Německo vyškrtlo ze statistik nejvyšší naměřenou teplotu

Německo vyškrtlo ze statistik svůj dosavadní teplotní rekord. Německá meteorologická služba (DWD) oznámila, že měřicí stanice, která 25. července loňského roku zaznamenala v Lingenu 42,6 stupně Celsia, neměla podmínky pro bezchybné měření. Ovlivněna byla bujnou vegetací, informovala agentura DPA.

Teplotní rekord, ilustrační foto

Po vyškrtnutí teploty naměřené v Lingenu nová německá rekordní hodnota činí 41,2 stupně, které meteorologové zaznamenali rovněž 25. července loňského roku, a to na dvou stanicích u Duisburgu a Krefeldu, zhruba 130 kilometrů jihozápadně od Lingenu.

"Po kontrole jsme zjistili, že naměřená hodnota nebyla pro danou oblast reprezentativní," uvedla meteorologická služba. Teplota naměřená v Lingenu byla totiž výrazně vyšší než ty, které zaznamenaly stanice v jejím okolí. Všechny naměřily méně než 40 stupňů.

Podle DWD je za nepřesným měřením vegetace, která v okolí lingenské meteostanice v uplynulých letech vyrostla. Stromy a křoviny totiž při větru vanoucím ze severozápadu na jihovýchod bránily výměně vzduchu. Proto se podle meteorologů stanice mohla přehřívat.

Aby se daly teploty naměřené v jednotlivých částech Německa srovnávat, pokouší se meteorologická služba vytvářet v okolí stanic zhruba stejné podmínky. Současnou lingenskou stanici proto DWD úplně zruší a nedaleko na jaře zprovozní novou.

Související:

Právě se děje