Ze souboje se psem nelze vyváznout bez zranění. Odborníci radí, jak se bránit

Napadení člověka psem není nijak neobvyklé. Většinou končí útok zvířete poraněním a někdy dokonce i smrtí oběti. Jiné to není ani v případě, kdy se jedná o napadení psa psem. Přirozeně totiž útočí na slabá místa na těle, kde se nacházejí velké cévy. Podle odbornice se při souboji se psem krvavým zraněním člověk nevyhne.

Ilustrační foto

Na konci července tohoto roku oběhla médii událost, kdy psa, který přeskočil plot a zaútočil na starší ženu, zahnal muž výstřelem z pistole. Policisté nakonec incident vyhodnotili jako použití zbraně v krajní nouzi. „Naproti tomu majitel útočícího psa porušil zákon na ochranu zvířat proti týrání a obecně závaznou vyhlášku obce,“ uvádí k případu mluvčí policie Ivana Jelínková v tiskové zprávě. Věc proto projednává příslušný správní orgán.

Ne každý u sebe ale nosí zbraň. Proto je dobré znát několik zásad, jak se lze psovi ubránit. Ten pokud útočí, bývá většinou úspěšný v tom, že protivníkovi nějaké zranění opravdu způsobí. „Člověk, na kterého je útok psa zaměřen, musí počítat se zraněním,“ říká pro EuroZprávy.cz sportovní kynoložka Naděžda Střalková.

Složitost obrany před útočícím psem dokládá i případ z minulého roku. Policisté tehdy přijeli řešit případ pokousání volně pobíhajícím psem. Dobrman měl vyběhnout z domu a napadnout kurýra. Když policisté událost řešili s majitelem, vyběhl pes nečekaně znovu a na jednoho z nich zaútočil. Toho před krvavým pokousáním naštěstí ochránila taktická vesta. Majiteli hrozila pokuta až do výše sta tisíc korun.

Co dělat při souboji se psem

Pokud na člověka pes již míří, útěk ho podle Střalkové nezachrání. „Pes je jednoduše rychlejší,“ konstatuje. Lidé by si podle ní, pokud to stihnou, měli obtočit předloktí kabátem či bundou a následně odrážet útoky od krku a hlavy. „Psovi můžeme blokovat tvrdost útoku nastavením tašky či hozením bundy nebo kabátu před tlamu,“ sděluje.

„Když útok trvá, musíme psovi zaměstnat tlamu. Chráněnou nebo i nechráněnou ruku mu nabídneme jako menší zlo,“ popisuje Střalková. Potom by se prý napadení měli soustředit na útok na nejzranitelnější místo psa. Tím je čenich, oči, krk nebo část hrudníku v oblasti pod kohoutkem.

Kynoložka také doporučuje psa zatlačit někam, kde oběť jeho útoky eliminuje. Tím může být prostor mezi stromy, dveře a podobně. Může se také stát, že při naší úspěšné obraně pes jednoduše z boje uteče. „Také v přírodě, pokud se vyvíjí lov s možností neúspěchu, v závěru šelma neplýtvá silami a ze situace vycouvá,“ odůvodňuje Střalková.

Nezřídka kdy se také stane, že pes zaútočí na dítě. Například jako minulý rok v Hodoníně. Muž tam venčil psa rasy Stafford a ten se znenadání rozběhl za desetiletým chlapcem. Skočil na něj a jednou jej kousl do zad. Chlapec skončil se zraněním v nemocnici.

„Při obraně dítěte samozřejmě nastavíme raději vlastní části těla, než že riskujeme pokousání velmi lehce zranitelné osoby,“ říká Střalková.

Možný útok lze poznat

V situaci, kdy na nás pes nezaútočí nečekaně a ihned, můžeme riziko napadení vypozorovat z jeho chování. „Člověk možnost útoku pozná podle řeči těla psa a hlasových projevů,“ uvádí pro EuroZprávy.cz soudní znalec oboru kynologie Stanislav Beníšek.

„Pes jakoby ztuhne, naježí se, odhalí zuby, stáhne pysky a vrčí,“ přibližuje varovné projevy psa Střalková. „Pomalu se přesouvá proti vetřelci a stále stupňuje komunikační projevy chování, které mají protivníka ujistit o jeho nároku na území a které demonstrují jeho sílu,“ přibližuje.

V této fázi má podle Střalkové člověk stále čas se vzdálit. Beníšek radí hlavně zachovat klid a neotáčet se ke psu zády. „Musíte pomalu couvat a nesmíte dělat žádné prudké pohyby nebo nenadálá gesta. V žádném případě nesmíte se psem navázat oční kontakt,“ varuje Střalková. Nedoporučuje se ani na psa mluvit, ale pokud takovou potřebu člověk má, musí být podle Střalkové hlas klidný a nebojácný.

Vyhráno máme pokud se dostaneme za nějakou překážku a zmizíme z dohledu psa. „Ztratí se z očí, ztratí se ohrožení,“ podotýká Střalková.

Mezi psy je lepší se nestavět

Pokud dojde k souboji mezi psy, téměř vždy to končí krvavými šrámy či smrtí jednoho z nich. Stejně jako v jedné obci na Hradecku předminulý rok. Muž tam venčil psa rasy Bandog a z blízkého karavanu na jeho psa zaútočil Německý ovčák. Psi se střetli a bránící se pes ovčáka zakousl. „Ačkoliv při příjezdu hlídky, ovčák ještě žil, přivolaný veterinář už zkonstatoval smrt,“ uvádí policejní mluvčí Iva Kormošová v tiskové zprávě. „Majitel ovčáka měl dostatečně zabezpečit svého psa proti jeho úniku,“ dodává.

Podle Střalkové by se nikdo útočícímu psu do cesty stavět neměl. „V případě rovnocenných váhových kategorií psů bychom se raději mezi ně plést neměli,“ doporučuje.

Základní princip obrany člověka před psem je tedy podle Střalkové demonstrace přirozené autority a nadřazenosti člověka. Doporučuje nedat najevo strach, zbytečně neprovokovat, nabídnout útočícímu psu náhradní řešení a jen v poslední řadě se aktivně bránit.

Problém je i v tom, že pes po desetitisících let spolupráce s člověkem postrádá přirozenou plachost a respekt z lidské bytosti. „Autorita a převaha člověka je vnímána jen z pozice vůdce smečky,“ zakončuje Střalková.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou zapnout přes čtyři…

20.09.2021 11:32 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu-19

20.09.2021 05:30 Téměř 8000 lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19, dnes dostane…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Související:

Právě se děje

reklama