Ministr pro EZ: Česko musí kvůli počasí zakročit. Odborníci bijí na poplach

Kvůli změně klimatu se teplota v Česku zvýšila zhruba o tři stupně. Také se častěji objevují extrémní srážky, sucha, povodně a požáry. Česká vláda má strategie zaměřené na boj s klimatickou změnou a jejími dopady. Například se plánuje odchod od úhelné energie a rozvoj elektromobilů. Podle environmentálního hnutí stát ale nedělá dost a při řešení klimatické krize selhává.

Změna klimatu a její dopady jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce jedním z nejdůležitějších témat současnosti nejenom ve světě, ale i v České republice. V roce 2014 Česko přijalo strategii Politika ochrany klimatu a v roce 2015 Národní strategii adaptace na změnu klimatu. “Oba dokumenty stanovují kroky, které děláme a budeme dělat s cílem zmírnit jak rychlost klimatické změny, tak i její dopady,” uvedl pro EuroZprávy.cz Brabec.

Klíčovým opatřením v boji proti změně klimatu je podle něj postupný přechod k nízkouhlíkové ekonomice. “Čekají nás odstavování hnědouhelných bloků v horizontu dvanácti let. Dneska zhruba 42 procent elektrické energie vyrábíme z uhlí, v roce 2040 by to mělo být dvanáct procent,” dodal Brabec.

Podle enviromentálního hnutí Limity jsme my by se však uhlí v Česku mělo přestat těžit nejpozději do roku 2030. Přechod na obnovitelné zdroje musí být spravedlivý, aby na něj nedoplatili zaměstnanci uhelného průmyslu, ani obyčejní lidé. “Řešení klimatické krize se neobejde bez co nejrychlejšího konce těžby a spalování uhlí, které je u nás hlavním zdrojem emisí. Stát při řešení klimatické krize selhává a nehájí veřejný zájem. Například elektrárna Chvaletice měla skončit už v roce 2016, ale stát ji privatizoval do rukou Tykače a poté mu krajský úřad udělil výjimku, aby mohl elektrárnu provozovat dále,” řekla pro EuroZprávy.cz Eva Jašková ze hnutí Limity jsme my.

Brabec ale tvrdí, že po vzoru Německa v tomto létě v Česku vznikla Úhelná komise, která se bude zabývat budoucností spalování fosilních paliv a hledáním možností přechodu na jiné zdroje energie.

Dodal, že změny jsou potřeba nejen v průmyslu a energetice ale i v dopravě, zemědělství a službách. “Jsou potřeba transformace energeticky náročného průmyslu, snižování energetické náročnosti bytů a domů, které jsou velkým producentem skleníkových plynů, snížení emise skleníkových plynů u všech vozidel, a to pomocí zavedení elektromobilů, které ministerstvo podporuje i dotačně,” popsal všemožné opatření proti změně klimatu ministr pro EuroZprávy.cz.

Podle něj Česko plní své závazky vyplývající z Pařížské dohody. Věří, že se v republice podaří snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 minimálně o 45 procent. Podle Brabce v ministerstvu modelují scénář, podle kterého by Česká republika v roce 2050 uspořila devadesát procent emisí oproti roku 1990. “Zjistili jsme, že by tady nemohlo být ani jedno auto na fosilní paliva a museli bychom vůbec přestat topit fosilními palivy,” vysvětlil Brabec výsledky scénáře.

Podle Jaškové Česko nadále patří mezi státy s nejvyšší produkcí skleníkových plynů v přepočtu na obyvatele. Například v roce 2017 na každého Čecha připadalo skoro deset tun oxidu uhličitého, což je čtvrtá nejvyšší hodnota v Evropské unii. “Provozujeme flotilu zastaralých uhelných elektráren, přičemž v loňském roce jsme vyvezli skoro čtrnáct terawatthodin elektřiny do zahraničí, což je stejné množství jako spotřebují všechny české domácnosti,” sdělila Jašková.

Podle Zdeňka Žaluda z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd CzechGlobe teprve až dopady do jednotlivých sektorů hospodářství, především zemědělství a lesnictví, přiměly stát k významnější reakci na změnu klimatu. Podle něj se některé plány a strategie státu daří, jiné především kvůli nejasné a často nedokonalé legislativě ne. Dodal, že se více zajímat o problematiku začínají běžní občané, kteří se na svých pozemcích snaží podporovat půdoochranné, vodozádržené i jiné ekosystémové služby. “Rozhodující slovo v krajině však mají zemědělci a také lesníci. Právě těm je potřeba nastavit motivující pravidla, která dostanou jejich hospodaření do souladu s funkcemi krajiny, jež jsou pro naši společnost zásadní,” vysvětlil pro EuroZprávy.cz.

Projevy změny klimatu v Česku

Změna klimatu se především projevuje růstem teplot a větším množstvím extrémních srážek. Podle Petra Štěpánka z CzechGlobe se teplota v Česku za posledních třicet let zvýšila v průměru o dva stupně, přičemž v létě až o tři. “V posledních letech zvyšování teploty dokonce převyšuje předpovídané klima těmi nejpesimističtějšími scénáři a také se ubývá více vody, než bylo předpokládáno ve scénářích,” řekl Štěpánek pro EuroZprávy.cz. Dodal, že se podle scénářů k roku 2050 oproti referenčnímu období 1981–2010 dá očekávat narůst teploty o dva stupně a ke konci století dokonce o tři.

Podle něj se srážky v ročním úhrnu nemění ale zvětšuje se jejich extremita, ubývá jich v létě a výsledně se prodlužují období sucha. Dodal, že tento trend bude pokračovat i do budoucna.

“Nejde jen o povodně či suché epizody, ale i například o kratší dobu výskytu sněhové pokrývky či její absence v nižších polohách,” uvedl Žalud. Podle něj sníh je moc užitečný pro vegetaci. Slouží jako izolační vrstva proti nízkým teplotám a také je to zásoba vody pro jarní období. Podle Žaluda se kvůli změně klimatu také dříve začíná jaro, a proto vegetace je delší dobu vystavena jarním mrazíkům.

Nedostatek vody a výskyt sucha podle něj zásadně ovlivňují produkční funkci české krajiny, která je navíc na změnu klimatu značně náchylná. "Například specifičnost české krajiny je v tom, že je typická velkými půdními bloky a to způsobuje, že při výskytu silných dešťů často vzniká eroze. Také kvůli tomu v krajině chybí různorodá stanoviště a v případě extrémního sucha místa, kde by rostliny a živočichové mohli přežít,” vysvětlil Žalud. Podle něj se kvůli změně klimatu také přemnožuje lýkožrout smrkový, který preferuje teplé a suché počasí. Zároveň sucho přímo oslabuje smrkové monokultury, a kvůli kombinaci sucha a škůdců vzniká významné poškození smrkových lesů.

Podle Pavla Kindlmanna z CzechGlobe se do konce 21. století kvůli změně podnebí vymřou nebo výrazně ubudou některé druhy. “Například až čtyři pětiny ze sledovaných ptačích druhů trpí úbytkem zimovišť, letních hnízdišť nebo musí na jaře a na podzim cestovat mnohem dál, než byly doposud zvyklé,” řekl pro EuroZprávy.cz.

Z hlediska územní ochrany jsou ale podle něj důležitější změny pozvolné, jejichž následkem jsou posuny v areálech rozšíření druhů. “Obzvláště významné jsou nepřímé vlivy změny klimatu, které mohou zvýšit frekvenci sucha, povodní či požárů a také výskyt a populační dynamiku hmyzích škůdců i houbových chorob,” uvedl.

Související

Více souvisejících

Počasí Richard Brabec (ANO) Klimatické změny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy