Riziko povodní v Česku přetrvává: Voda ohrožuje domy, ze silnic jsou laguny

V části Moravy a Slezska a na severovýchodě Čech dál hrozí povodně vyvolané středečním silným deštěm. Horní části rozvodněných řek by dnes již měly klesat, očekává se však rozvodnění jejich dolních úseků, kde by se situace měla uklidňovat od pátku. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejvyšší nebezpečí záplav podle meteorologů platí od dnešního poledne až do odvolání v Pardubickém kraji pro Chrudimsko a Pardubicko, v Jihomoravském kraji pro okolí Břeclavi, Hodonína, Veselí nad Moravou a Židlochovic, v Olomouckém kraji pro Mohelnici a Přerov, ve Zlínském kraji pro Kroměříž, Uherské Hradiště a Otrokovice a v Moravskoslezském kraji pro Hlučín a Kravaře.

Nejvyšší povodňový stupeň, označovaný jako stav ohrožení, platil dnes kolem 12:30 podle údajů meteorologů na deseti místech. Na dalších 23 měřicích stanicích dosahovala hladina druhého stupně. Proti ránu těchto povodňových stupňů ubylo, kolem 07:00 byl stav ohrožení na 14 místech a na 25 střední stupeň.

Déšť v noci na dnešek oproti středě výrazně zeslábl. "Srážky se vyskytovaly už jen ojediněle. Maximálně napršelo za uplynulých šest hodin pouze do pěti milimetrů," uvedli ráno meteorologové. Dnes proto očekávají pokles hladin většiny vzedmutých toků.

Třetího povodňové stupně dnes po ránu dosahovala Bečva v Dluhonicích, Morava ve Strážnici, Opava v Opavě, Chrudimka v Nemošicích či Novohradka v Úhřeticích. Druhý stupeň platil mimo jiné na Moravě v Olomouci, Opavici v Krnově nebo Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí.

Nejvyšší, třetí povodňový stupeň platí v Pardubickém kraji na Chrudimce v Nemošicích, Novohradce v Úhřeticích a Doubravě v Pařížově. Vzestup hladin po středečních vytrvalých deštích se však již zastavil. Rozvodněné jsou i další toky v regionu.

Druhý stupeň značící pohotovost je podle Českého hydrometeorologického ústavu na Loučné v Cerekvici a Dašicích a na Třebůvce v Hraničkách. Nad běžnými stavy jsou i Loučná, Třebovka, Chrudimka a Novohradka na dalších místech či Labe.

V Luži, kde ve středu Novohradka dosáhla třetího povodňového stupně, voda větší škody nezpůsobila. "Byly zaplavené některé zahrady, sklepy, garáže, stodoly. Do obytných částí se voda nedostala," řekla ČTK starostka Veronika Pešinová. Novohradka zalila také například pole v okolí Úhřetic. Podle ředitelky Regionální agrární komory Vandy Rektorisové záplavami utrpěla zasetá pšenice. Podobné to bude i v místech, kde pod vodou zůstaly ozimy, kvůli promáčené půdě bude obtížné pole znovu přeset. Výši škod zatím nedokáže odhadnout.

Hasiči od úterní noci do dnešních 7:00 museli vyjíždět k 184 zásahům. Nejčastěji odčerpávali vodu z budov i rozsáhlých lagun ze silnic, stavěli hráze a plnili pytle s pískem. Odstraňovali také popadané stromy a zlámané větve, uvolňovali ucpané propustky a nahromaděné klády a jiné překážky pod mostky stoupajících hladin řek, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Ve středu byl kvůli záplavám uzavřeno několik úseků menších silnic, dnes zůstává pod vodou jen komunikace podél Novohradky z Luže do Dolů na Chrudimsku.

Přehrady na Chrudimce a Doubravě jsou již zcela zaplněné. Pode Povodí Labe dnes bude pokračovat snižování vodních stavů na horních a středních úsecích vodních toků.

V noci se situace uklidnila. Od 20. hodiny do 8. hodiny ranní evidujeme 22 výjezdů v souvislosti s počasím. Přesto výstraha meteorologů stále platí a hasiči jsou neustále v terénu. pic.twitter.com/FDG9RDaXxa

— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) October 15, 2020

V Olomouckém kraji dnes ráno po předchozím vydatném dešti platí třetí povodňový stupeň na třech místech, a to na řece Bečvě v Přerově, Třebůvce v Lošticích na Šumpersku a na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Déšť v noci postupně ustal a výška hladina řek už většinou stagnuje nebo i mírně klesá, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Na několika místech stále zasahují hasiči, situace se ale podle jejich mluvčí Lucie Balážová v noci zklidnila.

"Dnešek by měl být již beze srážek. Bude tak pokračovat pokles průtoků, na dolních tocích pak kulminace a následný pokles průtoků. V pátek odpoledne lze očekávat další srážky od východu. V zasažených oblastech tak předpokládáme opětovné vzestupy hladin," řekl dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hladina řeky Bečvy v Přerově dnes ráno dosáhla 588 centimetrů, třetí stupeň je vyhlašován při 530 centimetrech. Hladina Bečvy v Přerově dnes ráno kulminuje a v příštích hodinách by už měla klesat. Na Třebůvce v Lošticích přístroje dnes ráno hlásily výšku hladiny 248 centimetrů, třetí stupeň je tam dosažen při 220 centimetrech. Časně ráno hladina Třebůvky klesla o několik centimetrů.

Hladina Romže v Kokorách do rána vystoupala až na 301 centimetrů, což je o 40 centimetrů více, než je hranice pro vyhlášení třetího stupně. Od rána už pozvolna klesá. Druhý povodňový stupeň dnes ráno platí na řece Moravě v Olomouci-Nových Sadech, Bečvě v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku a na Olešnici v Kokorách na Přerovsku. V Teplicích a Kokorách už hladina klesá, v Olomouci ještě mírně roste.

Ve středu hasiči kvůli vydatnému dešti zasahovali u více než 170 událostí, hlavně na Přerovsku. "Během noci byla situace celkem klidná. Čerpali jsme sklepy v Přerově, Lošticích a v Žulové. V Moravičanech jsme stavěli protipovodňové hráze," uvedla Balážová.

V Brodku u Přerova voda z Olešnice zaplavila pět ulic, takže hasiči tam postavili hráze z pytlů s pískem. "Voda ohrožovala 70 objektů, do 20 z nich vnikla do obytné části," řekla Balážová. Zatopený je v Brodku podjezd ve směru na Prostějov a Citov, který policisté uzavřeli. Hasiči tam přivezli velkokapacitní čerpadlo. "Neprůjezdná je i silnice z Dolního do Horního Žlebu a cyklostezka v Moravičanech," dodala Balážová.

Podle Povodí Moravy se voda rozlévá převážně mimo zastavěná území, na několika místech zaplavila komunikace. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic je stále uzavřena silnice mezi Teplicemi nad Bečvou a obcí Ústí na Přerovsku. Neprůjezdná je také silnice mezi Turovicemi na Přerovsku a Prusinovicemi na Kroměřížsku. Na Olomoucku je zaplavena silnice mezi Štěpánovem a Štarnovem. Kvůli propadlé vozovce je od středy uzavřena silnice ve Staré Červené Vodě na Jesenicku.

V noci jsme zasahovali v Brodku u Přerova, kde voda z Olešnice zaplavila 5 ulic. Ohrožovala 70 objektů, do 20 z nich vnikla do obytné části. Hasiči zabezpečovali domy protipovodňovými hrázemi. Nasazeno bylo i velkokapacitní čerpadlo, které čerpá vodu ze zatopeného podjezdu. (LB) pic.twitter.com/Jx226OfQfS

— Hasiči Olomouc ??‍?? (@hasici_olomouc) October 15, 2020

V Jihomoravském kraji dnes dopoledne platil třetí povodňový stupeň na třech místech, na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku a na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Vydatný déšť v noci ustal a hladiny řek na horních tocích už mírně klesají. Očekávají se ale vzestupy hladin v dolních částech toků. Hasiči evidují v souvislosti s vydatným deštěm devět desítek událostí.

Hladina Moravy ve Strážnici kulminovala kolem půlnoci, kdy dosahovala 702 centimetrů, třetí stupeň se vyhlašuje při dosažení 660 centimetrů. V 11:10 se hladina držela na 698 centimetrech a měla sestupnou tendencí. Hladina Svratky v Židlochovicích nyní dosahuje 439 centimetrů, stoupat by už neměla. Třetí povodňový stupeň, ohrožení, se vyhlašuje při dosažení 350 centimetrů. Od 7:40 je na třetím povodňovém stupni i Morava v Lanžhotě, vyhlašuje se při dosažení 530 centimetrů. V 11:10 hladina dosahovala 536 centimetrů se stoupající tendencí, jak voda postupně dotéká od Strážnice.

Druhý povodňový stupeň, který značí pohotovost, je aktuálně vyhlášený na Svratce ve Veverské Bítýšce i v Brně na Poříčí, také na Svitavě v Bílovicích nad Svitavou a na Dyji na Nových Mlýnech a v Ladné.

První povodňový stupeň, tedy bdělost, je aktuálně vyhlášený na Trkmance ve Velkých Pavlovicích, na Jihlavě v Přibicích a v Ivančicích.

Hasiči od úterního večera evidují devět desítek událostí spojených s vydatným deštěm. "Ještě v průběhu noci jsme pokračovali s čerpáním vody ze sklepů. Od úterního večera jsme zasahovali celkem na 89 místech zejména na Blanensku a Hodonínsku," řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Na jižní Moravě pršelo celé úterý i středu. Pro okolí Břeclavi, Hodonína, Veselí nad Moravou a v oblasti Bučovic platí až do odvolání povodňové ohrožení, voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny.

K 18.00 hodině evidujeme 72 událostí v souvislosti s vydatným deštěm. Nejčastěji zasahujeme na Blanensku (35 událostí). pic.twitter.com/62Ozd4GGfq

— HZS JMK (@hzsjmk) October 14, 2020

Hladiny většiny toků v Moravskoslezském kraji, jež výrazně stouply po vydatných deštích ve středu odpoledne, už klesají. Jsou po kulminaci. Stoupá pouze Odra, do které se vlévají hlavní toky v regionu. Dotok by měl trvat ještě několik hodin, Odra by tak měla maxima dosáhnout dnes v poledne. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Některý z povodňových stupňů dnes ráno platil v kraji na 24 místech. Ve středu ve stejné době to bylo na padesáti místech. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, je podle vodohospodářů na řece Opavě v Držkovicích, v Opavě a Děhylově. Na podobné úrovni je Polančice v Polance nad Odrou. "Hladina Opavy nyní stagnuje či klesá, Polančice klesá," řekla Vlčková. Dodala, že na šesti místech platí druhý stupeň a na 14 první.

Situace se uklidnila i v Kravařích, kde se ve středu připravovala možná evakuace obyvatel části Dvořisko. Šlo o stovku domů. Hladina tam podle měřicího čidla o 23 centimetrů překročila hranici třetího stupně a podle představitelů města hrozilo možné zatopení domů. V noci ale i tam hladina začala klesat a obavy se nenaplnily. Dnes ráno se v Kravařích hladina pohybovala nad limitem třetího stupně už jen o devět centimetrů.

"Za posledních 24 hodin spadlo v regionu do 24 milimetrů srážek. Předpovědi počasí, které avizovaly, že bude déšť ustávat, se tak potvrdily. Proto hladiny většiny řek během noci kulminovaly. Nyní stagnují či dokonce klesají," řekla Vlčková.

Dodala, že jedinou výjimkou je Odra. Do ní tečou řeky Opava či Olše. "Odra ještě stoupá. Kulminace by měla nastat okolo poledne. Nyní je na druhém stupni povodňové aktivity a do třetího jí chybí půl metru," řekla Vlčková. Míní, že o tolik by hladina stoupnout neměla. Navíc srážky v kraji mají nadále ustupovat. V noci na pátek už nemá pršet vůbec.

Hladiny toků ve Frýdlantském výběžku na Liberecku se v noci vrátily do normálu. Pro region ale nadále platí varování meteorologů před záplavami. Vyplývá z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Přes den by mělo být zataženo, místy s občasným deštěm nebo mrholením.

Na návětrné straně Jizerských hor od úterního odpoledne místy napršelo přes 100 milimetrů vody a na třetí povodňový stupeň se dostala ve středu Smědá, Řasnice i další menší toky. Voda ale zaplavila jen silnici z Černous na Boleslav, jinak se rozlila hlavně do luk a zahrad.

Smědá v Předláncích kulminovala ve středu odpoledne na 259 centimetrech, dnes v 6:00 byla na 136 centimetrech. První stupeň je při dvou metrech. Horší byly červnové povodně, kdy spadlo v průběhu tří dnů na návětrné straně Jizerských hor bezmála 300 milimetrů srážek a hladina Smědé v Předláncích se dostala až na 287 centimetrů. Velká voda tehdy způsobila hlavně na Frýdlantsku škody za 65 milionů korun a vyřadila i nedávno modernizovanou úpravnu pitné vody v Bílém Potoce. Tentokrát budou škody zřejmě minimální.

Související

Více souvisejících

Povodně Počasí Česká republika Olomoucký kraj Pardubický kraj Moravskoslezský kraj Liberecký kraj Jihomoravský kraj Déšť

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy