Pylový semafor. Meteorologové budou vydávat speciální předpověď pro alergiky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) začal na svém webu vydávat pylovou předpověď, která má pomoct alergikům. Takzvaný pylový semafor ukáže aktuální informace o kvetení vybraných rostlinných druhů, které patří mezi významné pylové alergeny, a předpoví míru ohrožení pro jednotlivé dny v týdnu.

Alergie, ilustrační foto
doporučujeme

Na stránkách ČHMÚ to uvedla spoluautorka pylového semaforu Lenka Hájková. Na projektu meteorologové spolupracují se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem.

Množství pylu v ovzduší je ovlivňováno počasím, zejména teplotou vzduchu, větrem, slunečním zářením a výskytem atmosférických srážek. "Pylový semafor bude předpovídat míru rizika týden dopředu na třístupňové škále (stupeň ohrožení nízký, střední a vysoký). Informace budou aktualizovány dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek po dobu pylové sezóny," informoval ČHMÚ. Na stránkách mohou zájemci najít i dlouhodobý kalendář vybraných pylových alergenů.

Aktuální pylová předpověď uvádí, že v současnosti začíná ve velké míře kvést bez černý. Dál kvete travina srha říznačka, zatímco pomalu odkvétá borovice lesní a také řepka ozimá je v nížinách už převážně odkvetlá. Lípa srdčitá je podle pylového semaforu na mnoha lokalitách už ve stadiu pučení květních pupenů.

Alergici najdou pylové zpravodajství i na dalších webech, například pylovasluzba.cz nebo pyly.cz.

Nějakou formou alergie trpí podle odhadů zhruba třetina české populace. Odborníci tvrdí, že v roce 2025 bude trpět alergií či astmatem polovina obyvatel Evropské unie. Nejčastějšími alergeny jsou pyly trav, roztoči a pyl břízy.

Český hydrometeorologický ústav na svém webu kromě předpovědi počasí, stavu ovzduší nebo sucha v Česku zveřejňuje také aktuální informace o aktivitě klíšťat, riziku vzniku požárů v přírodě nebo informace pro surfaře.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplé počasí si vezme pauzu. Brzy se ale vrátí

06.07.2020 22:12 Aktualizováno Příští týden si Česko od veder odpočne. Teploty místy během dne klesnou i pod 20 stupňů. Na konci…

Tropické počasí v červenci bude jen výjimečně

05.07.2020 08:10 Ve zbytku července by teploty v Česku měly stoupat většinou k 25 stupňům Celsia, krátkodobě se…

Předpověď na noc a sobotu 4. července

03.07.2020 13:07 Od jihozápadu bude zasahovat do střední Evropy výběžek vyššího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi…

Předpověď počasí na prodloužený víkend: Vyplatí se odjet na dovolenou?

02.07.2020 22:10 Aktualizováno Následující víkend bude prodloužený, a vzhledem ke státnímu svátku jej možná řada Čechů využije k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy