Slovensko je po útoku paralyzováno. Poslanci křičí, Čaputová je v šoku

Střelba na slovenského premiéra Roberta Fica otřásla tamními politiky. Útok na předsedu vlády odmítají s tím, že do civilizované společnosti nepatří.

Krátce po útoku přišel do jednacího sálu tamní Národní rady Richard Glück ze Smer-SD. Podle Deníku N křičel na opoziční poslance, že je to jejich chyba a jsou za to zodpovědní. Poté křičel poslanec hnutí Slovensko Jozef Pročko: "Jste veřejný činitel, chovejte se podle toho."

Místopředseda slovenské Národní rady Andrej Danko dal postřelení Roberta Fica za vinu novinářům. Předseda PS Michal Šimečka uvedl, že je šokován a zděšen střelbou na premiéra Roberta Fica.

"Jakékoli násilí jednoznačně a ostře odsuzujeme. Věříme, že premiér Fico bude v pořádku a že tento hrozný čin bude co nejdříve objasněn," uvedl.

I prezidentka Zuzana Čaputová útok ostře odsoudila. Označila jej za "brutální a bezohledný". "Jsem šokována. Robertu Ficovi přeji v této kritické chvíli hodně sil, aby se z útoku zotavil," dodala.

Takové jednání v civilizované společnosti nemůžeme tolerovat vůči nikomu, uvedla KDH v reakci na útok. "Musíme se všichni sjednotit proti jakýmkoli projevům násilí. Útok na premiéra je útokem na slovenskou státnost a suverenitu. V tento moment je nezbytné udělat všechno proto, abychom společnost uklidnili," dodala.

"Agresivitu, násilí a útoky na politiky, jakož i jiné veřejné činitele, jasně odsuzujeme. Premiérovi přejeme brzké uzdravení a myslíme na něj v modlitbách," uvedl poslanec František Majerský.

Ivan Korčok označil útok na premiéra za nepřijatelný akt násilí a vyzval ke zdrženlivosti, dokud se čin nevyšetří. "Upřímně mu přeji, aby to dobře dopadlo. Věřím, že bezpečnostní složky tento nepřijatelný akt násilí vyšetří. Zároveň, dokud se tento čin řádně nevyšetří, chci všechny vyzvat ke zdrženlivosti ve vyjádřeních o odpovědnosti a vině," uvedl.

Informace o postřelení premiéra Fica jsou hrůzostrašné, uvedl předseda SaS Branislav Gröhling. "Odsuzuji jakékoli násilí a útoky na politiky a věřím, že premiér se brzy uzdraví. Souboj politických názorů má probíhat v diskusích a se slovy, ne na ulici a se zbraněmi. Chtěl bych také poprosit všechny politiky, aby situaci uklidňovali a neeskalovali ji dál," napsal na Facebooku.

Související

Robert Fico

Fico je stabilizovaný. Jeho stav se mírně zlepšil

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po nedávném útoku stabilizován s mírným zlepšením. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici, kde je Fico hospitalizován.

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy