Jeden z největších historických mýtů: Dinosaury nevyhubil jen dopad asteroidu

Konec éry dinosaurů, kdy se po Zemi proháněli obrovští prehistoričtí ještěři, přinesl asteroid. Na tom se alespoň shoduje většina vědců, i když se stoprocentní jistotou to pravděpodobně nikdy vědět nebudeme. Ne všechny ale vyhubil samotný dopad. Mnoho z nich zabilo to, co se na Zemi odehrávalo poté.

Nejen samotný dopad, ale i následná zničená atmosféra připravily o život naprostou většinu života na planetě. Tvrdí to vědci, kteří přišli na to, že po dopadu byla Země přes rok zahalena v temnotě.

Asteroid, který ukončil vládu dinosaurů, dopadl na zem přibližně před 66 miliony lety. Po dopadu asteroidu se do atmosféry dostalo takové množství popela a sazí, že vyhubilo dvě třetiny všech rostlinných a živočišných druhů, dinosauři zemřeli všichni.

Studie nyní zjistila, jak dlouho vlastně trvala doba temna. Pokud nají pravdu, není překvapivé, že to dinosauři nepřežili. Vlastně je spíše překvapením, že vůbec něco kromě všudypřítomných bakterií přežilo.

Ještě před objevem Chicxulubského kráteru na poloostrově Yucatan v Mexickém zálivu vědci došli k názoru, že za vyhynutí dinosaurů může asteroid. Toto jim napovědělo množství iridia v usazeninách z období vyhynutí dinosaurů. Ty samé vrstvy obsahují obrovské množství uhlíku ve formě popela.

„Popel je ve stejné oblasti jako iridium, takže se tam musel dostat v době, kdy se iridium vymanilo z atmosféry a dosáhlo země,“ prohlásil Charles Bardeen z National Center for Atmospheric Research v Proceedings of National Academy of Sciences.

Studie se věnuje množství popela z asteroidu, který měl průměr 10 kilometrů, a požárům, které vypukly hned po dopadu, ne těm, které vznikly později. Odhady množství popela, který tato situace vytvořila, se liší. Vědci tedy počítali čas s pěti různými množstvími.

Velké množství popela se podle vědců vzneslo až do výšky 90 kilometrů. Předpoklady s největším množstvím popela by zahrnovaly spojení popela do větších částic a 90 % popela by kleslo k Zemi v období jednoho roku.

Nelze však zapomínat, že vznikaly různé požáry i později. To znovu rozdmýchávalo starý i nový popel. Proto se popel ve vzduchu udržel poměrně déle. Slunce by bylo asi tak jasné, jako je dnes měsíc. Tento stav by podle vědců trval okolo dvou let.

Protože světlo bylo velmi slabé, téměř dva roky by neexistovala možnost fotosyntézy. Dokonce i model s nejmenším množstvím popela by zablokoval 90-95 % slunečního záření skoro na dva roky – rostly by jen rostliny zvyklé na stín. Ve všech modelech by klesly teploty o 28° na pevnině a o 11° Celsia v oceánech.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci historie

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 3 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody

Otázka, zda Spojené státy opět vystoupí z Pařížské dohody, je znovu aktuální vzhledem k možnému návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Přestože je tento scénář znepokojivý, historie naznačuje, že by jeho dopad mohl být zvládnutelný, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy