Konec vyhrožování na sociální síti? V Německu vše půjde k policii

Sociální sítě budou muset nenávistné komentáře, výhrůžky smrtí nebo nacistickou propagandu hlásit německé policii, a to včetně IP adresy počítače, odkud takový text přišel, což by mělo usnadnit vypátrání autora. Počítá s tím německá vláda, která dnes schválila příslušnou novelu zákona. Parlamentem by měla projít bez problémů.

Sociální sítě mají už nyní v Německu povinnost do 24 hodin od nahlášení mazat zjevně protiprávní příspěvky. Podle ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtové (SPD) je to sice důležité, ale nedostatečné opatření. Podle ní je nutné, aby původci nenávistných či výhružných zpráv čelili i možnému trestnímu postihu. "Nejsou to kavalírské delikty, ale útoky na demokracii," zdůrazňuje.

Proto budou mít sociální sítě nově povinnost samy od sebe speciálnímu oddělení Spolkového kriminálního úřadu (BKA) hlásit příspěvky, u nichž existují "konkrétní indicie" pro to, že by mohlo jít například o trestné činy vyhrožování smrtí, podněcování nenávisti vůči skupině obyvatel, šíření dětské pornografie nebo přípravy teroristického útoku. Běžných urážek se tato povinnost týkat nebude.

V rámci Spolkového kriminálního úřadu bude příspěvky posuzovat na 300 specialistů, kteří pak rozhodnou, zda případ postoupí státnímu zastupitelství. Lambrechtová zatím nechce říkat, s kolika případy ročně počítá, vzhledem k počtu 300 specialistů jich ale zřejmě budou nejméně desetitisíce. "Nemám obavu, že jich bude málo," připouští ministryně.

Kritiku například ze strany svobodných demokratů, že těmito kroky může omezit svobodu, Lambrechtová důrazně odmítá. "Demokracii přece nemohu chránit tak, že nechám lidi zastrašovat a nedělám nic," uvedla. Podle ní je potřeba nastavit rámcové podmínky, aby bylo možné svobodně vyjádřit názor, ale zároveň dát jasně najevo hranice stanovené trestním zákoníkem. "Ke svobodě slova nepatří vyhrožování smrtí někomu jinému," zdůrazňuje.

Vedle změn zákona týkajícího se sociálních sítí dnes německá vláda schválila také úpravy trestního zákoníku. Trestné má být mimo jiné vyjadřování souhlasu se závažnými trestnými činy či vyhrožování znásilněním nebo jiným sexuálním útokem. Ve druhém případě budou za takovou výhrůžku zveřejněnou na internetu hrozit až dva roky vězení, nebo pokuta.

Související

Princ William se svou rodinou

O princezně Kate psali dezinformátoři najatí Kremlem, píše CNN

Včera uplynul týden od chvíle, kdy se svět dozvěděl pravdu o zdravotním stavu princezny Kate. Manželka následníka britského trůnu odhalila, že má rakovinu. Do té doby se na sociálních sítích šířily nejrůznější spekulace, teorie i konspirace. Podle nejnovějších zjištění v tom měli prsty i Rusové. 

Více souvisejících

sociální sítě Německo Facebook

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy