Toxický kouř poničil umělecká díla v Muzeu Kampa, ministerstvo přispěje na restaurování

Ministerstvo kultury finančně pomůže Nadaci Jana a Medy Mládkových s restaurováním uměleckých děl zasažených zplodinami požáru. Nadace spravuje sbírku umístěnou v Muzeu Kampa, kde minulý týden hořelo v technické místnosti. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes po prohlídce muzea novinářům řekl, že pomoc státu může být v jednotkách milionů korun.

Lubomír Zaorálek
doporučujeme

Předseda správní rady nadace Jiří Pospíšil již dříve řekl, že škoda na objektu, kde hořelo, je přes deset milionů korun, a škoda na dílech zasažených kouřem asi dva až tři miliony korun.

Žádné umělecké dílo při požáru nebylo zničeno, asi dvě třetiny děl ze sbírky nadace ale podle Pospíšila zasáhl toxický mazlavý kouř vzniklý hořením vzduchotechniky. Dnes připomněl, že muzeum je pojištěno, část škod tedy pojistka uhradí. Výpadek ze vstupného, které je významným zdrojem příjmů nadace, však bude trvat mnoho měsíců. Podle Pospíšila muzeum pokračuje v přípravách dalších výstav, které ze vstupného financuje, proto pomoc státu vítá. Není však první ani výjimečná, muzeum získává peníze z grantů a dotací ministerstvem kultury poskytovaných.

Muzeum Kampa by se po středečním požáru mohlo částečně otevřít do 14 dnů. Vyšší patra, kam se kouř dostal, ale budou zavřená nejméně půl roku. Bude také třeba díla kouřem zasažená restaurovat, podle Pospíšila se aktuálně provádějí rozbory toxického kouře, který je zasáhl.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku při převozu do galerie zmizel cenný obraz

04.08.2020 08:54 Rakouská policie vyhlásila pátrání po obraze Gerharda Richtera, jednoho z nejvýznamnějších…

Renesanční malíř Raffael zemřel na chorobu koronavirového typu, tvrdí nová…

25.07.2020 14:55 Italský malíř Raffael Santi zemřel v důsledku "choroby koronavirového typu", svým lékařům se ale za…

Ve věku 86 let zemřela historička umění Ludmila Vachtová

24.07.2020 22:29 Ve věku 86 let zemřela ve čtvrtek v Curychu teoretička a kritička umění, kurátorka výstav moderního…

Muzeum Kampa má po požáru škody za více než 10 milionů, musí čistit obrazy

17.07.2020 12:01 Aktualizováno Muzeum Kampa by se po středečním požáru mohlo částečně otevřít do 14 dnů. Novinářům to dnes řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama