Tým českých vědců zkoumá sluneční korónu, metoda zaujala ve světě

Brno - Na stránky prestižního časopisu Science se prosadil výzkum sluneční koróny mezinárodního týmu kolem profesora brněnské techniky Miloslava Druckmüllera. Vědcům se díky pokročilé matematické zobrazovací metodě podařilo objevit dosud neznámé struktury v koróně, plynné plazmatické hmotě kolem Slunce. ČTK to dnes řekla mluvčí Vysokého učení technického v Brně Jitka Vanýsková.

Časopis Science otiskl v květnovém čísle stručný výtah ze studie, která vyšla v odborném periodiku The Astrophysical Journal. Objevu si všimla také další vědecká média, například New Scientist nebo televize Discovery Channel.

Koróna je extrémně horká. Vyfotografovat se dá prakticky jen při zatmění Slunce. I tehdy je to však kvůli vysokému kontrastu a pohybu vesmírných těles poměrně komplikované. Snímkování vyžaduje zvláštní techniku.

Ze stovek vlastních snímků zatmění Slunce dokážou vědci pomocí počítačového programu a speciálních algoritmů zpracovat vizualizaci, na které jsou různé procesy v koróně mnohem zřetelnější. Jeden snímek před časem otiskl na titulní straně prestižní vědecký časopis Nature. Barevnou vizualizaci nyní využila také redakce Science.

Lidé od nepaměti spatřovali sluneční koronu jedině při úplných zatměních Slunce. Teprve ve 20. století začalo být možné koronu podrobně zkoumat specializovanými družicemi, jako je například SOHO. Při úplném zatmění Slunce, které proběhlo 7. srpna 1869 od Aljašky po severní Karolínu, byla ve spektru korony nalezena zcela atypická zelená čára. Vlnová délka čáry neodpovídala žádnému známému prvku, a tak se vyrojily domněnky, že jde o nový prvek, tzv. korónium. Pro domnělý prvek ale již nebylo v Mendělejevově periodické tabulce místo, píše aldebaran.cz.

VIDEO: Korónu lze vyfotit prakticky jen při zatmění Slunce

Zdroj: YouTube

Záhada byla vyřešena až po 70 letech. V roce 1939 W. Grotrian a B. Z. Edlén identifikovali tuto čáru jako spektrální čáru třináctkrát ionizovaného železa Fe XIV. Nešlo tedy o nový prvek, ale prvek důvěrně známý za neobvyklých podmínek. K tomu, aby bylo železo takto vysoce ionizováno, musí být v koroně extrémně vysoké teploty, řádově milion stupňů. 

Nejnovější měření americké družice Solar Dynamic Observer (SDO) a japonské sondy Hinode odhalila v povrchových vrstvách Slunce netušený zdroj tepla a vnesla jasno do záhady „příliš horké" korony.

Povrch Slunce není hladký. Z jeho povrchu neustále tryskají z povrchu proudy žhavého plynu, které vystoupají do výšky několika tisíc kilometrů, pak se obrátí a padnou zpátky na Slunce. Mezitím se už však derou do výše nové proudy. Tyto tzv. koronální spikuly dodávají povrchu Slunce „chlupatý" vzhled. Družice SDO a Hinode změřily teplotu v koronálních spikulích s přesností, jaká nemá obdoby.

Ukázalo se, že většina plasmatu ze spikulí má teplotu mezi 20 000 a 100 000 Kelvinů. Malá část této masy ale dosahuje teploty kolem milionu Kelvinů. Je zřejmé, že se plasma tryskající z povrchu Slunce ve větších výškách silně zahřívá. Zdroj tohoto tepla i energie, jež uvádí do pohybu plasma ve spikulích, ale nejsou zatím příliš zřejmé, dodává server vtm.e15.cz.

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.
Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba.

Polární záře nad Českem? Už dnes večer se lidé zase mohou dočkat

V Česku by už v noci z úterý na středa mohla být znovu vidět polární záře. Důvodem jsou sluneční erupce, při nichž se uvolnila plazmatická oblaka, kdy část z nich míří k Zemi. Vzácný úkaz bylo letos možné pozorovat už v květnu, kdy šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. 

Více souvisejících

Slunce Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy