Ukrajinská tenistka Kalininová odmítla po vítězství podat ruku ruské soupeřce

Ukrajinská tenistka Anhelina Kalinina odmítla podat ruku své ruské soupeřce Veronice Kudermetové po pátečním vítězství v semifinále Rome Masters v Itálii.

Během rozhovoru s novináři na Foro Italico v Římě po zápase Anhelina Kalininová dle CNN své chování  vysvětlila takhle: "Nepodali jsme si ruce, protože ona je v podstatě z Ruska. Není tajemstvím, proč jsem ji nepodala ruku, protože tato země útočí na Ukrajinu. Ano, je to sport, rozumím tomu, ale toto je také politická záležitost. Nemá v tom nic osobního, ale obecně musím vyjádřit odpor."

Kuděrmetovová byla dotázána, jaký má s ukrajinskou soupeřkou vztah a odpověděla následující: „Myslím, že jsme sportovci. Jsme tady a milujeme to, co děláme. Nezáleží na tom, ze které země jste. Jsme sportovci a to je vše. Jsme tu, abychom hráli tenis."

Anhelina Kalininová odpověděla na otázku týkající se vlivu národnosti její soupeřky na charakter zápasu tak, že popřela takové spekulace a označila Veroniku Kuděrmetovovou za "špičkovou hráčku, velmi skvělou hráčku. Šlo o tenis."

Ukrajinka, která se na žebříčku WTA nacházela na 47. místě ve srovnání s Kuděrmetovovou, ta se držela na 12. příčce, nakonec vyhrála v těsném zápase ve třech setech s výsledkem 7-5, 5-7, 6-2.

Během rozhovoru na kurtu po zápase byla Ukrajinka dotázána na svou rodinu, která v současné době žije v Kyjevě. Odpověděla, že nedávno došlo k výbuchu bomby poblíž tenisové akademie, kde pracují její rodiče. Navíc, její prarodiče se rozhodli opustit Novou Kakhovku, kde došlo k výbuchu bomby nedaleko jejich domu, kde se narodila.

Kalininová po svém výkonu na kurtu ještě uvedla: "Pro mě je velmi důležité vyhrávat každý zápas, protože vím, čím si prochází Ukrajina. Chci jenom říct, že doufám, že mohu přinést trochu světla a možná i pozitivních emocí pro mou zemi."

V sobotním finále se Kalininová utká s Elenou Rybakinovou, která se narodila v Rusku, ale od roku 2018 reprezentuje Kazachstán.

Související

Linda Nosková

Nosková se postarala o největší senzaci na Australian Open. Ve 3. kole vyřadila světovou jedničku

Na prvním grandslamu sezóny Australian Open už nebude pokračovat ženská světová jednička, Polka Iga Šwiateková. Čtyřnásobnou grandslamovou šampionku totiž dokázala česká reprezentantka Linda Nosková ve 3. kole tohoto turnaje v Melbourne vyřadit, když po dvou hodinách a 22 minutách vyhrála po třech setech 3:6, 6:3 a 6:4. Jde o životní triumf pro teprve devatenáctiletou rodačku ze Vsetína, pro kterou se jedná o vůbec premiérovou účast na Australian Open mezi seniorkami.

Více souvisejících

tenis Anhelina Kalininová Veronika Kuděrmetovová

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 43 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 2 hodinami

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pellegrini vyrazí na první zahraniční návštěvu. Do Česka přijede ještě v červnu

Peter Pellegrini jako nový slovenský prezident navštíví Českou republiku při své první zahraniční cestě ve vrcholné funkci 26. června. Informoval o tom v rozhovoru pro agenturu TASR.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy