PŮVODNÍ ZPRÁVA | Bezpečnostní expert po atentátu na Fica varuje před další polarizací společnosti

Atentát na premiéra Roberta Fica paralyzoval Slovensko. Už tak vypjatá politická situace v zemi se patrně ještě zhorší. „Násilí je v politice demokratické země nepřípustné a povede jen k další polarizaci,“ varoval pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. 

Ke střelbě došlo po jednání vlády v Handlové v Trenčínském kraji. Podle informací deníku Plus Jeden Deň je Ficův zdravotní stav velmi vážný, přičemž vrtulník ho má převážet do nemocnice v Banské Bystrici. Případ si převzala Národní kriminální agentura (NAKA). Útok masivně odsuzují čeští i světoví politici. Nové informace hovoří o tom, že Fico utrpěl průstřel břicha a ránu do ruky.

Pro žádné atentáty na vrcholné ústavní činitele není ve vyspělé zemi, jakou Slovensko bezesporu je, místo. Případ si sice přeberou relevantní úřady a prošetří ho, střelec tak trestu rozhodně neujde. Stejně tak ale trestu neujde ani Slovensko: společnost je po několika posledních volbách silně polarizovaná a útok proti premiérovi zřejmě vyvolá protesty a vnitřní politickou nestabilitu.

„Strašlivý čin – atentát na Roberta Fica ukazuje na další vyhrocení politické atmosféry na Slovensku. Násilí je v politice demokratické země nepřípustné a povede jen k další polarizaci,“ prohlásil pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně.

Podle něj je důležité mít na paměti, že násilí plodí násilí. „Pokud si společnost zvykne, že odstranit násilně nějakého politika, a to ať už z jakýchkoliv důvodů, je přípustné, je to cesta do pekel. Navíc je to i možná inspirace pro jiné, kteří se zbraní v ruce zaměří i na další politiky, kteří jim nesedí. Všichni přece víme, že násilí plodí jen násilí,“ doplnil expert.

Atentát proti Robertu Ficovi, ať už bude dohra jakkoli tragická, patrně do ulic vyžene desítky tisíc lidí. Napětí mezi vládnoucí koalicí a opozicí ještě zintenzívní. V řádu minut přišla první obvinění na adresu slovenské opozice s tím, že je to „dohra její štvavé kampaně“. Tuto kartu vytáhla například šéfka KSČM Kateřina Konečná, za což na sociální síti X obdržela značnou kritiku.

V této chvíli se můžeme pouze dohadovat o tom, jaký byl skutečný motiv útočníka. Může jít nejen o prostou nespokojenost, zapojeni mohou být i daleko zlověstnější aktéři – řeč však není o Moskvě. Útočník po Ficovi vypálil hned několik kulek a dle dostupných informací mířil velmi přesně. To vyžaduje nejen určitou dovednost se zbraní, ale také silnou motivaci k tomu oběť skutečně zavraždit.

Slovensko tak teď kvůli činu (patrně) jednotlivce podle všeho čekají krušné časy. Nedojde jen na zhoršení politické krize, nýbrž také té společenské. Atentáty na nejvyšší ústavní činitele ve vyspělých zemích nejsou běžné a nelze předjímat, jak se s tím Slovensko popasuje.

Do popředí by mohly vyjít osobnosti ve formátu prezidentky Zuzany Čaputové nebo zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho. Právě ti mohou slovenskou společnost, klidně i společnými silami, uklidnit a navést správným směrem. Slovenská policie či NAKA musejí být ve vyšetřování transparentní a přesně doložit, jak k činu došlo a jaká byla motivace útočníka.

V tuto chvíli bude hrát důležitou roli dobře informovaná společnost. Potřebuje přesně vědět co se s premiérem děje, jaký je jeho stav a co pro jeho politiku či politiku vládních stran bude znamenat atentát. Bez toho může přijít informační vakuum, které velice rychle a ochotně vyplní dezinformační média. To povede k šíření nenávisti a křivých obvinění. Ta mohou způsobit ještě hlubší krizi a nenávist napříč slovenskou společností.

Podle Tomáše Řepy ale nelze očekávat Ficovu či vládní sebereflexi. „Slovensko čeká i velká katarze ve smyslu položené otázky, jak se to mohlo stát a co k tomu vedlo. V tom by si měli všichni aktéři slovenské politiky sáhnout do svědomí, zda k tomu svojí mnohdy velmi nenávistnou rétorikou nepřispěli. Sebereflexi však bohužel asi moc očekávat nelze,“ upozornil.

Na závěr bezpečnostní expert uvedl i vzkaz pro Slovensko a jeho premiéra. „Přeji Slovensku dost sil na to, aby dokázalo tuto těžkou zkoušku překonat a Robertu Ficovi brzké uzdravení!“

Související

Více souvisejících

Robert Fico

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

včera

včera

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy