Euro 2024: Divoký zápas pod rozbouřeným nebem zvládli Němci a přes Dány postoupili do čtvrtfinále

Domácí reprezentace bude nadále dělat radost svou účastí na fotbalovém Euru německým fanouškům. Po divokém osmifinále, které bylo poznamenáno nečekanou pětadvacetiminutovou pauzou kvůli bleskům s kroupami a vodopády deště, ale také častými vstupy videosystému VAR, který neuznal dva góly (po jednom na obou stranách), ale zase přisoudil Němcům penaltu po Andersenově ruce. Tu následně proměnil Havertz, po chybném rozhodnutí gólmana Schmeichela pak po úniku zvýšil na 2:0 Musiala a dvougólový náskok si už Němci dokázali pohlídat.

Hnáni dopředu početným publikem, jak je na rozlehlých hledištích v Dortmundu zvykem, se Němci snažili zakousnout do svého soupeře hned v úvodu utkání. Proto tak po čtyřech minutách hry dokázal Schlotterbeck svou hlavičkou již po několikátém rohovém kopu dostat míč do branky, gól ale nakonec nebyl uznán kvůli předešlému faulu ze strany Kimmicha. Právě Kimmich pak za chvíli zakončoval na zadní tyč, ale svůj faul díky Schmeichelovi neodčinil. Dánský gólman se následně ukázal i proti Havertzově střele z první. Běžela 24. minuta zápasu, když se poprvé Dánové dostali do příležitosti, v ní ale Maehle střílel jen těsně mimo. Po 35 minutách hry byl nucený anglický sudí Oliver poslat fotbalisty ze hřiště do kabin a přerušit utkání kvůli mohutné bouřce s kroupami.

Aktéři se na hrací plochu vrátili po 25 minutách a podobně jako úvod zápasu, tak i úvod části zápasu před regulérní poločasovou pauzou vyšla lépe Němcům. Nejprve Havertz hlavičkoval pouze do Schmeichela, následná Schlotterbeckova dorážka mířila jen do boční sítě. Přesto to mohli být Seveřané, kteří mohli ještě v první půli šokovat, kdyby dokázal brejk využít Höjlund.

 Dánům se přeci jenom podařilo vstřelit branku a to tři minuty po návratu z poločasové pauzy. Tehdy se po menším zmatku v německé obraně se míč po přiťuknutí od Delayneho nejlépe zorientoval Andersen, k němuž se míč odrazil a poslal ho za Neuerova záda. Následně ale dánská radost zhořkla, když gól nebyl uznán pro Delayneho ofsajd. V 53. minutě pak Andersen dopadl svůj smutný příběh, když tehdy zařídil pro Němce penaltu nešťastnou tečí rukou. Z puntíku se pak trefil Havertz, který překonal Schemiechela i přesto, že dánský gólman vystihl směr střely.

Velice aktivní Havertz se mohl postarat o navýšení skóre, kdyby ovšem svůj následný brejk dokázal zakončit daleko přesněji než neúspěšným přehozením Schmeichela. Nakonec se Němci dočkali druhé branky v 68. minutě, kdy Schlotterbeck svým dlouhým a vysokým balonem vyslal do úniku Musialu, který se tak vydal vstříc Schmeichelovi, který chybně nešel naproti míči, zůstal u branky a tak ho pak Musiala překonal, 2:0.

Postupem času to byli spíše Němci, kteří kontrolovali hru a Dány už k ničemu většímu nepouštěli. Navíc mohli vést i 3:0, kdyby ale Wirtzův gól platil. Vše zhatil totiž předešlý ofsajd, jak ukázal VAR. Když pak neskóroval ani Havertz, proti němuž se zaskvěl Schmeichel, mohla německá radost z postupu propuknout naplno.

Konečný výsledek zápasu fotbalového Eura v Německu (29.6.2024):

Osmifinále (Dortmund):

Německo – Dánsko 2:0 (0:0)
Branky:
53. Havertz z pen., 68. Musiala. Rozhodčí: Oliver – Burt, Cook – Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Nagelsmann (trenér), Wagner (asistent) – Andersen, Maehle, K. Hjulmand (trenér). Diváci: 61 612

Německo: Neuer – Kimmich, Rüdiger, Schlotterbeck, Raum (81. Henrichs) – Kroos, Andrich (64. Can) – Sané (88. Anton), Gündogan (64. Füllkrug), Musiala (81. Wirtz) – Havertz. Trenér: Nagelsmann

Dánsko: Schmeichel – Andersen, Vestergaard, Christensen (81. Bruun Larsen) – Bah (81. Kristiansen), Delaney (69. Norgaard), Höjbjerg, Maehle – Skov Olsen (69. Y. Poulsen), Eriksen – Höjlund (81. Wind). Trenér: K. Hjulmand

Související

sport

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra

Až se bude volit 29. května nový předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), budou se o tento nejvyšší post v tuzemském fotbale ucházet vedle současného šéfa Petra Fouska další dva kandidáti majitel třetiligového Motorletu Praha Rudolf Blažek a prezident fotbalové Mladé Boleslavi David Trunda. Nikdo jiný se tak do voleb nepřihlásil.
Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

Více souvisejících

Fotbal Euro 2024

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy