Covidové prsty lidem nemizí. Přetrvávají i měsíce po nákaze

Mezi běžné projevy nákazy koronavirem patří suchý kašel, horečka a zadýchávání. Od propuknutí pandemie covidu-19 je znám také další symptom v podobě zarudnutí až fialového zbarvení prstů na nohou, v některých případech provázeného otoky, kterému lékaři začali přezdívat "covidové prsty".

Nyní vědci zjistili, že tato kožní reakce připomínající omrzliny může přetrvávat i šest měsíců po nákaze, napsal zpravodajský server news.com.au.

Covidové prsty se obvykle vyvinou během týdne od nákazy koronavirem a mohou trvat dva týdny. Vědci nicméně zjistili, že u některých pacientů mohou přetrvávat až půl roku poté, co nákazu překonali. Na tento jev narazili vědci Všeobecné nemocnice v Massachusetts ve spolupráci s Mezinárodní ligou dermatologických společností a Americkou akademií dermatologie.

V dubnu 2020 tyto subjekty společně vytvořily mezinárodní registr kožních projevů covidu-19, kam přispívali kožní lékaři z 39 zemí světa pečující o pacienty, jejichž nákazu koronavirem provázely kožní potíže. Z 505 zanesených pacientů zaznamenali symptomy "covidových prstů" u 318 z nich, tedy u více než 60 procent.

Pacienti vypadali, jako by prodělali omrzliny. Většina těchto symptomů trvala průměrně 12 dní, ale u některých pacientů vědci zaznamenali mnohem delší trvání. "Když jsme se zaměřili na trvání tohoto kožního projevu, někteří z pacientů ho měli neuvěřitelně dlouhou dobu," řekla doktorka Esther Freemanová z registru kožních projevů covidu-19.

Otoky a zarudnutí se objevují především na prstech u nohou, ale tento symptom se může také projevit zčervenáním a otoky prstů na rukou. "Ve většině případů to odezní samo a je to relativně mírné," řekla Freemanová. Dodala ale, že někteří pacienti měli zarudlé až fialové a bolestivě opuchlé prsty mnoho měsíců. Vzhledem k tomu, že na "covidové prsty" zatím není známá žádná léčba, nemohou toho pro tyto pacienty lékaři mnoho udělat.

"Nechci, aby lidé začali panikařit. Myslím si, že je důležité je ujistit, že jde obvykle o dost mírný projev této choroby. A zároveň je důležité si uvědomit, že existuje podskupina pacientů, kteří mají velmi dlouho přetrvávající příznaky, což potřebujeme dále prozkoumat," uvedla Freemanová.

"Na kůži můžeme pohlížet jako na okno do zbytku těla, protože jde o zánět, který vidíme - a může být známkou zánětu na jiném místě těla. Myslím, že případy, které máme (v registru), jsou pravděpodobně jen špičkou ledovce. Nejspíš se to stává mnohem častěji. Také proto o nich informujeme, protože díky tomu je může rozpoznat více lidí," dodala.

Související

Více souvisejících

lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy