Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

Jak už bylo dříve řečeno, úkolem najít nového trenéra byla pověřena pětičlenná pracovní skupina, ve které kromě Fouska nalezneme ještě asociační místopředsedy Jiřího Šidliáka a Jana Richtera, člena výkonného výboru a spolumajitele Viktorie Plzeň Adolfa Šádka a také nového asociačního technického ředitele Ericha Brabce. Vedení FAČR pak navíc vše konzultuje ještě se svým poradním orgánem, tedy Sportovní radou.

"Probíhají jak jednání pracovní skupiny, tak i Sportovní rady. Pochopitelně proběhla i určitá komunikace s určitými kandidáty, ale blíže to zatím nelze upřesňovat. Dá se říct, že výběr adeptů se zúžil. Kolik možných kandidátů bylo nebo je, to nemohu prozradit," uvedl na pondělní tiskové konferenci Fousek.

V předešlých dnech se v souvislosti s uvolněným postem hlavního kouče národního týmu hovořilo třeba o kouči Slovácka Martinu Svědíkovi či o kouči Plzně Miroslavu Koubkovi. Některá média však mají za to, že největší šanci na to stát se trenérem reprezentace má Ivan Hašek, jemuž by měl při tom z pozice manažera národního týmu pomáhat Pavel Nedvěd. Sám Fousek ovšem k osobě Ivana Haška nedávno pro ČTK a Radiožurnál Sport prohlásil, že jeho šance jsou malé vzhledem k tomu, že si ho někteří nepřejí. "Proběhla celá spousta spekulací, některé jsou úplně nerealistické. Dokud proces výběru trenéra nebude dokončen, nemůže pochopitelně z naší strany zaznít žádné jméno," řekl k tomu Fousek a pokračoval: "Máme svůj plán, podle něj postupujeme. Nic neprotahujeme, není to žádná váhavost, rozpačitost. Řekli jsme, že trenér by měl být znám do ledna, možná to bude i dřív. Ve vlastním zájmu se snažíme jednání urychlit. Ve čtvrtek to spíše nepředpokládám."

Technický ředitel FAČR Erich Brabec pak prozradil, co už se při hledání nového kouče stihlo odehrát. "Proběhlo on-line jednání se Sportovní radou. Umožnila mi, abych veřejně řekl, že už přednesla nějaký návrh. Ale z pochopitelných důvodů s ním nejdříve seznámím předsedu a výkonný výbor," nechal se slyšet konkrétně.

Fousek ujišťoval, že se v otázce nového kouče národního týmu hledá koncepční řešení a tudíž se hledá někdo, kdo dostane smlouvu až do konce kvalifikace na mistrovství světa. "Není to tak, že se asociace teď probudila a začala někoho hledat. FAČR trenéra vybírá, to je zásadní rozdíl. Pracovní skupina je z mého pohledu standardní proces. Když jsme (před lety) vybírali Karla Brücknera, také v něm figurovala pracovní skupina složená z předsedy, tří místopředsedů a generálního sekretáře, kterým jsem tehdy byl já. Vybrali jsme tenkrát dobře, takže nikdo nemůže říct, že funkcionáři k takovému výběru nemají kompetenci," dušoval se Fousek, jenž je v současnosti zároveň členem výkonného výboru Evropské fotbalové unie UEFA. "Je to zodpovědné rozhodnutí, vybíráme trenéra nejsledovanější reprezentace v zemi, navíc před mistrovstvím Evropy. Jde o koncepční řešení pro Ligu národů a následnou kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Přistupujeme k tomu s odpovídající vážností. Jsme i v kontaktu s hráči, vědí, že chceme vybrat co nejlépe," pokračoval.

Vysvětlil také, proč se kromě kouče hledá i manažer národního týmu. "Ty dvě funkce se vzájemně ovlivňují, pochopitelně i konkrétní osoby. Je potřeba, aby tam byla určitá kompatibilita. Pracujeme na tom jako na celku," řekl Fousek, jenž ujistil, že se hledají i noví asistenti hlavního trenéra. "Nebudeme nutit trenérovi asistenta, kterého by nechtěl, ale chceme do jmen promítnout i své představy. Možnost, že asistenti budou pracovat i jinde, existuje," zakončil Fousek, který však neočekává, že už na čtvrtečním jednání výkonného výboru bude o všech jménech jasno.

Kromě toho se v současné době výkonný výbor FAČR zabývá tím, kam umístí základnu reprezentačního výběru při mistrovství Evropy v Německu. Vzhledem k tomu, že hned dva zápasy ve skupině Češi sehrají v Hamburku, FAČR preferuje mít základnu právě blízko tohoto přístavního města. Řeší se i soustředění před šampionátem, které se nejspíše uskuteční od 3. do 10. června v Rakousku, přičemž poslední přípravný zápas před turnajem by se měl odehrát v Praze.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.
Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Více souvisejících

Fotbal FAČR Ivan Hašek (fotbalový trenér) Pavel Nedvěd

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy