Lidé v ohrožení? V řekách a oceánech se skrývá nebezpečí, o kterém většina z nás ani netuší

Varující zpráva tento týden přišla od vědců. Řeky a oceány jsou zamořeny zbytky léků, v nebývale vysokém množství, To má nejen důsledky na obyvatelstvo které kolem nich žije ale především celý ekosystém planety, informuje The Guardian.

"Velká část zdrojů pitné vody a sladkovodních ekosystémů je ohrožena vysokou koncentrací léčiv," uvedl v úterý na tiskové konferenci ve Vídni Francesco Bregoli, výzkumný pracovník institutu pro vodní vzdělávání v Delftu v Nizozemsku a šéf mezinárodního týmu, který vyvinul metodu sledování znečištění vod léčivy.

Velké množství léků jako jsou analgetika, antibiotika, hormony, psychiatrické léky nebo antihistaminika bylo zjištěno na úrovních nebezpečných pro volně žijící živočichy. Ty na ně mohou mít zhoubný vliv. Endokrinologické léky například způsobují pohlavní změny u ryb a obojživelníků.  

Jako příklad Bregoliho tým uvádí zamoření lékem Defonack. Ten se běžně používá proti zánětům. Na světě je ročně vyrobeno 2400 tun tohoto léku. Několik set kilogramů končí v řekách. Čističky odpadních vod jsou z toho schopny zachytit zhruba pouze 7%.  

Zbytek odchází do volné přírody. 20% absorbuje okolí řek a zbytek se dostává do oceánů. Výzkumníci zjistili, že více než je povolený limit Defonacku v EU, tedy 100 nanogramů na litr vody, je zamořeno na planetě více než 10 000 kilometrů řek.

Vědci ve své zprávě upozorňují především na skokový nárůst znečištění léky. Zatímco v roce 2000 bylo takto postiženo 50% toků, o deset let později již nenašli řeku bez kontaminace léčivy. V severní America a Evropě je problém díky vyspělému vodnímu hospodářství a čističkám vod poněkud menší. K nejhoršímu znečišťování dochází v Asii a Africe, kde prakticky žádná dekontaminace znečištěné vody neexistuje.

Vedle zavedení procesů k čištění vody, by základem k omezení znečištění léčivy, mělo být zavedení nových snadno odbouratelných léčiv a především omezení jejich konzumace. Jak zpráva varuje, největší nebezpečí plyne především z nárůstu odolnosti nemocí proti antibiotikům. Těch se dostává po použití do přírody skrze odpad až 70-80%.

Související

Ilustrační foto

Průlom v léčbě astmatu. Vědci mají poprvé po 50 letech nový lék

Vědci oznámili průlom v léčbě astmatických záchvatů. Objevili první novou terapii za posledních 50 let. Injekce zaměřená na tlumení části imunitního systému, která při záchvatech astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) přechází do zvýšené aktivity, slibuje zásadní změny v péči o pacienty, uvedl server BBC.

Více souvisejících

léky Moře řeky

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Breaking News | Právě se stalo

Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli.

před 48 minutami

Aktualizováno před 50 minutami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

Mohou USA uspět v Sýrii? Zbývá jim prakticky jediná možnost

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii otevřel dveře k moci několika frakcím, které soupeří o kontrolu nad zemí. Situace zůstává velmi nestabilní a hrozí, že se Sýrie stane útočištěm pro teroristické skupiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy