenže pak snímek obrátí o sto osmdesát stupňů a následující hodinu běží na plátně barevná selanka o tom, jak je těžké pro náctiletého kluka zapadnout v novém městě. Výbuch pastelek je občas proložen nějakou temnější scénou, která pomalu poodkrývá povahu zla v domě sousedů, ale toto střídání nálad, kterému schází patřičná gradace není nejšťastnější volbou.

Přerývavé tempo snímku značně škodí a ani jedna z dvojice dějových linií nefunguje tak jak má. Autoři předpokládali, že se budou navzájem doplňovat, ale ve výsledku to trochu vázne. Střídání temných sekvencí s teenage životem dokáže zcela zbortit budování houstnoucí atmosféry a až nezdravě dlouho nechá diváka odpočinou. Ověřených lekaček se taky nedočkáme, takže celá hororová část se smrskne na občasný závan nepříjemného svrbění v zátylku.

Na druhou stranu, podle zahraničních zdrojů snímek stál v přepočtu 1,5 miliónu korun. Je až na pováženou, co se dá za tu cenu vykouzlit, navíc když uvážíme, jak vypadají snímky z tuzemské provenience, jejichž rozpočet je v průměru dvacetinásobný. To je také jeden z důvodů, proč museli producenti vsadit na neznámé herce, kteří se však celkem snaží a ve výsledku to docela funguje.

V průběhu filmu dýchne na diváky menší pocit deja vu, protože autoři se v některých momentech silně inspirovali staršími horory. Občas se chvíli díváte na Hitchcockovo Okno do dvora, jindy zase Disturbii. Na závěr se ještě dostaví dějový zvrat a la Shyamalan, takže výsledek i přes několik klopýtnutí není vůbec špatný a citace známých filmu potěší znalejšího diváka.

Zkrátka Démon zatracení je slušný teenage horor, který se zcela vyhýbá jakékoliv větší brutalitě, o čemž svědčí také přístupnost od dvanácti let. Kromě hororové části nabízí také letmý pohled do problémů omladiny, z níž si lze ledacos odnést. Takže s přihlédnutím k cílové skupině by si snímek mohl připsat ještě minimálně pět procent navíc, ale měřeno přísnějším metrem selhává v budování atmosféry, má nevyvážené tempo a v důsledku toho není vlastně až tak děsivý. Starší mládež můžete klidně pustit samotnou, u té mladší bych zvážil společnou návštěvu.

Celkové hodnocení: 60 %

The Wretched (2019)

Hrají: John-Paul Howard, Piper Curda, Jamison Jones, Azie Tesfai, Kevin Bigley, Tug Coker, Zarah Mahler, Gabriela Quezada Bloomgarden, Blane Crockarell, Richard Ellis

Režie: Brett Pierce, Drew T. Pierce

Scénář: Brett Pierce, Drew T. Pierce

Kamera: Conor Murphy

Hudba: Devin Burrows

USA / 96 min / horor

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

RECENZE: Roberts a Clooney nabídnou v komedii Vstupenka do ráje to, co…

29.09.2022 20:13 S příchodem prvních podzimních dní dorazila do kin odpočinková komedie ze slunného Bali, která dává…

Zemřel francouzský filmař Jean-Luc Godard, autor filmu U konce s dechem

13.09.2022 12:10 Aktualizováno Zemřel jeden z nejvýznamnějších představitelů francouzské nové vlny, filmový režisér a teoretik…

Zlatého lva dostal v Benátkách americký dokument, nejlepší herci jsou Cate…

10.09.2022 20:59 Hlavní cenu Zlatého lva si z letošního festivalu v Benátkách odváží dokumentární film americké…

RECENZE: Jan Žižka chce být českým filmem, ale záleží na divácích. Jákl…

07.09.2022 19:00 Zřejmě nejočekávanější český film letošního roku dorazil do kin. Jan Žižka vypráví v podstatě…

RECENZE: Střídavka pohřbívá zajímavý námět pod hromadou zkratek, klišé a…

04.09.2022 17:00 Dobře obsazená romantická komedie slibovala neokoukané téma střídavé péče o děti, ale záhy se ukáže…

Související:

Právě se děje

reklama