Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

Chráněné mouchy

V dubnu se na Slovensku řešil případ nízkého letu vrtulníku nad chráněnými oblastmi Malé Fatry, kde hnízdí chránění orli a sokoli. Na palubě vrtulníku byl Filip Kuffa, náměstek ministra životního prostředí za koaliční Slovenskou národní stranu (SNS), což vyvolalo vlnu kritiky na jeho adresu. Pro tento let bylo totiž vyžadováno udělení speciální výjimky.

Z tohoto důvodu byl svolán mimořádný výbor pro zemědělství a životní prostředí, kde měl Kuffa své jednání vysvětlit. Po odchodu ze zasedací místnosti výboru se pokusil osvětlit své stanovisko i redaktorce televize Markíza Martine Törökové. 

Kuffa se snažil argumentovat v „hypotetické rovině“ následovně: „Teď když si sednete do auta, převezete se autem do své redakce, srazíte pět chráněných much.“ Argumentace náměstka narazila na faktickou poznámku redaktorky: „Nemáme chráněné mouchy.“ Na tuto poznámku Kuffa odpověděl mlčením.

Kouření v parlamentu jako výzkum

Na sociální síti nejmenší koaliční strany SNS se objevilo video z kanceláře poslance Rudolf Huliaka. Na videu bylo vidět, jak poslanec fouká kouř z cigarety do skleněné nádoby s rostlinou. Dělám pokus na rostlině, když jí fouknu kouř, oxid uhličitý, jestli bude růst,“ objasnil pro televizi Markíza. Zatímco Huliakova vědecká teorie vzbudila pochybnosti, ještě větší ohlas vyvolal fakt, že poslanec kouřil v prostorách slovenského parlamentu, kde je kouření zakázáno. 

Na dotaz redaktora, zda ví o zákazu kouření v Národní rady (NR) SR, poslanec argumentoval, že měl u sebe popelník. Následně zopakoval, že dělal experiment, aby dokázal, že oxid uhličitý rostlině neškodí, ale naopak, prospívá. Na otázku, kdo mu poradil, že dehet z cigarety prospívá rostlinám, Huliak odpověděl stručně: „Já mám základní vzdělání“. 

Huliak, předseda menší strany Národná koalícia / Nezávislí kandidáti a starosta obce Očová, se dostal do parlamentu na kandidátce SNS. Své působení pod záštitou SNS, společně s dvěma dalšími poslanci Národní koalice, ukončil v říjnu po neshodách uvnitř poslaneckého klubu. 

Řešení války „prodlouženým víkendem“

Prezidentská superdebata na veřejnoprávní RTVS nabídla hned několik momentů, které si vysloužily pozornost nejen svou kontroverzí, ale i nechtěným humorem. Jedním z nejvýraznějších účastníků debaty byl prezidentský kandidát Róbert Švec, předseda mimoparlamentního Slovenského hnutí obrody, který se již ucházel o nejvyšší ústavní funkci v minulých volbách roku 2019. 

V diskusi o zahraniční politice Švec přednesl svůj mírový plán na ukončení konfliktu na Ukrajině, pokud by se stal novým slovenským prezidentem. „Pozvu prezidenta Lukašenka, Putina a Zelenského na Slovensko, dáme si prodloužený víkend a garantuji vám, že bude mír na Ukrajině,“ prohlásil přesvědčeně. 

Právě běloruský prezident Alexandr Lukašenko byl v rámci ankety Rádia Slovensko Švecem označen jako jemu hodnotově nejbližší lídr. Zároveň dodal, že i když je na ruského prezidenta Vladimira Putina vydán mezinárodní zatykač, Slovensko by ho podle něj nemuselo vydat. 

Švec zakončil své pamětihodné vystoupení v debatě prezidentských kandidátů zcela nečekaně, když na závěr pořadu oznámil odstoupení z boje o prezidentský palác s doporučením pro své sympatizanty, aby svůj hlas věnovali preferenčně silnějšímu kandidátovi Štefanovi Harabinovi. 

Mírové jednání v Očové

Jedním z nejpozoruhodnějších momentů na politické scéně v prosincovém období se stal příspěvek Rudolfa Huliaka, který nabídl svou obec jako dějiště pro mírové jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. „A protože Národná koalícia chce také přispět k míru, nabízím Očovou ke vzájemným jednáním mezi oběma delegacemi,“ píše na sociální síti

Jako hlavní argumenty, proč by se Očová měla stát dějištěm mírových jednání, zmínil strategickou polohou obce, dostupné prostory pro jednání a také schopnost zajistit bezpečnost oběma delegacím. Největší pozornost však vzbudil jeho příslib cateringu. „Oběma delegacím nabízím čerstvé maso na guláš, a pokud dá ministerstvo výjimku, tak i – víte jaké,“ čímž narážel na listopadovou kauzu, kdy iniciativa „My sme les“ upozornila na tatranskou restauraci, která, jak vyplynulo ze zjištění televize Markíza, lákala zákazníky na pokrmy z medvědího masa bez příslušného povolení od ministerstva životního prostředí.

Huliak, který se dostal do povědomí veřejnost i díky tématu regulace populace medvěda hnědého, vyjádřil po svém odchodu z poslaneckého klubu SNS kritiku na adresu ministra životního prostředí Tomáše Taraby (SNS) kvůli jeho stylu řízení ministerstva, stejně jako za personální změny, které se dotkly i nominanta Národní koalice.

Starosta Očové zdůraznil, že se jedná o vážnou záležitost, ačkoliv se jeho příspěvek může jevit humorně. „Jestli to bude Očová, Sliač nebo Tatry, bude to ten nejlepší příspěvek, který může Slovensko pro mír udělat,“ dodal na závěr.

Související

Více souvisejících

Slovensko Rudolf Huliak

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hasiči odklízí následky tragické srážky vlaků v Pardubicích. (6.6.2024)

Na železnici se loni umíralo hlavně při střetech vlaků s osobami

V Česku loni zemřelo při mimořádných událostech na dráhách 221 osob, uvedla Drážní inspekce v tiskové zprávě. Počet usmrcených i zraněných byl v porovnání s předchozími roky nižší. Více než 85 procent obětí jsou lidé, kteří v rozporu se zákonem vstoupili do kolejí, sdělili inspektoři. 

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

České hokejové „dvacítce“ se po roce opět podařilo vyřadit z MS Kanadu. Tentokrát na její domácí půdě

Říká se, že dvakrát do stejné řeky nemáš vstupovat. Pokud jde ale o řeku, do jako poslední dva roky vstupují čeští hokejoví mladíci do 20 let, tak si to nechají čeští fanoušci líbit. Zvlášť když v rámci ní pokaždé ve čtvrtfinále porazí Kanadu a letos navíc na její domácí půdě v Ottawě. Díky tomu, že po roce o svém postupu opět rozhodli Češi v poslední minutě, tentokrát o vítězství 4:3, tak můžou počtvrté za sebou bojovat o cenný kov a navázat tak na předchozí stříbro a bronz.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

včera

důchody

Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda

S příchodem nového roku nás čeká řada důležitých změn, které ovlivní každodenní život většiny obyvatel České republiky. Některé změny budou znamenat vyšší náklady pro občany, jiné přinesou nové možnosti a ulehčení v určitých oblastech. Podívejte se na klíčové novinky, které nás od 1. ledna 2025 čekají.

včera

Ohňostroje

Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost

Němečtí představitelé vyzvali k razantnímu zásahu proti nelegálně dováženým a domácím „ohňostrojovým bombám“ po smrti pěti lidí na Silvestra, kteří zahynuli při výbuchu pyrotechniky. Tyto pyrotechnické výrobky, určené pro osobní použití, jsou často přiváženy z Polska a České republiky a kombinovány s domácími předměty, což vede k mnohem silnějším výbuchům.

včera

Dušan Holý

V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog

Ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel profesor Masarykovy univerzity, zpěvák, etnolog a muzikolog Dušan Holý. Tento mezinárodně uznávaný znalec lidové hudby, narozený v obci Hrubá Vrbka, byl jednou z nejvýraznějších postav evropské etnomuzikologie. Informaci o jeho úmrtí zveřejnila obec Hrubá Vrbka na svých facebookových stránkách.

včera

Bhópál zahalil jedovatý mrak. Tisíce lidí začaly v noci umírat v ohromných bolestech.

Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá

Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.

včera

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.

včera

Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí

V newyorské čtvrti Queens došlo k dramatické střelbě, při níž bylo zraněno deset lidí, kteří čekali před nočním klubem Amazura na začátek soukromé akce. Podle policie čtyři ozbrojení muži zaútočili na skupinu mladých lidí ve věku 16 až 20 let kolem 23:15 místního času.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy