Bublina vzduchu v žíle nebo tepně: Opravdu je smrtelná?

Všichni známe scénu, při níž lékař nabere do injekční stříkačky očkovací látku a pak jí trochu odstříkne do vzduchu. Ti znalejší vědí, že je to proto, aby ve stříkačce nezůstala ani kapka vzduchu. Říká se, že totiž, že i malá bublinka v žíle nebo tepně nás může zabít. Je to ale skutečně pravda?

Příčiny embolie mohou být ve chvíli, kdy jsou cévy odhaleny a tlak nechá vzduch, aby se do nich dostal. Může se to stát ve chvíli, kdy dostanete injekci nebo infúzi. Právě kvůli vzduchovým bublinám lékaři nejdříve klepou stříkačkou a mačkají píst, dokud z jehly nevystříkne trochu tekutiny.

Jinou situací, kdy se to může stát, jsou operace. K embolii často dochází během operací mozku. Další příčinou může být plicní trauma. Bubliny se do žil mohou náhodou dostat, když pacientům lékaři zavedou umělý ventilátor. Bublinky se mohou do těla dostat, když je člověk blízko výbuchu a exploze bubliny vtlačí do těla.

Příznaky nejsou výrazně rozpoznatelné. Drobnou embolii nemusí provázet vůbec žádné příznaky či jen minimální. U větší embolie mezi symptomy patří potíže s dýcháním, bolest hrudi, bolest svalů či kloubů, nízký tlak. Horšími symptomy pak jsou ztráta vědomí, selhání srdce, infarkt či namodralá pokožka.

Lékaři mohou dostat podezření na vzduchovou embolii podle příznaků, pokud jim pacient řekne o něčem, co by embolii mohlo způsobit (například operace nebo zranění). Pomocí lékařského vybavení poslouchají zvuky vzduchových cest, srdce, sledují tempo dechu či měří krevní tlak. Někdy je potřeba provést vyšetření ultrazvukem nebo tomografem, což nejen potvrdí či vyvrátí přítomnost embolie, ale také určí její polohu.

Když se vzduch dostane do žíly, cestuje s krví do srdce. Pokud se dostane dovnitř, srdce se kolem něho stáhne, ovšem nepumpuje krev. To může vést k srdečnímu selhání, tělo nebude okysličené a pacient zemře. K tomuto je potřeba podle lékařů někde mezi 50 a 100 mililitry vzduchu.

Ve chvíli, kdy se vzduch dostane do tepny, je mnohem nebezpečnější. Do tepny se vzduch dostává ne tak často, což je dobře. V tepně stačí mnohem méně vzduchu k usmrcení. I malé bublinky mohou zavřít malé tepny a omezit tím přístup kyslíku do svalů. Když se vzduch dostane do věnčitých tepen, dojde k infarktu a smrti.

Neexistuje přímá léčba, jak se s embolií vypořádat. Ovšem jsou tři cíle při vyrovnání se s touto embolií. Je třeba zabránit, aby se do oběhu dostal další vzduch, předejít poškození embolií a provést resuscitaci, pokud je to potřeba.

Související

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 
Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

Více souvisejících

lékaři

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 32 minutami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 55 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy