Nezávisí to na objevu vakcíny, tvrdí o pořádání letní olympiády v Tokiu MOV

To, zda se budou příští rok konat Letní olympijské hry v japonském Tokiu, které se měly původně konat letos, podle Mezinárodního olympijského výboru (MOV) start této olympiády nezávisí na tom, jestli se najde protilék na nemoc COVID-19. Alespoň to takto uvedl člen koordinační komise MOV John Coates a to v reakci na slova Jošitakeho Jokokury, prezidenta Japonské lékařské asociace.

Přidejte svůj názor

olympiáda
doporučujeme

"Podle doporučení od WHO můžeme pokračovat v plánování na tento termín a přesně to děláme. Nijak to nezávisí na vakcíně," sdělil Coates v rozhovoru pro agenturu AAP a pokračoval: "Bylo by hezké ji mít. Ale my se samozřejmě dál budeme řídit pokyny WHO a japonských zdravotních úřadů, protože zdraví a blaho sportovců a dalších účastníků her je pro nás prioritou."

Připomeňme, že japonská vláda se spolu s Mezinárodním olympijským výborem před měsícem domluvily na odložení tohoto sportovního svátku o rok kvůli aktuální pandemii koronaviru. Nově se tak Hry v Tokiu budou konat na přelomu července a srpna příštího roku, konkrétně od 23. července do 8. srpna 2021.

MOV už se nechal slyšet, že právě toto datum je pro něj tím nejzazším možným, kdy se odložené Hry můžou konat a tudíž to znamená, že pokud by se nemohly konat ani příští rok, musely by být zrušeny. Což by bylo pro japonské Tokio deja vu, neboť právě v japonské metropoli už se měla v minulosti jednou letní olympiáda konat, ale nakonec musela být zrušena kvůli druhé světové válce.

Takovou možnost nevyloučil ani šéf organizačního výboru Joširo Mori, ani japonský premiér Šinzó Abe. Ten ve středu v japonském parlamentnu prohlásil, že pokud ani příští rok nebude pandemie pod kontrolou, nezbývá než tolik očekávánou sportovní akci opravdu zrušit.

Přišlo by tak vniveč určitě více než 13 miliard dolarů. Právě 13 miliard dolarů už totiž stihli pořadatelé za přípravu Her utratit a akce se navíc prodražila již zmiňovaným přesunem na rok 2021.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Světové atletiky Coe chválil Česko za první velký projekt po koronaviru

29.05.2020 20:44 V pondělí 1. června bude mít na programu česká atletika hned několik svých prvních závodů po celé…

Olympiáda v ohrožení? Uspořádat ji příští rok bude problematické

22.05.2020 11:43 Vlivný člen Mezinárodního olympijského výboru Australan John Coates je skeptický k vyhlídkám na…

Odklad olympiády v Tokiu vyjde draho. Bude se radikálně škrtat, avizují…

16.05.2020 21:07 Ačkoli od odložení olympijských her v Tokiu na příští rok uplynuly už bezmála dva měsíce, japonští…

Golf s Donaldem Trumpem? Už ne, říká světová jednička Rory McIlroy

16.05.2020 16:57 Golf s Donaldem Trumpem? Už ne. Světová jednička Rory McIlroy vyčítá americkému prezidentovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy