PŮVODNÍ ZPRÁVA | Bezpečnostní expert po atentátu na Fica varuje před další polarizací společnosti

Atentát na premiéra Roberta Fica paralyzoval Slovensko. Už tak vypjatá politická situace v zemi se patrně ještě zhorší. „Násilí je v politice demokratické země nepřípustné a povede jen k další polarizaci,“ varoval pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. 

Ke střelbě došlo po jednání vlády v Handlové v Trenčínském kraji. Podle informací deníku Plus Jeden Deň je Ficův zdravotní stav velmi vážný, přičemž vrtulník ho má převážet do nemocnice v Banské Bystrici. Případ si převzala Národní kriminální agentura (NAKA). Útok masivně odsuzují čeští i světoví politici. Nové informace hovoří o tom, že Fico utrpěl průstřel břicha a ránu do ruky.

Pro žádné atentáty na vrcholné ústavní činitele není ve vyspělé zemi, jakou Slovensko bezesporu je, místo. Případ si sice přeberou relevantní úřady a prošetří ho, střelec tak trestu rozhodně neujde. Stejně tak ale trestu neujde ani Slovensko: společnost je po několika posledních volbách silně polarizovaná a útok proti premiérovi zřejmě vyvolá protesty a vnitřní politickou nestabilitu.

„Strašlivý čin – atentát na Roberta Fica ukazuje na další vyhrocení politické atmosféry na Slovensku. Násilí je v politice demokratické země nepřípustné a povede jen k další polarizaci,“ prohlásil pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně.

Podle něj je důležité mít na paměti, že násilí plodí násilí. „Pokud si společnost zvykne, že odstranit násilně nějakého politika, a to ať už z jakýchkoliv důvodů, je přípustné, je to cesta do pekel. Navíc je to i možná inspirace pro jiné, kteří se zbraní v ruce zaměří i na další politiky, kteří jim nesedí. Všichni přece víme, že násilí plodí jen násilí,“ doplnil expert.

Atentát proti Robertu Ficovi, ať už bude dohra jakkoli tragická, patrně do ulic vyžene desítky tisíc lidí. Napětí mezi vládnoucí koalicí a opozicí ještě zintenzívní. V řádu minut přišla první obvinění na adresu slovenské opozice s tím, že je to „dohra její štvavé kampaně“. Tuto kartu vytáhla například šéfka KSČM Kateřina Konečná, za což na sociální síti X obdržela značnou kritiku.

V této chvíli se můžeme pouze dohadovat o tom, jaký byl skutečný motiv útočníka. Může jít nejen o prostou nespokojenost, zapojeni mohou být i daleko zlověstnější aktéři – řeč však není o Moskvě. Útočník po Ficovi vypálil hned několik kulek a dle dostupných informací mířil velmi přesně. To vyžaduje nejen určitou dovednost se zbraní, ale také silnou motivaci k tomu oběť skutečně zavraždit.

Slovensko tak teď kvůli činu (patrně) jednotlivce podle všeho čekají krušné časy. Nedojde jen na zhoršení politické krize, nýbrž také té společenské. Atentáty na nejvyšší ústavní činitele ve vyspělých zemích nejsou běžné a nelze předjímat, jak se s tím Slovensko popasuje.

Do popředí by mohly vyjít osobnosti ve formátu prezidentky Zuzany Čaputové nebo zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho. Právě ti mohou slovenskou společnost, klidně i společnými silami, uklidnit a navést správným směrem. Slovenská policie či NAKA musejí být ve vyšetřování transparentní a přesně doložit, jak k činu došlo a jaká byla motivace útočníka.

V tuto chvíli bude hrát důležitou roli dobře informovaná společnost. Potřebuje přesně vědět co se s premiérem děje, jaký je jeho stav a co pro jeho politiku či politiku vládních stran bude znamenat atentát. Bez toho může přijít informační vakuum, které velice rychle a ochotně vyplní dezinformační média. To povede k šíření nenávisti a křivých obvinění. Ta mohou způsobit ještě hlubší krizi a nenávist napříč slovenskou společností.

Podle Tomáše Řepy ale nelze očekávat Ficovu či vládní sebereflexi. „Slovensko čeká i velká katarze ve smyslu položené otázky, jak se to mohlo stát a co k tomu vedlo. V tom by si měli všichni aktéři slovenské politiky sáhnout do svědomí, zda k tomu svojí mnohdy velmi nenávistnou rétorikou nepřispěli. Sebereflexi však bohužel asi moc očekávat nelze,“ upozornil.

Na závěr bezpečnostní expert uvedl i vzkaz pro Slovensko a jeho premiéra. „Přeji Slovensku dost sil na to, aby dokázalo tuto těžkou zkoušku překonat a Robertu Ficovi brzké uzdravení!“

Související

Robert Fico

Fico je stabilizovaný. Jeho stav se mírně zlepšil

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po nedávném útoku stabilizován s mírným zlepšením. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici, kde je Fico hospitalizován.
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

Více souvisejících

Robert Fico

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy