Čeští vědci hledají pacienty, kteří se uzdravili z nemoci covid-19

Vědci z Laboratoří buněčného a tkáňového inženýrství Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICR) hledají dobrovolníky, kteří prodělali nemoc covid-19 a z nemoci se již uzdravili. Pomocí vzorku jejich krve chtějí zkoumat buněčnou imunitu proti nemoci. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Pokud se najdou takoví zájemci a chtějí pomoci s výzkumem onemocnění covid-19, měli by napsat své telefonní číslo na mailovou adresu ctef-cgmp.icrc@fnusa.cz. Obratem se s nimi spojí pracovníci laboratoře, odešlou jim dotazník a informovaný souhlas. Následně se s nimi domluví na odběru 10 mililitrů krve," uvedla Lipovská.

Buňky vyléčených pacientů by mohly transplantací pomoct dosud nakaženým lidem. Poznatky budou badatelé sídlet se světovou vědeckou komunitou.

Vedoucí Centra buněčného tkáňového inženýrství FNUSA-ICR Irena Koutná již dříve ČTK řekla, že u člověka, který s koronavirem přišel do styku, zkoumají vědci opětovnou reakci při druhém setkání s virem.

Podle dosavadních informací dovedou u takového pacienta buňky z podskupiny T-lymfocytů produkovat látky, které usmrtí buňky napadené virem a posílí imunitní systém. Podle ní lze takové lymfocyty pokládat za paměťové, v těle mohou přetrvávat roky, zatímco protilátky vydrží týdny.

V budoucnu by se tak dalo využít transplantace paměťových buněk od pacientů, kteří už koronavirus prodělali, lidem, kteří nemoc mají.

Na jižní Moravě se dosud z koronaviru vyléčilo 396 lidí, v celém Česku je vyléčených 5468. K dnešnímu dni bylo od začátku pandemie na koronavirus pozitivně testováno 8480 lidí v celém Česku, 509 na jihu Moravy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

11.07.2020 11:15 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil…

Astronomové neskrývali překvapení. Ve vesmíru objevili čtyři záhadné…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Astronomové objevili v hlubinách vesmíru něco velmi neobvyklého. Jedná se o čtyři objekty, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy