Povodně sužují jih Francie a sever Itálie, Benátky poprvé aktivovaly "Mojžíše"

Jihovýchod Francie a oblasti na severu Itálie hlásily dnes ráno rozvodněné řeky a několik pohřešovaných po vlně přívalových dešťů. Francouzští záchranáři pátrali asi po desítce lidí, v italském regionu Údolí Aosty při práci zahynul dobrovolný hasič, informovala agentura AFP. V Benátkách je při zvýšené hladině vody poprvé v akci systém protipovodňových bariér známý jako Mojžíš.

Benátky

Ve Francii páteční vydatné srážky nejvíce zasáhly region Alpes-Maritimes, který sousedí s Itálií a jehož centrem je město Nice. Z kopcovitých oblastí severně od Azurového pobřeží byly hlášeny zničené domy, mosty i výpadky elektřiny. Některé obce byly podle hasičů odstřižené od zbytku světa. Francouzský premiér Jean Castex ráno oznámil, že pokud mu to okolnosti dovolí, zasažený region navštíví.

"Aktuálně jsme na bilanci devíti potvrzených pohřešovaných osob a třech možných pohřešovaných," řekl AFP představitel krizových složek. Mezi hledanými lidmi údajně figurovali dva hasiči a jeden četník, dále dva lidé, které pravděpodobně odnesl proud poté, co strhl jejich dům. Později úřady informovaly, že četník byl nalezen "živý a zdravý".

Nejméně 11 lidí pohřešovali dopoledne v souvislosti s bleskovými povodněmi na severu Itálie. Nepřízeň počasí zasáhla pobřežní region Ligurie, Pádskou nížinu i alpská údolí. Jedinou evidovanou obětí byl ráno 53letý dobrovolný hasič, na kterého podle agentury ANSA při záchranné akci v údolí řeky Lys spadla část budovy.

Podobně jako ve Francii i na severu Itálie rozvodněné řeky poničily domy a silnice a zablokovaly pozemní dopravu do některých obcí. Prudké srážky v několika regionech začaly v pátek odpoledne a způsobily i sesuvy půdy, přičemž nejhorší se zdály být následky v Piemontu. "Situace je dramatická," konstatoval šéf hasičského sboru v tamním městě Cuneo Vincenzo Bernardo.

Silné deště vyvolaly obavy z velké vody ve městě Benátky, které poprvé kvůli hrozbě aktivovalo kontroverzní a dlouho budovaný systém desítek mořských bariér. Předpověď počasí avizovala vzedmutí hladiny až o 130 centimetrů, po vysunutí masivních žlutých zábran však bylo historické centrum města ušetřeno výraznějších problémů a po poledni bylo možné suchou nohou přejít přes světoznámé Náměstí svatého Marka.

Místní činitelé si výsledek prvního ostrého testu Mojžíše pochvalovali. "Jsme spokojeni," citovala agentura AP z reakce starosty Luigiho Brugnara. Uvedení systému 78 bariér do akce údajně na více než hodinu zaměstnalo stovku techniků. "Je to skvělý moment. Chtěl bych poděkovat všem z technického zázemí..., protože toto je první operace za těchto podmínek," řekl šéf projektu Giuseppe Fiengo.

Související:

Právě se děje