Česko svírají mrazy, v noci bylo i minus 19. Na silnicích se tvoří sněhové jazyky

Česko zažilo další mrazivou noc, teploty klesaly hluboko pod nulu nejen na horách. V Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor bylo pod minus 19 stupni Celsia, skoro 18 stupňů pod bodem mrazu bylo i na některých městských stanicích na severu Moravy. Na silnicích hlavně ve vyšších polohách leží uježděný sníh a i přes den se tam mohou tvořit sněhové jazyky. Cesty byly po ránu i na horách s opatrností sjízdné, větší komplikace v dopravě zatím silničáři nehlásí.

Námraza se může tvořit na silnicích na Uherskohradišťsku či Zlínsku. Se sněhem musejí řidiči počítat například v okolí Hlinska, Holic, Lanškrouna, Poličky, Vysokého Mýta nebo Skutče v Pardubickém kraji. Souvislá vrstva sněhu je na vozovkách na menších cestách v Železných horách. Silnice I/11 přes Suchý Vrch je v úseku Jablonné nad Orlicí - Červená Voda sjízdná pouze se sněhovými řetězy. Především na Opavsku zůstávají na silnicích nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu nebo zledovatělý sníh. Podobně na Novojičínsku mohou řidiči narazit na ujetou vrstvu sněhu. Ve vyšších polohách Žďárska leží na nesolených silnicích zledovatěná vrstva sněhu.

Na Liberecku zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice III/2904 přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Silnice vede chráněnou oblastí, a tak se tam nesolí, při větším množství sněhu se uklouzává. Řidiči musejí směrem na Hejnice a Raspenavu po hlavní silnici I/13 přes Frýdlant, která se ošetřuje chemicky. Silničáři vzhledem k předpovědi počasí předpokládají, že provoz přes Oldřichovské sedlo bude omezený nejméně do neděle. Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem zůstává ze stejných důvodů jako na Liberecku uzavřená také silnice I/56 v úseku Ostravice - Bílá, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Na Jizerce v Jizerských horách klesly v noci teploty pod minus 19 stupňů Celsia, ráno už tam bylo o deset stupňů víc. Při nízkých teplotách sůl na silnicích ztrácí účinnost a vozovky mohou klouzat. Silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost.

Teploty na Šumavě v noci klesly k 18 stupňům Celsia. Nejchladněji bylo v Hliništi a Borových Ladách, kde meteorologové naměřili minus 18,5 stupně Celsia. Více mrzlo v první polovině noci, následně se zatáhlo, a proto teploty stouply.

Na nesolených silnicích v Krkonoších, Orlických horách a na Jičínsku ráno zůstávala vrstva ujetého či zledovatělého sněhu. Teploty v kraji klesly hluboko pod nulu. Nejchladněji bylo v Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor, kde teplota v noci klesla pod minus 20 stupňů Celsia.

Kromě horských stanic zaznamenali meteorologové nejnižší teploty nad ránem v Moravskoslezském kraji. Stanice Mošnov naměřila minus 17,8 stupně Celsia, Mořkov minus 17,3 stupně a stanice Opava, Otice 16,9 stupně Celsia pod nulou, uvedli meteorologové na facebooku. Nejmírnější mrazy byly na jižní Moravě. Nejvyšší teplotu měly stanice Brod nad Dyjí, minus 4,5 stupně, a Dyjákovice s naměřenými 4,8 stupni pod nulou. V dalších dvou dnech se má mírně oteplit, teploty budou klesat pod minus deset stupňů už jen výjimečně. Silné mrazy se vrátí o víkendu, nejvíc mrznout má v noci na neděli.

Nejnižší teplota v ČR byla dnes naměřena v Orlickém Záhoří, klesla pod minus 19

Nejnižší teplota v ČR zaznamenaná dnes stanicí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla naměřena v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v Orlických horách. Měřicí stanice ČHMÚ označená Orlické Záhoří - Vodárna naměřila dnes nad ránem minus 19,7 stupně Celsia a doplňková neoficiální meteostanice Orlické Záhoří 2 dokonce minus 21,9 stupně Celsia. ČTK to řekla Stanislava Kliegrová z hradecké pobočky ČHMÚ. Podle ní noc z úterý na dnešek byla na východě Čech nejmrazivější z celého roku 2022.

"V nejbližších třech dnech takové mrazivé teploty neočekáváme, ale další výrazné ochlazení by se mohlo objevit v druhé polovině víkendu a v noci na pondělí," řekla Kliegrová.

Upozornila, že meteostanice Orlické Záhoří 2 má jiného vlastníka a nepatří do standardní sítě ČHMÚ. "Hovoříme o ní jako o stanici s doplňkovým měřením. Naše stanice umisťujeme do míst, které reprezentují širší okolí. Stanice ČHMÚ v Orlickém Záhoří je v obci. Stanice pana Vojvodíka se nachází v mrazové kotlině, neříká nám nic o klimatu širšího okolí," řekla Kliegrová.

Doplňková měřicí stanice je v mělké mrazové kotlině v nadmořské výšce 683 metrů kousek od říčky Divoká Orlice, která tvoří hranici s Polskem. Místo pro meteostanici vytipoval před lety amatérský meteorolog Antonín Vojvodík. Tato meteostanice v Orlickém Záhoří stojí od roku 2013 a od února 2014 je zařízen přenos přes ČHMÚ. Zaznamenává jedny z nejnižších teplot v ČR. Nejnižší potvrzenou teplotu doplňková stanice v Orlickém Záhoří naměřila 7. ledna 2017, a to minus 33,2 stupně.

"Naše stanice zaznamenala dnes nejnižší teplotu minus 21,9 stupně Celsia v rozmezí od 0:50 do 1:20," řekl ČTK Vojvodík

Není náhoda, že tam teploty padají tak hluboko pod bod mrazu. Jde o souběh několika okolností. Když se vyjasní a zklidní se vítr, těžký studený vzduch klesá pomalu dolů k Divoké Orlici do mělké pánve, kde Vojvodíkova stanice je.

"Podílí se na tom hlavně terén a nadmořská výška. V okolí stanice jsou rozsáhlé louky s mírným sklonem. Na zemském povrchu se vzduch ochladí, je pak těžší a pomalu stéká k vodě, kde se může nahromadit," řekl Vojvodík. S přáteli po republice Vojvodík založil postupně více než deset podobně "extrémních" stanic, které zaznamenávají teploty pro ČHMÚ. První z nich vznikly na Šumavě.

Orlické Záhoří je za hlavním hřebenem Orlických hor, který v oblasti většinou tvoří přirozené pomezí mezi Českem a Polskem. Divoká Orlice mezi hřebenem Orlických hor a polskými Bystřickými horami vytvořila široké mělké údolí.

Související

Více souvisejících

Počasí Zima

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy