Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není vůbec zasazená v půdě. Plodiny se pěstují pomocí speciální technologie zvané aeroponie. Nový výzkum týmu kosmického fyzika Jana Lukačeviče by měl v budoucnu pomoct s produkcí potravin na Marsu.

Projekt týmu Marsonaut vede Jan Lukačevič, kterého Google a magazín Financial Times zařadili na žebříček stovky osobností z Evropy. Skupina mladých vědců prošla náročným výběrem. Do svého týmu si vybral bioložky Karolínu Pumprovou a Gabrielu Lotovou a IT specialisty Vladimíra Vaverku a Matyáše Černohouse.

„Na Marsu panují podmínky, které nejsou slučitelné s pěstováním rostlin konvenčními metodami. Zároveň se tam lidé budou potýkat s nedostatkem potravin a zásob. Je tedy třeba vymyslet technologii, která bude postupně zásoby doplňovat,“ vysvětluje Lukačevič pro server CZECHCRUNCH.

Začal pracovat na nové technologii, která využívá takzvané aeroponie. Jedná se o způsob, který dovoluje pěstovat rostliny volně ve vzduchu bez nutnosti zasazovat je do hlíny. V místnosti rostou saláty, ředkvičky a bazalky, které jsou různě nasvícené. Laboratoř vybudoval na zemědělské univerzitě v Praze, která tuto techniku využívá.

V aeroponické komoře jsou volně visící kořínky svisle zasazených rostlin. Kořenovou část nemají ponořenou v žádném roztoku ani v hlíně a visí v neoprenových kroužcích. Každých třicet vteřin na ně trysky rozpráší roztok. V nevodorovné poloze by mohly rostliny na Marsu růst ještě lépe než na Zemi. Cílem je pěstovat plodiny, které dodají astronautům potřebné živiny.

V současnosti tým ladí systémy aeroponie a do budoucna je plán rozšířit pěstované plodiny. Výsledkem projektu by měla být autonomní laboratoř.

Laboratoř vznikla na jaře roku 2019 pod záštitou projektu Vodafone #jetovtobě. Náklady na projekt se pohybují v řádech milionů korun. Výzkum by v budoucnu kromě marsovských misí mohl pomoct i na Zemi. Aeroponie není rozšířená technologie kvůli své vysoké ceně.

Související

Mars

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

Více souvisejících

vesmír, Mars Zelenina věda Země technologie Česká zemědělská univerzita Praha výzkum

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Exprezident Zeman zůstává v nemocnici. Není jasné, kdy bude z Motola propuštěn

Lékaři v pondělí zhodnotili zdravotní stav exprezidenta Miloše Zemana, který od minulého týdne leží v pražské Fakultní nemocnici Motol, kde podstoupil operaci. Podle nejnovějších informací je při vědomí a spolupracuje s lékaři na rehabilitaci po provedeném zákroku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy