Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars
Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není vůbec zasazená v půdě. Plodiny se pěstují pomocí speciální technologie zvané aeroponie. Nový výzkum týmu kosmického fyzika Jana Lukačeviče by měl v budoucnu pomoct s produkcí potravin na Marsu.
doporučujeme
Projekt týmu Marsonaut vede Jan Lukačevič, kterého Google a magazín Financial Times zařadili na žebříček stovky osobností z Evropy. Skupina mladých vědců prošla náročným výběrem. Do svého týmu si vybral bioložky Karolínu Pumprovou a Gabrielu Lotovou a IT specialisty Vladimíra Vaverku a Matyáše Černohouse.
„Na Marsu panují podmínky, které nejsou slučitelné s pěstováním rostlin konvenčními metodami. Zároveň se tam lidé budou potýkat s nedostatkem potravin a zásob. Je tedy třeba vymyslet technologii, která bude postupně zásoby doplňovat,“ vysvětluje Lukačevič pro server CZECHCRUNCH.
Začal pracovat na nové technologii, která využívá takzvané aeroponie. Jedná se o způsob, který dovoluje pěstovat rostliny volně ve vzduchu bez nutnosti zasazovat je do hlíny. V místnosti rostou saláty, ředkvičky a bazalky, které jsou různě nasvícené. Laboratoř vybudoval na zemědělské univerzitě v Praze, která tuto techniku využívá.
V aeroponické komoře jsou volně visící kořínky svisle zasazených rostlin. Kořenovou část nemají ponořenou v žádném roztoku ani v hlíně a visí v neoprenových kroužcích. Každých třicet vteřin na ně trysky rozpráší roztok. V nevodorovné poloze by mohly rostliny na Marsu růst ještě lépe než na Zemi. Cílem je pěstovat plodiny, které dodají astronautům potřebné živiny.
V současnosti tým ladí systémy aeroponie a do budoucna je plán rozšířit pěstované plodiny. Výsledkem projektu by měla být autonomní laboratoř.
Laboratoř vznikla na jaře roku 2019 pod záštitou projektu Vodafone #jetovtobě. Náklady na projekt se pohybují v řádech milionů korun. Výzkum by v budoucnu kromě marsovských misí mohl pomoct i na Zemi. Aeroponie není rozšířená technologie kvůli své vysoké ceně.
Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…
06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…
Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit
05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…
Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy
04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…
V Praze bude vystavena originální technika z vesmírných letů Apollo
03.12.2019 19:06 Historií pilotovaných kosmických letů provede návštěvníky výstava Cosmos Discovery, která 27.…