ROZHOVOR | Současná situace si vyžádá turbulentní nárůst „slibovosti“ opozice, říká profesor politické historie

Profesor české politické historie a politického myšlení Vratislav Doubek z Univerzity Karlovy v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal svůj pohled na předvolební situaci v rámci republiky. „Krize je náročná ve svém tlaku a nepochopitelná ve své složitosti. Lidé proto intuitivně vyhledávají nabídky jednoduchých a zjednodušených řešení,“ míní. V dnešní krizi vidí ideální situaci pro posílení extremistických stran. „Extrém sílí se svými úspěchy, vyplňuje volný prostor, který mu ponechává ne dosti přesvědčivá či opravdová realistická politika,“ pokračuje profesor Doubek. V rozhovoru se věnoval také vlivu situace v Německu na naši politiku. „Pro starší generace nadále doznívá jisté emocionálnější přijímání Německa na základě historicky sdílených klišé,“ dodává s tím, že mladší generace už jsou v tomto přístupu racionálnější.

Mají celorepublikové preference stran v průzkumech vliv na komunální volby?

Jen do té míry, pokud se tyto strany ve volbách nabízejí a jsou vnímány hodnověrně. To platí zejména pro větší města. U menších obcí tyto celostátní preference naráží a podléhají místním volebním uskupením, tím spíš, že pokračuje jistá vlna (v části politického spektra uměle přiživovaná) nedůvěry v politické stranictví jako takové. Má to svůj logický aspekt, komunální volby zdůrazňují lokální rovinu a pro ni se „velké“ stranictví nemusí zdát dostatečně důvěryhodné. V případě, že se i třeba nezávislý kandidát rozhodnete využít krytí určité strany s vírou, že převezme kredit jejího obecného postavení, bude to s ohledem na místní podmínky strategie dosti riskantní. 

Na druhou stranu z dlouhodobějšího pohledu se, myslím, tento trend neprohloubí, kampani celostátních stran se podaří ve větší míře než v minulosti přesvědčit voliče, že si situace žádá podporu jejich stranických kandidátek. 

Čím byste zdůvodnil přeliv voličů od koalice SPOLU a PirSTAN směrem k populistickým a extremistickým stranám?

Tím ovšem odbíháme od komunálního rozměru. Na druhou stranu, kdy jindy už by se měly prosadit hlasy populistických stran než v době, která je tak zatížená skutečnými i účelově definovanými či hypertrofovanými démony. Velké i malé strachy se slévají a přelévají do těžko pochopitelného a únosného tlaku. Tou nejlepší a nejžádanější pomocí je pak jednoduchost až trivialita sdělení. Kdy jindy by měl přinést úspěch apel politického národního izolacionismu než v době, která se mnohým zdá nepochopitelná právě v tom, jak masivně se v ní prosazuje vnější politika a dění.   

Dá se říct, že v obdobné krizi se lidé vždy kloní k extrémnějším názorům a tím pádem i stranám?

Krize je náročná ve svém tlaku a nepochopitelná ve své složitosti. Lidé proto intuitivně vyhledávají nabídky jednoduchých a zjednodušených řešení. Mezi ně bohužel patří i zjednodušená hierarchie moci a ideologie, hledání dostatečně silných a přesvědčivých vůdců a dostatečně jednoduchých a přesvědčivých ideálů. To může být výzbroj extrému, byť třeba ne původní záměr. Extrém sílí se svými úspěchy, vyplňuje volný prostor, který mu ponechává ne dosti přesvědčivá či opravdová realistická politika.

Jelikož vím, že se zabýváte Německem, má momentální politická a ekonomická krize v Německu přímý vliv na českou politiku?

Jakýkoli ekonomický a politický pohyb v Německu má a musí mít na českou realitu velký vliv. Ale je tu ještě další rovina. Německo je v očích české společnosti stále ještě zatížené generačním vnímáním. Pro starší generace nadále doznívá jisté emocionálnější přijímání Německa na základě historicky sdílených klišé. Mladší generace již operují racionálnějším hodnocením vztahu.

V tom či onom se ale nadále pro mnohé Čechy pojem Německa překrývá s pojmy Západu, Evropy, evropanství. To jsou identifikační pojmy, které v současnosti zažívají svoji prověrku, i pod tlakem propagandistického třeštění Kremlu. Takže ať už si lidé uvědomují, že je Německo naším největším obchodním a silným politickým partnerem, v jejich úvahách jde o více než jen o prostý vztah. Tento vliv, tuto roli Německa při formování kolektivní identity, sdílení hodnot partnerství a spojenectví bych vedle onoho ekonomického a politického nepodceňoval.

Označil byste nějakou stranu za prorusky smýšlející?  

V současné situaci platí širší souvislosti toho, co jsem naznačil výše. Proruství se dnes odehrává a projevuje na celé škále aktivit, vztahů a deklarací. Nemusí se zdaleka jednat o otevřené vzývání agresivního režimu Putina, ale o postoje těchto stran a jejich členů i sympatizantů vůči civilizačním a ideovým hodnotám, na něž Rusko útočí.

Ptejme se jak ta, která politická strana pracuje s vědomím naší přináležitosti k liberálnímu a demokratickému světu, se zodpovědností vůči našim partnerům a k závazkům, které jsme převzali, jak se staví k podpoře Ukrajině, která se pro tentokrát stala cílem agresora, ale nedobrovolně též prostorem, v němž se staví hranice dvou vzdalujících se kulturně-civilizačních světů. V tomto širším kontextu bych jako „prorusky“ smýšlející jednoznačně chápal strany SPD a Trikolora. 

Koho předpokládáte jako celkového vítěze komunálních voleb?

V obecnějším srovnání budou tradičně silná lokální uskupení. Ve stranickém srovnání se potvrdí trendy posledních průzkumů veřejného mínění.

Co by podle vás teoreticky přineslo zvolení ANO a SPD, potažmo i KSČM, při příštích volbách do Poslanecké sněmovny?

Tak tady se již od komunálních voleb dostáváme k prognózám voleb parlamentních.

Populistická politika dokáže být úspěšná v hospodářsky sílících či alespoň stabilních etapách. Neschopnost plnit předvolební sliby potom vedou k dorovnávání tohoto „handicapu“, k tlaku na přizpůsobení se podmínek vývoje, ať v rovině správní, právní, či hospodářské. A stávající situace si pravděpodobně vyžádá až turbulentní nárůst „slibovosti“ opozice. Ale největší obavu bych v této konstelaci měl o zahraničně politické směrování České republiky. Tím důležitější bude proto výsledek předcházejících voleb prezidentských.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.
Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

Více souvisejících

rozhovor Volby Vratislav Doubek

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy