Větrné počasí opět vtrhlo do Česka, lanovky na Ještěd a Sněžku zastaveny

V Liberci silný vítr dopoledne zastavil provoz kabinové lanovky na Ještěd. Dnes už nepojede. V nárazech měl vítr dnes přes 70 kilometrů v hodině, přípustných je 58 kilometrů v hodině.

Ještěd (1012 m), hora na severu Česka, jižně od Liberce, nejvyšší vrchol a jediná tisícovka Ještědsko-kozákovského hřbetu. S prominencí 517 metrů (převýšení od sedla v Jeřmanicích, které ho odděluje od Jizerských hor) jde o jednu z 10 nejprominentnějších hor v Česku.
doporučujeme

"Od začátku roku stojíme už potřinácté a tento týden podruhé. Nejezdili jsme ani v pátek," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Nebýt větrného počasí byly by dnes podmínky ideální. V Liberci bylo přes den jasno a slunečno. "V neděli na podzim v takových dnech přepravíme 600 až 800 lidí," dodal přednosta.

Lanovku využívají především turisté z Česka, Německa a Polska, z vrcholu hory se jim nabízí výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Loni přepravily kabiny na vrchol 295.000 lidí, šlo tak o druhou nejúspěšnější sezonu od roku 1992, kdy ji využilo 350.000 turistů. Letošní bude horší, na jaře lanovka stála čtvrt roku kvůli výměně pohonu a zabezpečovacího zařízení. "Nebýt toho, tak je jinak sezona srovnatelná s loňskem," dodal Štěpán.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavena byla v letech 1932 až 1933. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, ta horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se kabina dostává 30 metrů nad zem.

Horní úsek kabinové lanové dráhy z Pece pod Sněžkou na Sněžku se dnes ráno kvůli silnému větru opět nerozjel. Horní úsek mezi Růžovou horou a vrcholem Sněžky stál kvůli větru i v sobotu. Lanovka je od začátku listopadu v provozu jen o víkendech, ve všední dny podstupuje pravidelnou podzimní údržbu. Do zimní sezony se opět naplno rozjede v sobotu 7. prosince.

Dolní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou do mezistanice Růžová hora zůstal v provozu. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Na hřebeny Krkonoš se turisté mhou dostat ještě kabinovou lanovkou z Janských Lázní na Černou horu, která je v listopadu v provozu vždy o víkendech.

Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Meteorologové uvedli, že vítr v Krkonoších by dnes měl dosahovat v nárazech rychlosti až kolem 90 kilometrů v hodině.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna v předpovědi počasí: Bude chladněji, než se očekávalo

23.10.2020 22:00 Aktualizováno Víkendová předpověď počasí původně slibovala teploty dosahující až 20 stupňů. Nově ale…

Předpověď na noc a sobotu 24. října

23.10.2020 12:28 Zvlněná studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Za ní se k nám začne…

Předpověď na noc a pátek 23. října

22.10.2020 14:42 Přes naše území začne přecházet zvlněná studená fronta zvolna k východu, informuje portal.chmi.cz.

Teplý podzim? Počasí o víkendu i příští týden překvapí

22.10.2020 08:28 V Česku se bude příští týden držet teplejší počasí. To odstartuje už dnes, kdy teploty vyšplhají až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama