MS ve fotbale zažilo finále plné zvratů. Argentinci zvládli penalty a po 36 letech vyhráli

V katarském Dauhá oba fináloví účastníci hráli o hodně. Francouzi hráli o obhajobu titulu mistrů světa, Argentinci zase chtěli tuto trofej pozvednout nad hlavu po 36 letech a zvláště si ho přál Lionel Messi, pro nějž se tak největší pravděpodobností jednalo o poslední zápas za reprezentaci. Ve finále se tak střetli také dva hráči bojující o trofej pro nejlepšího kanonýra tohoto turnaje, tedy Messi a Kylian Mbappé. A oba se tak značně činili, zatímco argentinská hvězda vstřelila ve finále dvě branky, přičemž tu první z penalty (nepočítáme-li penaltový rozstřel), francouzský střelec zaznamenal hned hattrick, což se ve finále MS povedlo některému hráči poprvé vod roku 1966. Právě díky Mbappému se Francie dvakrát vrátila do boje o zlato, jelikož dlouho prohrávala 0:2, v poslední desetiminutovce se ji ale podařilo vyrovnat na 2:2. V následném prodloužení taktéž prohrávala, ale Mbappé z penalty vyrovnal na 3:3. Penaltový rozstřel ale zvládli lépe Argentinci, kterým se tak splnil jeden veliký sen.

Podle konečného výsledku a podle vyústění zápasu až do penalt to vypadá, že se jednalo o dramatický zápas po celou dobu zápasu, jenže do samotného finále lepší nohou vstoupili Argentinci a to na tolik, že dlouhou dobu svého soupeře k ničemu pořádnému nepustili. Že právě pro Jihoameričany se jedná o velký zápas a že tak chtějí mermomocí titul mistrů světa po 36 letech, bylo znát v tom, s jakou vervou se do finále pustili. A svou snahu jít co nejrychlejší cestou za vysněným titulem zvýraznili v polovině první půle, kdy Di María bez větších potíží přešel přes Dembélého, jenž nakonec zatáhl ve vápně za záchrannou brzdu. Polský sudí Marciniak tak celkem bez větších pochybností následně ukázal na penaltový puntík. K tomu se pak nepostavil nikdo jiný než Messi a ten s přehledem proměnil. Stal se tak prvním fotbalistou, který se trefil ve všech fázích mistrovství světa.

Argentinci skutečně málokdy půjčovali balón obhájcům titulu z Francie, kterým se za první poločas nepodařilo ani jednou zakončit do prostor mezi třemi tyčemi a hledali tak vůbec recept na to, jak překonat argentinskou defenzivu, pokud se dostanou k míči. Naopak Argentinci tak zvýšili na 2:0 zásluhou Di Maríi ve 36. minutě. Fotbalista Paris Saint Germain tehdy zužitkoval přihrávku Mac Allistera. Možná, že za pomalý rozjezd Francouzů v zápase mohlo i nachlazení pěti hráčů krátce před finále, přičemž někteří z nich se stihli vrátit na hřiště. Nicméně, nebylo času na zbyt a kouč Deschamps tak musel chtě nechtě už ve 41. minutě provést hned dvojí střídání. Dolů tak šel kromě Dembélého a překvapivě Giroud a nahoru šel naopak Thuram a Kolo Muani.

Začátek druhé pětačtyřicetiminutovky ovšem taktéž nevycházel podle francouzských představ a i tehdy nebyli daleko od toho, aby inkasovali. Až v 68. minutě se dočkali francouzští fotbalisté prvního zakončení, další přišla až začátkem závěrečné desetiminutovky. Nejprve po faulu Otamendiho na Kola Muaniho zahrávali Francouzi penaltu, kterou dokázal proměnit Mbappé, 2:1 pro Argentinu. Tento kontaktní gól jakoby bezprostředně vlil novou krev do žil Francouzům a skutečně za chvíli tu byli s rychlou protiakcí, v jejímž závěru Thuram z první přihrál balón Mbappému, ten se položil do střely a nádherným volejem vyrovnal na 2:2. Všechno tak rázem bylo postaveno na hlavu. Psychicky na tom byli lépe hned Francouzi, ale v nastaveném čase se jim obrátit stav nepodařilo, když neuspěl Rabiot. Za chvíli na druhé straně hrozil Messi, jenž si nepřišel na Llorise.

Muselo tak následovat prodloužení, jehož první část skončila dvěma velkými šancemi střídajícího Lautara Martíneze. Ve 108. minutě se přeci jenom povedlo skórovat, když sice nejprve opět neuspěl Lautaro Martínez, ale následně dopravil míč do branky dorážející Messi, jeden z francouzských obránců odkopával balón už v době, kdy byl celým objemem za čárou. Zdálo se tak, že Messi už definitivně nasměroval svoji Argentinu k trofeji, jenže o deset minut později Montiel zahrál nešťastně rukou a byla nařízena další penalta pro Francii. K té se opět postavil Mbappé a zkompletoval tak hattrick, když vyrovnal na 3:3. Hrálo se až do úplného konce, ještě v nastavení se dostal do obrovské příležitosti osamocený Kolo Muani, ale jeho střelu dokázal gólman Martínez nohou vyrazit.

Rozhodnout tak musely až penalty. Na úvod se trefili jak Mbappé, tak Messi. Gólman Martínez pak ale ukázal své kvality i při penaltách, když vychytal Comana. Protož se pak netrefil Tchouaméni, Argentinci byli blízko a při svých pokusech ani jednou nezaváhali. Mohla tak tedy propuknout nefalšovaná radost země, kde je fotbal náboženstvím a kde jejich Bůh Lionel Messi tak tímto triumfem, ke kterému dopomohl měrou vrchovatou, vyrovnal a možná že i překonal Diega Maradonu a stal se tak nesmrtelným.

Konečný výsledek finále mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru (18.12.2022):

Argentina - Francie 3:3 (2:2, 1:1) po prodloužení, na pen. 4:2
Branky: 23. (z pen.) a 108. Messi, 36. Di María - 80. (z pen.), 81. a 118. (z pen). Mbappé. Penalty proměnili: Messi, Dybala, Paredes, Montiel - Mbappé, Kolo Muani. Neproměnili: Coman, Tchouaméni. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Fernández, Acuňa, Paredes, Montiel - Rabiot, Thuram, Giroud. Diváci: 88 966

Argentina: E. Martínez - Molina (91. Montiel), Romero, Otamendi, Tagliafico (120.+1 Dybala) - Fernández - De Paul (102. Paredes), Mac Allister (116. Pezzella) - Messi, Álvarez (103. Lautaro Martínez), Di María (64. Acuňa). Trenér: Scaloni

Francie: Lloris - Koundé (120.+1 Disasi), Varane (113. Konaté), Upamecano, T. Hernandez (71. Camavinga) - Tchouaméni - Griezmann (71. Coman), Rabiot (96. Fofana) - Dembélé (41. Kolo Muani), Giroud (41. Thuram), Mbappé. Trenér: Deschamps

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy