Londýn – Pokud chcete na vlastní kůži prožít jednu z největších záhad lidské mysli, není nic snazšího než si pohodlně sednout, sundat ponožky a zkusit se polechtat na chodidle. Pak požádejte kamaráda, aby vás polechtal. Rozdíl je evidentní. Proč tak tomu ale je? Zajímavé je také to, proč se smějeme, ačkoli lechtání není zrovna příjemná záležitost, informuje server mentalfloss.com.
Nemožnost zlechtat sám sebe přináší důkaz o tom, co dělá člověka člověkem. „Zde se dostáváme k otázkám ohledně našeho vědomí a sebeuvědomování," podotkl pro BBC George Van Doorn z Monash Univesity v australském Melbourne. Představte si, že by každý pohyb vašeho těla vytvářel potenciálně matoucí pocity: Kdykoli byste se sami dotkli vlastní nohy, mozek by to vyhodnotil jako útok nepřítele. Nastal by chaos.
Zjednodušeně řečeno, nemůžete sami sebe zlechtat, protože váš mozek ví, že to přijde. Doktorka Sarah-Jayne Blakemore z Institutu kognitivní neurovědy na londýnské University College více prostudovala schopnost mozku rozhodnout se „rychlostí světla". Naskenovala mozkovou aktivitu člověka, když byl lechtán na dlani a když se snažil lechtat sám sebe.
„Mozeček naprosto precizně předpovídá tělesné pohyby a vyšle signál do somatosenzorické kůry, která přijímá dotykové, tlakové, bolestivé a tepelné informace z receptorů umístěných například v kůži. Místo, kterého se chcete dotknout, mozek vmžiku znecitliví. A máte po lechtání," vysvětlila expertka. Naopak pohyby druhého člověka nejste schopni takovou rychlostí předvídat, takže se somatosenzorická kůra aktivuje.
Neuroložka dále upozornila na skutečnost, že mozek je naprogramován tak, aby nedůležité tělesné pocity předvídal a nevyvolával hned poplach. Můžete si to ověřit sami na sobě – například neregistrujete na nohou ponožky nebo necítíte záda, pokud jste opřeni v pohodlném křesle. Mozek se nezatěžuje „prkotinami", aby měl dost síly na aktivaci v případě nebezpečí, když vám po noze leze jedovatý pavouk.
Jsou také jedinci, kteří si ve spánku uvědomí, že právě mají sen, a mohou dokonce děj snu ovlivnit. Lékaři je proto požádali, aby se ve snu zlechtali. Ani v tomto případě nebylo možné svůj vlastní mozek ošálit.
Australský profesor Jakob Hohwy ale zjistil o „sebelechtání" ještě jednu zajímavou věc. Schizofrenici sami sebe zlechtat dokážou. Je to způsobeno pravděpodobně tím, že vlastní tělo vnímají odlišně a například se domnívají, že jejich končetiny ovládá někdo jiný. „Někde na trojúhelníku oči-prsty-mozek se u schizofreniků signál zadrhne," říká Hohwy.
Lechtání není legrace. Tak proč se smějeme?
Tato záhada fascinovala nemálo vědců, například Platóna, Galilea, Newtona či Darwina. Zcela jasná je pouze jedna věc. Nesmějeme se proto, že je to legrační. Pro mnoho lidí je lechtání nepříjemné.
Existují dva druhy lechtání. „Gargalesis" je silné lechtání na břiše či v podpaží, kdy se smějeme. „Knismesis" je lehčí forma, která evokuje spíše pocity, které máme při svědění. V tomto případě se nesmějeme.
Při dotyku vedou nervy signál z kůže do mozku, kde se aktivují dvě oblasti. Již zmíněná somatosenzorická kůra a dále pak část mozku zvaná „anterior cingulated cortex", která se zodpovědná za příjemné pocity.
Výzkum za pomocí elektromagnetické rezonance pak potvrdil, že smích při lechtání a smích při vyprávění vtipu aktivuje mozkovou oblast „Rolandic Operculum", která kontroluje obličejové pohyby, ale řídí také hlasové a emoční reakce. Když se smějeme během lechtání, je ovšem navíc aktivován hypotalamus. Ten vstupuje do hry, když cítíme bolest a když „bojujeme". Z toho neurologové odvozují, že smích při lechtání je vyslání signálu, že jsme submisivní a že se agresorovi vzdáváme. Snažíme se tak docílit toho, aby nepříjemný „lechtací útok" co nejdříve skončil.
Neurolog Robert Provine z americké Univesity of Maryland v Baltimoru ve své knize z roku 2000 „Smích: Vědecké vyšetřování" uvedl, že smích při lechtání upevňuje pouto mezi matkou a dítětem: „Když lidé říkají, že nesnášejí lechtání, zapomínají, že to kdysi byl první komunikační kanál mezi nimi a rodiči."
Závěrem je třeba dodat, že při lechtání se smějou také opice a dokonce i krysy. A co teprve tučňáci...
Zdroj: YouTubeChytré hodinky s GPS
Související
Meteorit zasáhl zaparkované auto ve Štrasburku. Zanechal v něm půlmetrovou díru
Svatomartinská husa 2023: Produkce se snižuje, ceny letí vzhůru
zajímavosti , Vědci , život
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Zemřel producent a politik Petr Hannig
před 1 hodinou
OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně
před 1 hodinou
Hřib chce vést Piráty do voleb. Bude se radit s ekonomy a odborníky
před 2 hodinami
Panama reaguje na Trumpa. Prezident posílá jasný vzkaz do Bílého domu
před 3 hodinami
Útočníka ze školy v Rudolfově poslal soud do ústavu. Je podezřelý z pokusu o vraždu
před 3 hodinami
Trump na 90 dní zrušil americkou zahraniční pomoc. Republikáni vysvětlili, na co cílí
před 4 hodinami
Policisté s dlouhými zbraněmi zasahovali v areálu ČZU. Hledaný muž se jim přihlásil
před 5 hodinami
Nebezpečné počasí na východě Česka. Tvoří se ledovka, varoval ČHMÚ
před 5 hodinami
První noc s Trumpem změnila mnohé. USA odstupují od klíčových smluv, cílí se i na děti migrantů
před 6 hodinami
Trump začal sestavovat vládu. Rubia jako šéfa diplomacie posvětili i demokraté
Aktualizováno před 6 hodinami
"Putin ničí Rusko." Trump po návratu do Bílého domu vyslal vzkaz do Kremlu
před 7 hodinami
Trump napravuje domnělé křivdy. Útočníci na Kapitol míří zpátky na svobodu
před 8 hodinami
Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí
před 10 hodinami
Elon Musk při jásání nad Trumpem opakovaně zdvihl pravici, což vypadalo jako Heil Hitler
před 10 hodinami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
Aktualizováno včera
Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv
včera
Smích Clintonové a Bidena během Trumpova projevu vystřídala zasmušilost. Musk promluvil o „rozcestí civilizace“
včera
"Od tohoto okamžiku je úpadek Ameriky u konce." EZ pro vás připravily přepis Trumpova inauguračního proslovu
včera
Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat
včera
Trump může učinit Ameriku velkou, ale samotnou. Namísto sjednocení zvolil další polarizaci
Donald Trump během inauguračního proslovu nezklamal. Místo sjednocujícího projevu okamžitě vyhlásil nouzový stav na hranici s Mexikem a svou rétorikou ještě prohloubil již tak polarizovanou americkou společnost.
Zdroj: Jakub Jurek