Výkonný výbor Evropské fotbalové unie UEFA na svém úterním zasedání konajícím se ve švýcarském Nyonu rozhodl o pořadatelích evropských fotbalových šampionátů v letech 2028 a 2032. Je tak jasné, že v roce 2028 se fotbalový svátek starého kontinentu přestěhuje na Ostrovy a kromě kolébky fotbalu Anglie se bude na tomto turnaji podílet ještě Skotsko, Wales, Severní Irsko a Irsko. V roce 2032 pak půjde taktéž o šampionát, o jehož pořadatelství se bude dělit více států, konkrétně Itálie s Tureckem.
Co se týče prvního ze dvou inkriminovaných šampionátů, tak jeho úvodní zápas se odehraje ve velšském Cardiffu, finále pak pochopitelně na věhlasném a legendárním londýnském Wembley. Zápasy by se měly hrát i na dvou stadionech, které se teprve staví či rekonstruují. Konkrétně se jedná o Everton Stadium v Liverpoolu, který má nahradit stávající Goodison Park, stejně tak není hotova ani rekonstrukce Casement Parku v Belfastu. Tam mimochodem plánovaná rekonstrukce ještě ani nezačala.
Jinak se tedy bude tento ostrovní šampionát konat na následujících stadionech: Belfast (Casement Park), Birmingham (Villa Park), Cardiff (Principality Stadium), Dublin (Aviva Stadium), Glasgow (Hampden Park), Liverpool (Everton Stadium), Londýn (Tottenham Hotspur Stadium a Wembley), Manchester (Etihad Stadium) a Newcastle (St James' Park).
Zatím není jasné, jak se UEFA postaví ke svému dřívějšímu rozhodnutí o tom, že automatickou účast na šampionátu mají země pouze tehdy, pokud onen šampionát spolupořádají pouze dvě země. Mohlo by se tak stát, že poté, co všech pět pořadatelských zemí půjde do kvalifikace, tak že právě z této kvalifikace nemusí někdo z pěti pořadatelských zemí na Euro 2028 postoupit.
Ze zákulisí už podle britských médií unikají hlasy, že by UEFA nebyla nakloněna k tomu, kdyby měly dva případně neúspěšné pořadatelské týmy v kvalifikaci i tak zajištěny dvě účastnická místa na závěrečném turnaji. Proto se tak bude o tomto tématu v UEFA nadále jednat.
Původně se o šampionát v roce 2028 ucházela Itálie a Turecko. Nakonec se ale tyto země domluvily na společné kandidatuře o pořádání Eura 2032 a tato kandidatura uspěla. A to i navzdory předešlému vyjádření UEFA, že společné kandidatury by měly podávat pouze sousedící země. Zatímco Anglie pořádala evropský fotbalový šampionát naposledy v roce 1996, kdy Češi postoupili až do finále, kde nestačili na Němce, Itálie pořádala tento fotbalový svátek v letech 1968 a 1980. Turecko pak turnaj nikdy nepořádalo, v minulosti se o něj snažilo ve společné kandidatuře s Řeckem.
V Anglii a ve Skotsku, stejně jako v Itálii se pak hrály zápasy Eura 2020 konajícího se kvůli covidu až v roce 2021. Tehdy se šampionát konal v 11 zemích Evropy.
Oproti ostrovnímu šampionátu pak ještě není jasné, v jakých městech a na jakých stadionech se turnaj v Itálii a Turecku bude hrát. Obě země přišly s nabídkou potenciálních 20 stadionů, přičemž nakonec se v obou těchto zemích bude hrát na pěti stadionech.
Související

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
před 1 hodinou

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
před 1 hodinou

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
před 3 hodinami

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
před 3 hodinami

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
před 5 hodinami

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
před 7 hodinami

Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
včera

Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
včera

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
včera

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
včera

Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové
včera

Fico zradil Slovensko, útočí opozice na premiéra kvůli cestě do Moskvy
včera

Washington se může stáhnout z mírových jednání, když je Moskva nechce. Hrozí válka v Česku?
včera

Nečas zřejmě proti Švýcarsku nenastoupí. Výstroj mu zůstala na letišti v Londýně
včera

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
včera

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
včera

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
včera
Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají.
Zdroj: Jakub Jurek