Austrálie musí urychleně přijmout opatření na ochranu Velkého bariérového útesu, včetně stanovení ambicióznějších klimatických cílů, varovala Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) na svém webu.
UNESCO v návrhu rozhodnutí vyzvalo Austrálii, aby začátkem příštího roku předložila aktualizované informace o svých snahách chránit bariéru. Zatím však nedoporučilo zařadit tento rozlehlý přírodní útvar na seznam ohrožených lokalit Světového dědictví.
Rozhodnutí bylo zveřejněno v pondělí a v úterý jej australská ministryně životního prostředí a vodního hospodářství Tanya Pliberseková označila za "obrovské vítězství".
"Pracujeme na změně klimatu, zlepšujeme kvalitu místní vody, chráníme mořský život, bojujeme s invazivními druhy a investujeme rekordní prostředky do programů pro bariéru," uvedla Pliberseková.
UNESCO ve svém rozhodnutí, které bude projednávat Výbor pro Světové dědictví v červenci v Naí Dillí, varovalo, že Velký bariérový útes "je stále vážně ohrožen". UNESCO zdůraznilo, že "naléhavá a trvalá opatření mají nejvyšší prioritu".
Osud Velkého bariérového útesu je dlouhodobým zdrojem napětí mezi UNESCO a australskými úřady. Výbor pro Světové dědictví ji pravidelně zařazuje na seznam ohrožených lokalit, což Austrálie dosud úspěšně odvrátila diplomatickým úsilím a lobováním. Závazky vlády premiéra Anthonyho Albaneseho si vysloužily pochvalu od UNESCO.
Návrh rozhodnutí ocenil některá opatření Austrálie, jako například zlepšení kvality vody kolem bariéry a omezení rybolovu žábrovými sítěmi. Nicméně UNESCO vyjádřilo "velké znepokojení" nad dopady čištění půdy na kvalitu vody a vyzvalo Austrálii, aby si stanovila "ambicióznější cíle v oblasti snižování emisí".
S odvoláním na pokračující masové odumírání korálů UNESCO požádalo o aktualizaci do února příštího roku a odmítlo žádost Austrálie čekat až do roku 2026. Austrálii také vyzvalo, aby co nejdříve zveřejnila podrobnosti o úmrtnosti korálů.
Environmentální skupiny tvrdí, že rozhodnutí UNESCO by mělo být pro australskou vládu "budíčkem". Světový fond na ochranu přírody (WWF) vyzval Austrálii, aby se zavázala snížit emise do roku 2035 alespoň o 90 % ve srovnání s úrovní z roku 2005 a aby zastavila schvalování nových projektů využívání fosilních paliv.
Svět ale podle OSN není na dobré cestě k dosažení dlouhodobých klimatických cílů Pařížské dohody z roku 2015. Vyplývá to ze závěrů první hodnotící zprávy o pokroku států, podle které současné snahy nestačí a pokud nepřijdou okamžité a razantní změny, naši planetu čekají katastrofální dopady klimatických změn, včetně extrémního horka, sucha, povodní, stoupajících hladin moří a hromadného vymírání druhů.
Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN nestačí k dosažení hlavního cíle Klimatické pařížské dohody, kterým je omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia do konce století. Tento cíl byl stanoven jako nezbytný k prevenci katastrofických dopadů změny klimatu.
Podle nového hodnocení kroky jednotlivých zemí v oblasti snižování emisí vedou k tomu, že do roku 2100 by teploty na planetě stouply o 2,5 stupně Celsia. V roce 2015 se přitom státy na pařížském summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně.
Zpráva OSN varuje, že současné snahy nestačí a planeta míří k ještě katastrofálnějším dopadům změny klimatu, včetně extrémního horka, sucha, povodní, stoupajících hladin moří a hromadného vymírání druhů.
Zpráva také naznačuje, že omezení růstu teplot na bezpečnou úroveň bude vyžadovat okamžité a razantní kroky. Emise oxidu uhličitého (CO2) musí být do konce tohoto desetiletí sníženy o dalších 20 gigatun a celý svět musí dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
"Zvyšování objemu energie z obnovitelných zdrojů a postupné vyřazování všech fosilních paliv jsou nezbytnými prvky přechodu na energii s nulovými emisemi," uvádí se ve zprávě. Aby bylo možné udržet globální oteplování na bezpečné úrovni, emise po celém světě musí klesnout do roku 2035 o 60 procent.
To by znamenalo rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie a rapidní snižování využívání fosilních paliv, jako je uhlí, zemní plyn a ropa, což bude pro řadu států představovat citelný ekonomický zásah. Ten se ale může dostavit i v opačném případě, hodnotící zpráva už nyní zdůraznila potřebu výrazně zvýšit finanční podporu pro rozvojové státy, aby se mohly přizpůsobit klimatickým katastrofám, které již nyní poškozují jejich ekonomiky.
"Vlna veder zhoršují kvalitu vzduchu a mají vliv na lidské zdraví, ekosystémy, zemědělství a tím i náš každodenní život. Klimatická změna a kvalita ovzduší jdou ruku v ruce a pokud se chceme dostat z tohoto začarovaného kruhu, musíme je řešit společně," uvedl v prohlášení zveřejněném ve středu generální tajemník WMO Petteri Taalas.
Účinky znečištění ovzduší způsobené vysokými teplotami jsou podle zprávy WMO stejně škodlivé, ale často jsou přehlíženy. Příkladem může být severozápad Spojených států, kde vlna veder spustila lesní požáry, nebo vlny veder v Evropě často doprovázeny pronikáním pouštního prachu ze Sahary. Oba jevy vedly v roce 2022 k rapidnímu zhoršení kvality ovzduší.
Související
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Klimatické změny , Velký bariérový útes , Austrálie , Počasí
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák