Ze souboje se psem nelze vyváznout bez zranění. Odborníci radí, jak se bránit

Napadení člověka psem není nijak neobvyklé. Většinou končí útok zvířete poraněním a někdy dokonce i smrtí oběti. Jiné to není ani v případě, kdy se jedná o napadení psa psem. Přirozeně totiž útočí na slabá místa na těle, kde se nacházejí velké cévy. Podle odbornice se při souboji se psem krvavým zraněním člověk nevyhne.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na konci července tohoto roku oběhla médii událost, kdy psa, který přeskočil plot a zaútočil na starší ženu, zahnal muž výstřelem z pistole. Policisté nakonec incident vyhodnotili jako použití zbraně v krajní nouzi. „Naproti tomu majitel útočícího psa porušil zákon na ochranu zvířat proti týrání a obecně závaznou vyhlášku obce,“ uvádí k případu mluvčí policie Ivana Jelínková v tiskové zprávě. Věc proto projednává příslušný správní orgán.

Ne každý u sebe ale nosí zbraň. Proto je dobré znát několik zásad, jak se lze psovi ubránit. Ten pokud útočí, bývá většinou úspěšný v tom, že protivníkovi nějaké zranění opravdu způsobí. „Člověk, na kterého je útok psa zaměřen, musí počítat se zraněním,“ říká pro EuroZprávy.cz sportovní kynoložka Naděžda Střalková.

Složitost obrany před útočícím psem dokládá i případ z minulého roku. Policisté tehdy přijeli řešit případ pokousání volně pobíhajícím psem. Dobrman měl vyběhnout z domu a napadnout kurýra. Když policisté událost řešili s majitelem, vyběhl pes nečekaně znovu a na jednoho z nich zaútočil. Toho před krvavým pokousáním naštěstí ochránila taktická vesta. Majiteli hrozila pokuta až do výše sta tisíc korun.

Co dělat při souboji se psem

Pokud na člověka pes již míří, útěk ho podle Střalkové nezachrání. „Pes je jednoduše rychlejší,“ konstatuje. Lidé by si podle ní, pokud to stihnou, měli obtočit předloktí kabátem či bundou a následně odrážet útoky od krku a hlavy. „Psovi můžeme blokovat tvrdost útoku nastavením tašky či hozením bundy nebo kabátu před tlamu,“ sděluje.

„Když útok trvá, musíme psovi zaměstnat tlamu. Chráněnou nebo i nechráněnou ruku mu nabídneme jako menší zlo,“ popisuje Střalková. Potom by se prý napadení měli soustředit na útok na nejzranitelnější místo psa. Tím je čenich, oči, krk nebo část hrudníku v oblasti pod kohoutkem.

Kynoložka také doporučuje psa zatlačit někam, kde oběť jeho útoky eliminuje. Tím může být prostor mezi stromy, dveře a podobně. Může se také stát, že při naší úspěšné obraně pes jednoduše z boje uteče. „Také v přírodě, pokud se vyvíjí lov s možností neúspěchu, v závěru šelma neplýtvá silami a ze situace vycouvá,“ odůvodňuje Střalková.

Nezřídka kdy se také stane, že pes zaútočí na dítě. Například jako minulý rok v Hodoníně. Muž tam venčil psa rasy Stafford a ten se znenadání rozběhl za desetiletým chlapcem. Skočil na něj a jednou jej kousl do zad. Chlapec skončil se zraněním v nemocnici.

„Při obraně dítěte samozřejmě nastavíme raději vlastní části těla, než že riskujeme pokousání velmi lehce zranitelné osoby,“ říká Střalková.

Možný útok lze poznat

V situaci, kdy na nás pes nezaútočí nečekaně a ihned, můžeme riziko napadení vypozorovat z jeho chování. „Člověk možnost útoku pozná podle řeči těla psa a hlasových projevů,“ uvádí pro EuroZprávy.cz soudní znalec oboru kynologie Stanislav Beníšek.

„Pes jakoby ztuhne, naježí se, odhalí zuby, stáhne pysky a vrčí,“ přibližuje varovné projevy psa Střalková. „Pomalu se přesouvá proti vetřelci a stále stupňuje komunikační projevy chování, které mají protivníka ujistit o jeho nároku na území a které demonstrují jeho sílu,“ přibližuje.

V této fázi má podle Střalkové člověk stále čas se vzdálit. Beníšek radí hlavně zachovat klid a neotáčet se ke psu zády. „Musíte pomalu couvat a nesmíte dělat žádné prudké pohyby nebo nenadálá gesta. V žádném případě nesmíte se psem navázat oční kontakt,“ varuje Střalková. Nedoporučuje se ani na psa mluvit, ale pokud takovou potřebu člověk má, musí být podle Střalkové hlas klidný a nebojácný.

Vyhráno máme pokud se dostaneme za nějakou překážku a zmizíme z dohledu psa. „Ztratí se z očí, ztratí se ohrožení,“ podotýká Střalková.

Mezi psy je lepší se nestavět

Pokud dojde k souboji mezi psy, téměř vždy to končí krvavými šrámy či smrtí jednoho z nich. Stejně jako v jedné obci na Hradecku předminulý rok. Muž tam venčil psa rasy Bandog a z blízkého karavanu na jeho psa zaútočil Německý ovčák. Psi se střetli a bránící se pes ovčáka zakousl. „Ačkoliv při příjezdu hlídky, ovčák ještě žil, přivolaný veterinář už zkonstatoval smrt,“ uvádí policejní mluvčí Iva Kormošová v tiskové zprávě. „Majitel ovčáka měl dostatečně zabezpečit svého psa proti jeho úniku,“ dodává.

Podle Střalkové by se nikdo útočícímu psu do cesty stavět neměl. „V případě rovnocenných váhových kategorií psů bychom se raději mezi ně plést neměli,“ doporučuje.

Základní princip obrany člověka před psem je tedy podle Střalkové demonstrace přirozené autority a nadřazenosti člověka. Doporučuje nedat najevo strach, zbytečně neprovokovat, nabídnout útočícímu psu náhradní řešení a jen v poslední řadě se aktivně bránit.

Problém je i v tom, že pes po desetitisících let spolupráce s člověkem postrádá přirozenou plachost a respekt z lidské bytosti. „Autorita a převaha člověka je vnímána jen z pozice vůdce smečky,“ zakončuje Střalková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkrácení otevírací doby zřejmě způsobí propouštění, za prázdné hospody…

24.09.2020 18:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Hysterie mu výrazně krátí tržby. Majitel pěti pražských restaurací se zaregistrovaným…

Soud označil kauzu Nečasové a BIS za složitou, rozhodne za týden

24.09.2020 17:09 Aktualizováno Pražský vrchní soud dnes nedokázal rozhodnout ohledně Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Iva…

Průzkum: Češi vnímají jako nejdůležitější data o covidu počty nakažených

24.09.2020 14:51 Za nejdůležitější informace o šíření nemoci covid-19 v Česku lidé považují celkové počty nakažených…

Ombudsman vydal příručku pro sociální pracovníky o diskriminaci

24.09.2020 14:44 Veřejný ochránce práv vydal příručku antidiskriminačního práva pro výuku budoucích sociálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama