Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není vůbec zasazená v půdě. Plodiny se pěstují pomocí speciální technologie zvané aeroponie. Nový výzkum týmu kosmického fyzika Jana Lukačeviče by měl v budoucnu pomoct s produkcí potravin na Marsu.

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

Projekt týmu Marsonaut vede Jan Lukačevič, kterého Google a magazín Financial Times zařadili na žebříček stovky osobností z Evropy. Skupina mladých vědců prošla náročným výběrem. Do svého týmu si vybral bioložky Karolínu Pumprovou a Gabrielu Lotovou a IT specialisty Vladimíra Vaverku a Matyáše Černohouse.

„Na Marsu panují podmínky, které nejsou slučitelné s pěstováním rostlin konvenčními metodami. Zároveň se tam lidé budou potýkat s nedostatkem potravin a zásob. Je tedy třeba vymyslet technologii, která bude postupně zásoby doplňovat,“ vysvětluje Lukačevič pro server CZECHCRUNCH.

Začal pracovat na nové technologii, která využívá takzvané aeroponie. Jedná se o způsob, který dovoluje pěstovat rostliny volně ve vzduchu bez nutnosti zasazovat je do hlíny. V místnosti rostou saláty, ředkvičky a bazalky, které jsou různě nasvícené. Laboratoř vybudoval na zemědělské univerzitě v Praze, která tuto techniku využívá.

V aeroponické komoře jsou volně visící kořínky svisle zasazených rostlin. Kořenovou část nemají ponořenou v žádném roztoku ani v hlíně a visí v neoprenových kroužcích. Každých třicet vteřin na ně trysky rozpráší roztok. V nevodorovné poloze by mohly rostliny na Marsu růst ještě lépe než na Zemi. Cílem je pěstovat plodiny, které dodají astronautům potřebné živiny.

V současnosti tým ladí systémy aeroponie a do budoucna je plán rozšířit pěstované plodiny. Výsledkem projektu by měla být autonomní laboratoř.

Laboratoř vznikla na jaře roku 2019 pod záštitou projektu Vodafone #jetovtobě. Náklady na projekt se pohybují v řádech milionů korun. Výzkum by v budoucnu kromě marsovských misí mohl pomoct i na Zemi. Aeroponie není rozšířená technologie kvůli své vysoké ceně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama