Euro 2024: Divoký zápas pod rozbouřeným nebem zvládli Němci a přes Dány postoupili do čtvrtfinále

Domácí reprezentace bude nadále dělat radost svou účastí na fotbalovém Euru německým fanouškům. Po divokém osmifinále, které bylo poznamenáno nečekanou pětadvacetiminutovou pauzou kvůli bleskům s kroupami a vodopády deště, ale také častými vstupy videosystému VAR, který neuznal dva góly (po jednom na obou stranách), ale zase přisoudil Němcům penaltu po Andersenově ruce. Tu následně proměnil Havertz, po chybném rozhodnutí gólmana Schmeichela pak po úniku zvýšil na 2:0 Musiala a dvougólový náskok si už Němci dokázali pohlídat.

Hnáni dopředu početným publikem, jak je na rozlehlých hledištích v Dortmundu zvykem, se Němci snažili zakousnout do svého soupeře hned v úvodu utkání. Proto tak po čtyřech minutách hry dokázal Schlotterbeck svou hlavičkou již po několikátém rohovém kopu dostat míč do branky, gól ale nakonec nebyl uznán kvůli předešlému faulu ze strany Kimmicha. Právě Kimmich pak za chvíli zakončoval na zadní tyč, ale svůj faul díky Schmeichelovi neodčinil. Dánský gólman se následně ukázal i proti Havertzově střele z první. Běžela 24. minuta zápasu, když se poprvé Dánové dostali do příležitosti, v ní ale Maehle střílel jen těsně mimo. Po 35 minutách hry byl nucený anglický sudí Oliver poslat fotbalisty ze hřiště do kabin a přerušit utkání kvůli mohutné bouřce s kroupami.

Aktéři se na hrací plochu vrátili po 25 minutách a podobně jako úvod zápasu, tak i úvod části zápasu před regulérní poločasovou pauzou vyšla lépe Němcům. Nejprve Havertz hlavičkoval pouze do Schmeichela, následná Schlotterbeckova dorážka mířila jen do boční sítě. Přesto to mohli být Seveřané, kteří mohli ještě v první půli šokovat, kdyby dokázal brejk využít Höjlund.

 Dánům se přeci jenom podařilo vstřelit branku a to tři minuty po návratu z poločasové pauzy. Tehdy se po menším zmatku v německé obraně se míč po přiťuknutí od Delayneho nejlépe zorientoval Andersen, k němuž se míč odrazil a poslal ho za Neuerova záda. Následně ale dánská radost zhořkla, když gól nebyl uznán pro Delayneho ofsajd. V 53. minutě pak Andersen dopadl svůj smutný příběh, když tehdy zařídil pro Němce penaltu nešťastnou tečí rukou. Z puntíku se pak trefil Havertz, který překonal Schemiechela i přesto, že dánský gólman vystihl směr střely.

Velice aktivní Havertz se mohl postarat o navýšení skóre, kdyby ovšem svůj následný brejk dokázal zakončit daleko přesněji než neúspěšným přehozením Schmeichela. Nakonec se Němci dočkali druhé branky v 68. minutě, kdy Schlotterbeck svým dlouhým a vysokým balonem vyslal do úniku Musialu, který se tak vydal vstříc Schmeichelovi, který chybně nešel naproti míči, zůstal u branky a tak ho pak Musiala překonal, 2:0.

Postupem času to byli spíše Němci, kteří kontrolovali hru a Dány už k ničemu většímu nepouštěli. Navíc mohli vést i 3:0, kdyby ale Wirtzův gól platil. Vše zhatil totiž předešlý ofsajd, jak ukázal VAR. Když pak neskóroval ani Havertz, proti němuž se zaskvěl Schmeichel, mohla německá radost z postupu propuknout naplno.

Konečný výsledek zápasu fotbalového Eura v Německu (29.6.2024):

Osmifinále (Dortmund):

Německo – Dánsko 2:0 (0:0)
Branky:
53. Havertz z pen., 68. Musiala. Rozhodčí: Oliver – Burt, Cook – Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Nagelsmann (trenér), Wagner (asistent) – Andersen, Maehle, K. Hjulmand (trenér). Diváci: 61 612

Německo: Neuer – Kimmich, Rüdiger, Schlotterbeck, Raum (81. Henrichs) – Kroos, Andrich (64. Can) – Sané (88. Anton), Gündogan (64. Füllkrug), Musiala (81. Wirtz) – Havertz. Trenér: Nagelsmann

Dánsko: Schmeichel – Andersen, Vestergaard, Christensen (81. Bruun Larsen) – Bah (81. Kristiansen), Delaney (69. Norgaard), Höjbjerg, Maehle – Skov Olsen (69. Y. Poulsen), Eriksen – Höjlund (81. Wind). Trenér: K. Hjulmand

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal Euro 2024

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy