Ministr pro EZ: Česko musí kvůli počasí zakročit. Odborníci bijí na poplach

Kvůli změně klimatu se teplota v Česku zvýšila zhruba o tři stupně. Také se častěji objevují extrémní srážky, sucha, povodně a požáry. Česká vláda má strategie zaměřené na boj s klimatickou změnou a jejími dopady. Například se plánuje odchod od úhelné energie a rozvoj elektromobilů. Podle environmentálního hnutí stát ale nedělá dost a při řešení klimatické krize selhává.

Změna klimatu a její dopady jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce jedním z nejdůležitějších témat současnosti nejenom ve světě, ale i v České republice. V roce 2014 Česko přijalo strategii Politika ochrany klimatu a v roce 2015 Národní strategii adaptace na změnu klimatu. “Oba dokumenty stanovují kroky, které děláme a budeme dělat s cílem zmírnit jak rychlost klimatické změny, tak i její dopady,” uvedl pro EuroZprávy.cz Brabec.

Klíčovým opatřením v boji proti změně klimatu je podle něj postupný přechod k nízkouhlíkové ekonomice. “Čekají nás odstavování hnědouhelných bloků v horizontu dvanácti let. Dneska zhruba 42 procent elektrické energie vyrábíme z uhlí, v roce 2040 by to mělo být dvanáct procent,” dodal Brabec.

Podle enviromentálního hnutí Limity jsme my by se však uhlí v Česku mělo přestat těžit nejpozději do roku 2030. Přechod na obnovitelné zdroje musí být spravedlivý, aby na něj nedoplatili zaměstnanci uhelného průmyslu, ani obyčejní lidé. “Řešení klimatické krize se neobejde bez co nejrychlejšího konce těžby a spalování uhlí, které je u nás hlavním zdrojem emisí. Stát při řešení klimatické krize selhává a nehájí veřejný zájem. Například elektrárna Chvaletice měla skončit už v roce 2016, ale stát ji privatizoval do rukou Tykače a poté mu krajský úřad udělil výjimku, aby mohl elektrárnu provozovat dále,” řekla pro EuroZprávy.cz Eva Jašková ze hnutí Limity jsme my.

Brabec ale tvrdí, že po vzoru Německa v tomto létě v Česku vznikla Úhelná komise, která se bude zabývat budoucností spalování fosilních paliv a hledáním možností přechodu na jiné zdroje energie.

Dodal, že změny jsou potřeba nejen v průmyslu a energetice ale i v dopravě, zemědělství a službách. “Jsou potřeba transformace energeticky náročného průmyslu, snižování energetické náročnosti bytů a domů, které jsou velkým producentem skleníkových plynů, snížení emise skleníkových plynů u všech vozidel, a to pomocí zavedení elektromobilů, které ministerstvo podporuje i dotačně,” popsal všemožné opatření proti změně klimatu ministr pro EuroZprávy.cz.

Podle něj Česko plní své závazky vyplývající z Pařížské dohody. Věří, že se v republice podaří snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 minimálně o 45 procent. Podle Brabce v ministerstvu modelují scénář, podle kterého by Česká republika v roce 2050 uspořila devadesát procent emisí oproti roku 1990. “Zjistili jsme, že by tady nemohlo být ani jedno auto na fosilní paliva a museli bychom vůbec přestat topit fosilními palivy,” vysvětlil Brabec výsledky scénáře.

Podle Jaškové Česko nadále patří mezi státy s nejvyšší produkcí skleníkových plynů v přepočtu na obyvatele. Například v roce 2017 na každého Čecha připadalo skoro deset tun oxidu uhličitého, což je čtvrtá nejvyšší hodnota v Evropské unii. “Provozujeme flotilu zastaralých uhelných elektráren, přičemž v loňském roce jsme vyvezli skoro čtrnáct terawatthodin elektřiny do zahraničí, což je stejné množství jako spotřebují všechny české domácnosti,” sdělila Jašková.

Podle Zdeňka Žaluda z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd CzechGlobe teprve až dopady do jednotlivých sektorů hospodářství, především zemědělství a lesnictví, přiměly stát k významnější reakci na změnu klimatu. Podle něj se některé plány a strategie státu daří, jiné především kvůli nejasné a často nedokonalé legislativě ne. Dodal, že se více zajímat o problematiku začínají běžní občané, kteří se na svých pozemcích snaží podporovat půdoochranné, vodozádržené i jiné ekosystémové služby. “Rozhodující slovo v krajině však mají zemědělci a také lesníci. Právě těm je potřeba nastavit motivující pravidla, která dostanou jejich hospodaření do souladu s funkcemi krajiny, jež jsou pro naši společnost zásadní,” vysvětlil pro EuroZprávy.cz.

Projevy změny klimatu v Česku

Změna klimatu se především projevuje růstem teplot a větším množstvím extrémních srážek. Podle Petra Štěpánka z CzechGlobe se teplota v Česku za posledních třicet let zvýšila v průměru o dva stupně, přičemž v létě až o tři. “V posledních letech zvyšování teploty dokonce převyšuje předpovídané klima těmi nejpesimističtějšími scénáři a také se ubývá více vody, než bylo předpokládáno ve scénářích,” řekl Štěpánek pro EuroZprávy.cz. Dodal, že se podle scénářů k roku 2050 oproti referenčnímu období 1981–2010 dá očekávat narůst teploty o dva stupně a ke konci století dokonce o tři.

Podle něj se srážky v ročním úhrnu nemění ale zvětšuje se jejich extremita, ubývá jich v létě a výsledně se prodlužují období sucha. Dodal, že tento trend bude pokračovat i do budoucna.

“Nejde jen o povodně či suché epizody, ale i například o kratší dobu výskytu sněhové pokrývky či její absence v nižších polohách,” uvedl Žalud. Podle něj sníh je moc užitečný pro vegetaci. Slouží jako izolační vrstva proti nízkým teplotám a také je to zásoba vody pro jarní období. Podle Žaluda se kvůli změně klimatu také dříve začíná jaro, a proto vegetace je delší dobu vystavena jarním mrazíkům.

Nedostatek vody a výskyt sucha podle něj zásadně ovlivňují produkční funkci české krajiny, která je navíc na změnu klimatu značně náchylná. "Například specifičnost české krajiny je v tom, že je typická velkými půdními bloky a to způsobuje, že při výskytu silných dešťů často vzniká eroze. Také kvůli tomu v krajině chybí různorodá stanoviště a v případě extrémního sucha místa, kde by rostliny a živočichové mohli přežít,” vysvětlil Žalud. Podle něj se kvůli změně klimatu také přemnožuje lýkožrout smrkový, který preferuje teplé a suché počasí. Zároveň sucho přímo oslabuje smrkové monokultury, a kvůli kombinaci sucha a škůdců vzniká významné poškození smrkových lesů.

Podle Pavla Kindlmanna z CzechGlobe se do konce 21. století kvůli změně podnebí vymřou nebo výrazně ubudou některé druhy. “Například až čtyři pětiny ze sledovaných ptačích druhů trpí úbytkem zimovišť, letních hnízdišť nebo musí na jaře a na podzim cestovat mnohem dál, než byly doposud zvyklé,” řekl pro EuroZprávy.cz.

Z hlediska územní ochrany jsou ale podle něj důležitější změny pozvolné, jejichž následkem jsou posuny v areálech rozšíření druhů. “Obzvláště významné jsou nepřímé vlivy změny klimatu, které mohou zvýšit frekvenci sucha, povodní či požárů a také výskyt a populační dynamiku hmyzích škůdců i houbových chorob,” uvedl.

Související

Více souvisejících

Počasí Richard Brabec (ANO) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Robert Fico

Fico je stabilizovaný. Jeho stav se mírně zlepšil

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po nedávném útoku stabilizován s mírným zlepšením. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici, kde je Fico hospitalizován.

před 57 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Kačer

Zemřel známý herec a režisér Jan Kačer

Českou hereckou obec zasáhla před víkendem smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel v pátek dopoledne známý herec a režisér Jan Kačer, potvrdila to jeho rodina. Kačer patří k hvězdám nové vlny českého filmu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy