KOMENTÁŘ | Důchody se příští rok zvyšují. Řešení problematiky penzí je však v nedohlednu

Dobrou zprávou pro české důchodce je to, že v příštím roce budou dostávat vyšší státní důchod než dosud. Aby bylo jasno: státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry důchodu. Jeho výsledná výše je pak součtem zmíněných dvou položek. Dle nových parametrů základní výměra vyroste v příštím roce o 350 korun na 3 900. Ta procentní, aniž bych chtěl nějak zabíhat do příliš velkých podrobností, se zvyšuje o 300 korun, a ještě i o 1,3 procenta aktuálně pobírané procentní výměry. Měsíční částka starobního důchodu přiznaného v roce 2022 bude i dál záviset na získané době pojištění a výši osobního vyměřovacího základu.

Že se těšíte, až vám na účet přistane nějaká nečekaně vysoká částka? No, raději se, dříve než budete rozčilení volat na „sociálku“, že vám ty peníze nepřišly, podívejte na Důchodovou kalkulačku právě České správy sociálního zabezpečení, kde najdete kromě detailů o nových parametrech pro výpočet důchodu také automat, který vám „vyplivne“ onu sumu. Mějte na paměti i to, že když jste třeba nedosáhli v odpracovaných rocích na osobní vyměřovací základ částky třeba 170 000 korun, pak alespoň podle výpočtů serveru Investujeme.cz, nemůžete při odpracování 36 let v příštím roce čekat důchod i po všech změnách víc než 32 594 korun. Je proto dobré si uvědomit i to, co se objevuje už teď v řadě komentářů. Totiž, že ti, kteří celý život pracovali a měli bohužel nízké příjmy, budou mít i v penzi (dle nových parametrů) přibližně stejnou životní úroveň jako před odchodem do důchodu.

Jedno je jisté: Důchody se staly jednou z položek, která stále více štěpí českou společnost. Zatímco jedni jsou ochotni naslouchat populistickým slibům o navyšování důchodů bez ohledu na možnosti českého eráru (vždyť co, já žiju právě teď a proč bych měl být nějak solidární s budoucími generacemi a čekat na nějaké změny, když jsem si svoje odpracoval a odvedl na daních, tak ať se starají jiní), druhá část populace si výše popisované (bez ohledu na své skutečné příjmy) hodně silně uvědomuje. Bohužel se však zatím nenašli politici, kteří by byli nejen schopni obě skupiny lidí i přes rozdílné postoje k penzím spojit, ale ani prosadit a zavést potřebné změny v celém penzijním systému.

Zlí jazykové proto při vítězství populistů v nejrůznějších volbách s chutí říkají, že za marasmus, ve kterém se právě i nyní Česko nachází, mohou právě ti, kteří je volí. Jenže nejedno srovnání s těmi, co už pobírají starobní důchod ve zbytku Evropy, nevychází pro Čechy dlouhodobě příznivě. I to je možná ten důvod, proč tu lidé přestávají věřit poltickým elitám. Je proto nutno přiznat, že mezinárodní srovnání penzí jde na vrub všem dosavadním politickým reprezentacím, které nebyly tu ochotné, jindy zase schopné prosadit smysluplnou reformu penzí. Pravdou totiž je, že i podle dlouhodobých statistik Evropského statistického úřadu (Eurostat) na tom Češi, když přestanou pracovat a odejdou do důchodu, nejsou moc dobře.

Propad příjmů u takových lidí totiž v průměru dosahuje téměř jen na osmdesát procent příjmů ekonomicky aktivní populace. Není divu, že pak jsou staroušci doslova hluší a slepí (nebrat, prosím, doslova) ke všem, kteří jim „nechtějí“ přidat, ale naslouchají těm, kteří jim přidat na penzích chtějí. A to bez ohledu na cokoliv. Můžeme tak jen opravdu tiše závidět třeba takovým Francouzům nebo Lucemburčanům, protože ti dostávají v penzi dokonce víc než za ekonomicky aktivní éry. Jistě, marný pokus o změnu v důchodovém systému učinila i odcházející levicově populistická Babišova vláda, která se navíc ráda holedbá tím, že právě důchodci jí můžou vděčit za mnohé. Ve skutečnosti to zas až taková sláva není. A s tou reformou je to spíš totální průšvih.

Faktem ale zůstává, že mezi roky 2000 a 2020 vzrostl průměrný starobní důchod na 2,3násobek, ale zvýšil se méně než průměrná mzda, která za tu dobu stoupla na 2,7násobek hodnoty roku 2000. Průměrná výše všech vyplácených starobních důchodů v roce 2020 dosáhla částky 14 479 korun za měsíc. U nových starobních důchodů, které stát začal vyplácet až v roce 2020, je průměr vyšší – 16 127 korun. Další statistické údaje o průměrné mzdě ukazují, že na ní nedosahují dvě třetiny zaměstnanců, u důchodů je střední hodnota (tedy medián) velmi blízko u průměru: Průměrný starobní důchod dosáhl v minulém roce 14 479 korun, medián byl jenom o 117 korun nižší. Když to člověk všechno sečte, nediví se tomu, že rovnostářští Češi hledají všemožné cestičky k tomu, aby dostali k moci ty, kteří jim dle jejich mínění nízké penze už konečně pořádně zvednou. Uvidíme proto, zda se nové vládě podaří zlomit zakletou (ne)reformu penzí a odstranit tak významnou bariéru pro uzdravení státních financí.  

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář důchody důchodci, senioři důchodová reforma penzijní reforma

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy