Na Marsu budeme do 20 let, tvrdí NASA. Astronauty čekají krušné okamžiky

Washington - Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a soukromých společností jsou přesvědčeni, že i přes značné překážky by mohl první člověk odletět na Mars do 20 let. Dnes o tom informovala agentura AFP.

V pondělí začne ve Washingtonu třídenní konference, kde budou vědci diskutovat o nejnovějších kosmických plánech.

Zájem o cestu na rudou planetu v posledních měsících oživilo několik projektů, včetně návrhu na jednosměrný let kvůli úspoře financí. Vyslání lidí na Mars si podle průzkumu nevládní organizace Explore Mars a společnosti Boeing zveřejněného v březnu Američané přejí. Z více než tisícovky respondentů jich 71 procent odpovědělo, že přistání astronautů na této planetě očekávají do roku 2033.

Lidé podle zmíněného dotazování také chtějí, aby vláda zdvojnásobila rozpočet NASA. Vesmírná agentura nyní dostává 0,5 procenta federálního rozpočtu. Pro srovnání, v době programu Apollo, jehož cílem bylo přistání lidské posádky na Měsíci a její bezpečný návrat na Zemi, to byly čtyři procenta.

Šéf NASA Charles Bolden opakovaně prohlásil, že považuje lidskou misi na Mars za prioritu. Záměr ale zkomplikovala finanční krize, s jejímiž následky se Spojené státy stále potýkají.

"Pokud na tom dnes začneme pracovat, je možné přistát na Marsu do 20 let," uvedl Scott Hubbard ze Stanfordské univerzity. "Zázraky nejsou potřeba, nutné jsou peníze a plán, jak vyřešit technologicko-inženýrské výzvy."

Jedním z hlavních problémů je doprava 30 až 40 tun nákladu na Mars, který je podle propočtů nezbytný pro přežití posádky. Řešení si také vyžaduje otázka dostatečných palivových zásob, nebo jejich výroba během letu, aby se astronauti mohli na Zemi vrátit.

Během letu k Marsu bude posádka vystavena ionizujícímu záření. Kosmické paprsky (1) budou zčásti odstíněny speciálními materiály a o částicích vyletujících ze Slunce (2) bude posádka včas informována. Nebezpečná může být pro posádku srážka s mikrometeoroidy — při rychlosti 50000 km/h katastrofu způsobí i 1cm těleso.

Další odlišnost od ostatních „vesmírných" misí leží v odloučenosti posádky od řídicího střediska a ostatních lidí. Prodlevy při komunikaci se budou neustále zvětšovat až ji nebude možné normálně vůbec uskutečnit. To bude na posádku klást dosud neznámé nároky — skupinka lidí izolovaná několik let od ostatních bude muset být v mnoha ohledech soběstačná.

Astronauté budou muset dobře zvládat nejen náročné psychické, ale také fyzické podmínky. V prostředí bez gravitace dochází k určitým změnám v lidském těle, zejména oslabení svalů, jenž nejsou zatěžovány a k řídnutí kostí. Při misích v blízkosti Země to příliš nevadí, protože astronauté mohou být z kosmické lodi po přistání vyneseni a ošetřeni. Avšak po přistání na Marsu budou muset ihned být v dobré kondici, píše euweb.cz.

Související

Mars

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

Více souvisejících

vesmír, Mars NASA

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy