Sedmá grandslamová trofej pro Krejčíkovou a Siniakovou. Jak v Melbourne dopadli další Češi?

První grandslamový turnaj letošní sezóny Australian Open je u konce, své finále má za sebou i turnaj ženské čtyřhry. Toho se zúčastnil i český pár Barbora Krejčíková-Kateřina Siniaková, kterému se povedla obhajoba melbournského titulu z loňského roku, když nyní ve finále pokořil japonský pár Šúko Aojamaová, Ena Šibaharová 6:4 a 6:3. Znamená to tak tedy, že už 24 duelů v řadě nenašly české tenistky své přemožitelky. Připomeneme si i cestu dalších Čechů v rámci singlu tohoto grandslamového turnaje.

Že právě Krejčíková se Siniakovou ovládly i tento melbournský grandslamový turnaj v ženském deblu, o tom svědčí ta skutečnost, že pouze na jeho úvodu ztratily jediný set, konkrétně proti norsko-americkému duu Ulrikke Eikeriová, Catherine Harrisonová. Jinak prošly turnajem bez ztráty kytičky.

V nedělním finále vzaly Aojamaové se Šibaharovou hned v úvodním gamu prvního setu servis a poté, co bylo podání Češek pokaždé stoprocentní, nemohl z toho být jiný resultát než po 47 minutách hry zisk prvního setu.

Prakticky obdobně zahájily Krejčíková se Siniakovou i druhý set a i na jeho začátku sebraly svým japonským soupeřkám podání. Tentokrát ale ve čtvrtém gamu ztratily podání i Češky, stav se tak vyrovnal na 3:3. Následně se však českým tenistkám podařilo vyhrát další tři hry v řadě a dospět tak ke kýženému vítězství v celém turnaji, které je již jejich třetím v řadě.

"Jsem ráda, že s Katkou pořád hrajeme, a moc jí za vše děkuji. Máme za sebou dlouhou cestu a stále se snažíme zlepšovat a posouvat. Těším se na další společné zážitky. Blahopřeji také soupeřkám. Hrály opravdu dobře a vím, že nás chtěly porazit. Cítím z nich skvělou energii a líbí se mi, jak se prezentují," nechala se slyšet Krejčíková v děkovné řeči po zápase přímo na kurtu. Připomeňme, že rodačka z Ivančic si tak spravila chuť poté, co v ženském singlu skončila již v osmifinále, kde nestačila na Američanku Pegualovou.

"Jsme rády, že jsme tu mohly být a hrát v takto skvělé atmosféře. I já Báře děkuji. Byla to úžasná cesta a těším se na další turnaje. Je skvělé, že stále držíme spolu," doplnila svoji kolegyni Siniaková, jež zároveň připomněla narozeniny své maminky. "Tohle je pro ni velký dárek," dodala s úsměvem.

Poklony se pak dočkaly i od japonských soupeřek, u kterých nebylo nouze o slzy. "Chceme soupeřkám pogratulovat k sedmému grandslamovému titulu. Je to až neuvěřitelné, čeho dosáhly," řekla Šibaharová.

Životní turnaj zakončil Lehečka ve čtvrtfinále. Tam byla vystavena stopka i Karolíně Plíškové

Největší dojem z českých tenistů však na letošním Australian Open vedle Lindy Fruhvirtové, která došla do životního osmifinále, udělal v mužském singlovém turnaji Jiří Lehečka. Ten došel totiž ještě o fázi dále, a to díky tomu, že mimo jiné v osmifinále dokázal porazit Kanaďana Félixe Augera-Aliassima.

Porazil ho poté, co otočil nepříznivý stav, prohrával na sety 0:1. Konečný výsledek pak zněl 4:6, 6:3, 7:6 a 7:6. Mladoboleslavský tenista v prvním setu přišel hned o druhý servis a Kanaďanovi tak stačilo jen dopodávat do konce. To ve druhém oba tenisté držely své servisy skoro až do konce, za stavu 4:3 se ale povedlo využít Lehečkovi hned první brejkbol a díky tomu tak mohl stav zápasu vyrovnat na 1:1.

Následná třetí sada tehdy byla vyrovnaná až do zkrácené hry, v níž zanedlouho vedl jasně 6:0 a žádný obrat v něm nedopustil. Prakticky stejný tenis byl k vidění ve čtvrtém setu, který taktéž dospěl do tie-breaku, a zatímco v něm Lehečka neztratil ani jeden servis, Félix se dopustil hned dvou chyb při svém podání. Přestože zaznamenal Kanaďan 20 es, na Lehečku to z jeho pohledu nestačilo.

O semifinálovou účast si to Lehečka následně rozdal s řeckým tenistou Stefanosem Tsitsipasem, na kterého už ale nestačil. Právě jeho soupeř Tsipsipas začal o dost lépe čtvrtfinálové utkání, když hned na úvod sebral českému reprezentantovi první podání. Od té doby mířil jasně Řek za vítězstvím v první sadě.

Lehečka ve druhém setu díky pěti brejkbolům ve čtvrté hře dospěl málem k vedení 3:1, jenže Tsisipas do takového vedení českého tenistu nepustil a proto se tak v ní rozhodlo až ve zkrácené hře. V něm celkem rychle dospěl Řek k vedení 4:0 a nakonec v něm vyhrál jasně 7:2.

Lehečkovy naděje na obrat pak přišly vniveč ve třetím setu, když nevyužil hned tři příležitosti k tomu, sebrat soupeři podání, a to za stavu 3:3 a 40:0. Proto tak mohl následně nadále řecký tenista pomýšlet na úspěch, ke kterému došel. V desáté hře při servisu Lehečky za stavu 4:5 měl Tsipipas možnost mečbolu, kterého využil a mohl se tak radovat z vítězství.

Ve čtvrtfinále ženského turnaje se pak s Australian Open pro letošek rozloučila Karolína Plíšková, která nestačila na Polku Magdu Linetteovou, se kterou po téměř hodině a půl prohrála 3:6 a 5:7, přičemž jí určitě nepomohlo 36 nevynucených chyb, kterých se dopustila.

Australian Open 2023, ženy: Čtyřhra – finále (29.1.2022):

Krejčíková, Siniaková (1-ČR) - Aojamaová, Šibaharová (10-Jap.) 6:4, 6:3

Související

Barbora Krejčíková

Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad

Na blížícím se tradičním prvním grandslamovém turnaji v sezóně, tedy na Australian Open v Melbourne, se budou muset čeští tenisoví fanoušci obejít bez loňské wimbledonské vítězky Barbory Krejčíkové. Ta se, jak oznámili v neděli na svých webových stánkách organizátoři tohoto turnaje, z Australian Open odhlásila kvůli zranění zad. Zároveň tuto informaci potvrdila na svých sociálních sítích i sama tenistka. Tu tak nahradí Kanaďanka Rebecca Marinová.
Linda Nosková

Nosková se postarala o největší senzaci na Australian Open. Ve 3. kole vyřadila světovou jedničku

Na prvním grandslamu sezóny Australian Open už nebude pokračovat ženská světová jednička, Polka Iga Šwiateková. Čtyřnásobnou grandslamovou šampionku totiž dokázala česká reprezentantka Linda Nosková ve 3. kole tohoto turnaje v Melbourne vyřadit, když po dvou hodinách a 22 minutách vyhrála po třech setech 3:6, 6:3 a 6:4. Jde o životní triumf pro teprve devatenáctiletou rodačku ze Vsetína, pro kterou se jedná o vůbec premiérovou účast na Australian Open mezi seniorkami.

Více souvisejících

Australian Open tenis Barbora Krejčíková (tenistka) Kateřina Siniaková (tenistka) Karolína Plíšková (tenistka)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

před 2 hodinami

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

před 2 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

před 2 hodinami

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

před 6 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

před 9 hodinami

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

před 10 hodinami

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy