Se Sluncem se něco děje. Meteorolog se obává radikální změny počasí

Washington - Ačkoliv se již několik let hovoří o globálním oteplování, vědci se na něm dodnes nemohou shodnout. Se zcela opačným názorem přišel americký klimatolog Paul Dorian, který tvrdí, že se blíží malá doba ledová.

Na webu klimatologického serveru Vencore Weather meteorolog přiznal, že "Slunce je prázdné". Všiml si totiž, že na povrchu slunce nejsou v poslední době patrny jeho klasické sluneční skvrny a erupce.

Podle něj je to symbol blížícího se slunečního minima. "V nejbližších letech bude podobných dní, kdy bude slunce neposkvrněné, přibývat," obává se odborník.

V nejhorším scénáři je prý možné, že slunce bude bez poskvrny několik týdnů či měsíců. To bude mít za následek rapidní ochlazování. "Nejbližší fázi solárního minima očekáváme kolem roku 2019 až 2020," dodal meteorolog.

Na pokles sluneční aktivity už v loňském roce upozornilo více vědců. Podle některých nyní hrozí, že by mohla nastat malá doba ledová podobná té v roce 1645, kdy zamrzla dokonce i Temže.

Ať už budou následující roky jakékoliv, pravděpodobné je, že letos nás čeká rekordně teplé léto. Podle některých amerických a evropských expertů bude tak žhavé, že se lidé budou bát vycházet ven a seniorům bude zřejmě doporučeno zůstat doma.

Britští experti očekávají, že letošní léto bude nejteplejší za posledních 40 let. Už nyní teploty v některých částech Evropy hravě překonávají dvacetistupňovou hranici a mohly by překonat rok 1976, kdy se teploty v létě držely 15 dní nad hranicí 30 stupňů Celsia.

Horké léto očekávají i Američané. Severozápad USA a Kalifornie se děsí abnormálního sucha, jih a centrální oblasti se připravují na deště a bouřky. Podle portálu Accuweather.com by mělo udeřit horké léto už v červnu a další letní měsíce bude scénář pokračovat.

Podle amerického Národního úřadu pro ovzduší a oceány zažil svět nejteplejší březen, únor i leden v historii měření. Obdobná situace by tak mohla nastat i v dalších měsících. Podle meteoroložky Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress k nárůstu teploty přispěl jednak jev El Niňo, který má v určitých letech za následek změny proudění větru a tím velký vliv na počasí na celé Zemi a samozřejmě i globální změny klimatu způsobené člověkem. "K nárůstu teploty zřejmě bude v důsledku vlivu člověka docházet i nadále," upozornila server EuroZprávy.cz Honsová.

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.
Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba.

Polární záře nad Českem? Už dnes večer se lidé zase mohou dočkat

V Česku by už v noci z úterý na středa mohla být znovu vidět polární záře. Důvodem jsou sluneční erupce, při nichž se uvolnila plazmatická oblaka, kdy část z nich míří k Zemi. Vzácný úkaz bylo letos možné pozorovat už v květnu, kdy šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. 

Více souvisejících

Slunce Počasí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy